• پنجشنبه / ۲۳ آبان ۱۳۹۸ / ۱۹:۵۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98082315371
  • خبرنگار : 50069

84 معدن در منطقه ترشیز فعال هستند

84 معدن در منطقه ترشیز فعال هستند

ایسنا/خراسان رضوی رئیس نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: در حال حاضر 84 معدن در منطقه ترشیز شامل شهرستان‌ها‎ی کاشمر، خلیل‎آباد و بردسکن شامل 15 معدن مس، دو معدن طلا و دیگر معادن فعال هستند.

حبیب‎الله ترشیزیان در نخستین همایش یک روزه بررسی مشکلات و چالش‎های بخش معدن و صنعت منطقه ترشیز که با محوریت معرفی طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک و متوسط مقیاس به منظور اشتغال‌زایی برگزار شد، بیان کرد: بخش معدن و صنایع می‎تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی نقش مهمی را ایفا کند.

وی تصریح کرد: استفاده از این ظرفیت عظیم برای رشد و توسعه اقتصادی کشور مستلزم پرداختن با نگاهی تخصصی به مسائل فراروی این عرصه خواهد بود.

ترشیزیان افزود: امیدواریم این همایش با موضوع بررسی مسائل بخش معدن و صنایع معدنی در منطقه ترشیز با هدف اشتغال‌زایی بتواند، نقشی موثر در بهبود و توسعه اقتصاد بخش معدن کشور داشته باشد.

وی ادامه داد: ایران در رتبه پنجم کشورهای دارای منابع طبیعی ارزشمند دنیا قرار دارد، همچنین در جهان سالیانه حدود 17 میلیارد ماده معدنی برداشت می‎شود.

رئیس نظام مهندسی معدن خراسان رضوی اظهار کرد: ایران به لحاظ ذخائر معدنی جزء ۱۰ کشور نخست جهان و اولین کشور خاورمیانه است، همچنین زون درونه و تکنار در بردسکن جزء مناطق متالوژینی بسیار ارزشمند ایران هستند که معادن طلا، مس و خام‎های صنعتی در این مناطق قرار دارند.

وی بیان کرد: در حال حاضر 84 معدن در منطقه ترشیز شامل شهرستان‌ها‎ی کاشمر، خلیل‎آباد و بردسکن شامل 15 معدن مس، دو معدن طلا و دیگر معادن فعال هستند.

ترشیزیان در ادامه از مسئولان مراکز آموزش عالی خواست؛ در زمینه تربیت تکنسین معدن و فرآوری در این منطقه به خصوص بردسکن اقدام کنند.

وی گفت: باید آمایش سرزمین داشته و براساس نیاز منطقه طرح‎ها را انجام دهیم، بدون شک آینده منطقه، صنعتی و معدنی خواهد بود و حتی کشاورزی باید صنعتی شود به همین دلیل باید برنامه‎ریزی‎های لازم صورت گیرد.

رئیس نظام مهندسی معدن خراسان رضوی از زیاد بودن تنوع مواد معدنی در منطقه کاشمر، خلیل‎آباد و بردسکن خبر داد و گفت: اگرچه پتانسیل اصلی سنگان خواف فقط سنگ آهن است ولی در منطقه ترشیز تنوعی از تمام مواد معدنی داریم.

وی گفت: سطح مساحت معادن استان خراسان از کل کشور یک دهم درصد است، از سویی برای اینکه هر کسی به موضوع معدن وارد نشود ابتدا باید صلاحیت فنی و مالی افراد تائید شود.

متعلق بودن معادن به منابع طبیعی یکی از مهم‌ترین مشکلات است

در ادامه مسئول کمیته تامین منابع مالی استانداری خراسان رضوی گفت: براساس سامانه‎ای که در سطح استان راه‎اندازی شده و اکنون در تمامی فرمانداری‎ها وجود دارد، کسانی که متقاضی تسهیلات باشند از جمله در بخش معدن می‎توانند با مراجعه به فرمانداری همان شهرستان پس از تکمیل پرسشنامه‎ و ارسال فرم توسط کاربران به استان و انجام بررسی‎های لازم در کمیته‌ مربوطه اقدامات لازم برای پرداخت تسهیلات صورت ‎گیرد.

حمید صفایی در خصوص تامین منابع بخش معدن افزود: کل تسهیلاتی که سیستم بانکی می‎تواند در این حوزه پرداخت کند به سرمایه‌گذاری ثابت و سرمایه در گردش تقسیم می‎شود.

وی اظهار کرد: سرمایه‎گذاری ثابتی که اغلب بانک‎ها وارد می‌شوند مربوط به ماشین آلات و ادواتی است که در حوزه استخراج وجود دارد، همچنین وسایل نقلیه در خصوص حمل و نقل مواد اولیه مشمول اعطای تسهیلات می‎شوند.

