• جمعه / ۲۴ آبان ۱۳۹۸ / ۱۲:۱۹
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98082415590
  • خبرنگار : 71129

کره شمالی: اگر سئول پافشاری کند، تاسیسات منطقه گردشگری را از بین می‌بریم

کره شمالی: اگر سئول پافشاری کند، تاسیسات منطقه گردشگری را از بین می‌بریم

کره شمالی امروز (جمعه) اعلام کرد، اگر سئول به مذاکرات بر سر منطقه گردشگری دو کره پافشاری کند، تمامی تاسیسات این کشور را به صورت یکجانبه تخریب می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، کره جنوبی به کره شمالی پیشنهاد داده که درباره رسیدگی و اداره تاسیسات واقع در منطقه گردشگری کوهستانی "کومگانگ" مذاکره کنند که زمانی نمونه بی‌سابقه همکاری بین دو کشور بود اما کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی ماه گذشته میلادی اعلام کرد که می‌خواهد در بحبوحه سرد شدن روابط بین دو کره تاسیسات متعلق به کره جنوبی را از بین ببرد و خودش آنها را بسازد.

کره شمالی اعلام کرده که نه با گفتگو بلکه از طریق مکتوب می‌خواهد درباره این تاسیسات صحبت کند اما سئول اعلام کرده که به دنبال یک راه‌حل خلاقانه است و حفاظت از املاکش در منطقه یک اولویت محسوب می‌شود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز گزارش داد: در ۱۱ نوامبر، ما یک اولتیماتوم به کره جنوبی دادیم و هشدار دادیم که اگر مقام‌های این کشور بر مذاکرات پافشاری کنند، ما به صورت یکجانبه تصمیم‌گیری و تاسیسات متعلق به کره جنوبی را تخریب می‌کنیم.

این خبرگزاری اکتبر سال جاری میلادی گزارش داده بود: کیم جونگ اون تاسیسات کره جنوبی را که بیش از یک دهه قدمت دارند، کاپیتالیستی و فرسوده توصیف کرده و دستور داده تا این منطقه بازسازی شود.

در همین حال، سخنگوی وزارت اتحاد مجدد کره جنوبی نیز گفت، سئول با آرامش و بر اساس وضعیت موجود بین دو کره و توافقات دو جانبه مشترک بین دو کشور به این مساله پاسخ می‌دهد.

وی به این مساله اشاره نکرد که در صورت تخریب تاسیسات کره جنوبی، این کشور چه واکنشی خواهد داشت.

منطقه گردشگری کوهستان کومگانگ واقع در ساحل شرقی کره شمالی و کمی آنطرف‌تر از منطقه غیرنظامی شده دو کره است.

انتهای پیام