معاونت اعتبارات بانک ملی استان خراسان رضوی تصریح کرد: در بخش سرمایه در گردش اگر تنخواه لازم باشد برای حقوق و دستمزد و ملزومات مصرفی، بانک‎ها آمادگی دارند به عنوان سرمایه در گردشگر یک ساله کمک کنند.

وی بیان کرد: کسانی که متقاضی یارانه بخش تبصره 18 هستند ابتدا باید از سازمان صمت تقاضا داشته باشند و اگر اعتباری در این خصوص آمد پرداختی خواهیم داشت.

صفایی در خصوص وثیقه‎ای که به دلیل آن تسهیلات پرداخت می‎شود، عنوان کرد: این وثیقه به آن گرید شرکت و شخصی که متقاضی تسهیلات است، بر می‎گردد.

وی اظهار کرد: براساس این گریدبندی‎ها، بانک نوع وثیقه را مشخص می‎کند و بدون آن امکان پذیر نیست، اما یکی از مشکلات صاحبان معادن که در وثیقه دارند، اینکه معدن در جایی قرار گرفته که متعلق به منابع طبیعی است.

صفایی گفت: این موجب می‌‏شود به دلیل اینکه محل معدن به صورت اجاره‎ای است به رهن بانک نرود، به همین علت می‎طلبد نمایندگان مجلس قانونی را وضع کنند که بانک‎ها به عنوان سیستم بانکی بتوانند معادنی که در محل منابع طبیعی و به شکل اجاره‎ای هستند نیز به رهن بانک بروند.

در این همایش همچنین رئیس اداره اکتشافات فلزی سازمان زمین شناسی شمال شرق گفت: سازمان زمین شناسی شمال شرق سه استان خراسان شمالی، رضوی و جنوبی را پوشش می‎دهد، برای اولین بار قبل از انقلاب اکتشاف ژئوشیمیایی که شروع شد از منطقه کاشمر بود.

حسن عزمی افزود: تاکنون معادن بسیار ارزشمندی شناسایی شده است، روستاهای کریز و کلاته‎تیمور، تجرود و خضربیگ در شمال شهر کاشمر با همت سازمان زمین شناسی مورد شناسایی قرار گرفته است.

وی بیان کرد: در کوهسرخ منطقه‎ای معروف به چشمه نقره وجود دارد که از قدیم در آن استخراج نقره می‎شده، همچنین در جنوب روستای تنورچه اقداماتی در دست انجام است.

رئیس اداره اکتشافات فلزی سازمان زمین شناسی شمال شرق اظهار کرد: امیدواریم با همت سرمایه‎گذاران بخش خصوصی به ذخائر بسیار بزرگی دست پیدا کنیم، متاسفانه باید گفت تاکنون در بخش معادن کار کم شده است.

وی عنوان کرد: اگرچه متراژ حفاری‏‌ها در منطقه کاشمر و بردسکن به حد استاندارد نزدیک شده اما در حدود هشت سال قبل تمامی حفاری‎های استان به 30 هزار متر نمی‎رسید.

عزمی بیان کرد: در منطقه کاشمر سه محدوده از جمله مناطق کلاته تیمور، چشمه نقره، تجرود هستند که اقدامات لازم برای واگذاری به بخش خصوصی در دست انجام است.

وی همچنین به مغفول ماندن کاربرد مواد معدنی در کشاورزی اشاره کرد و گفت: اگرچه در دنیا از گلوکونیک به عنوان کودهای طبیعی استفاده می‎کنند اما هنوز در ایران استفاده نمی‎شود.

270 محدوده غیر فعال در سطح استان

رئیس خانه معدن استان خراسان رضوی به عنوان دیگر سخنران این همایش گفت: ترشیز بزرگ و به خصوص کاشمر یکی از مستعدترین مناطق معدنی استان خراسان رضوی هستند.

غلامرضا نازپرور با بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و 81 پروانه بهره‎برداری معدنی در سطح استان خراسان رضوی داریم، افزود: اکنون 270 محدوده در سطح استان غیر فعال هستند.

وی اظهار کرد: براساس طرح معادن کوچک مقیاس برای احیا و فعال سازی محدوده‌هایی که بنا به هر دلیلی غیر فعال هستند بودجه‎ای را دولت توسط ایمیدرو تخصیص داده که کار را به مجری خود، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران واگذار نموده و از ابتدای امسال اقدامات خوبی را در هشت استان انجام داده‎ و در استان خراسان رضوی نیز این پایش در حال انجام است.

انتهای پیام