• پنجشنبه / ۳۰ آبان ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۷
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 98083019563
  • خبرنگار : 71567

داستان ارتباط پروفسور "رضا" با شهید مطهری از زبان رئیس دانشگاه شریف

داستان ارتباط پروفسور "رضا" با شهید مطهری از زبان رئیس دانشگاه شریف

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر این که پروفسور رضا در دوران مدیریت خود در این دانشگاه جایگاه بسیار ویژه‌ای برای اعضای هیئت علمی قائل بودند، گفت: تعامل او با اساتید و اعضای هیئت علمی در دوران مدیریت یکی از بهترین و شاخص ترین ویژگی‌های بارز مدیریتی او به شمار می‌رود.

دکتر محمود فتوحی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص شخصیت علمی و اخلاقی پروفسور رضا، اظهار کرد: ایشان فارغ التحصیل اولین دوره رشته مهندسی برق دانشکده فنی دانشگاه تهران بود و علاوه بر این که رئیس دانشگاه تهران بود به عنوان دومین رئیس دانشگاه شریف نیز در این دانشگاه خدمات ارزنده‌ای را انجام داد هرچند که مدت زمان مدیریتی او در این دو دانشگاه کوتاه و حدود یک سال بود.

وی تصریح کرد: پروفسور رضا در زمینه مهندسی برق و مجله اطلاعات و مخابرات جزو یکی از دانشمندان برجسته و مفاخر بوده و قطعاً علاوه بر کشور، دانشگاه شریف و تهران نیز با توجه به این که ایشان در مسند ریاست این دو دانشگاه بوده به خود می‌بالند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: آن چه من شنیدم پروفسور رضا در دوره ریاستش در دانشگاه شریف و تهران در تعامل با اعضای هیئت علمی بوده و همچنین در احترامی که اعضای هیئت علمی برای دانشگاه داشتند نقش ویژه‌ای داشته است، حتی داستانی است که گفته می‌شود روزی پروفسور رضا در آن سالها (دهه ۴۰ شمسی) وقتی به سمت دانشگاه می‌آمدند، شهید مطهری را در یک ایستگاه اتوبوس می‌بیند و در همان جا ایشان را در خودروی خود سوار و به سمت دانشگاه می‌آورد و دستور می‌دهد که او به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه باید بتواند با خودروی شخصی به دانشگاه رفت و آمد کند بنابراین او برای اعضای هئیت علمی احترام خاصی قائل بود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به این که پروفسور رضا در کانادا ساکن بود ارتباط محدودی با دانشگاه شریف داشت، اگر چه در مراسمی که دانشگاه تهران به منظور بزرگداشت او گرفته بود در آن زمان اساتید دانشگاه شریف نیز در مراسم حضور پیدا کردند.

فتوحی در عین حال گفت: البته نکته‌ دیگری که وجود دارد آنکه پروفسور رضا اهل شعر وادب بود و تنها در چهره علمی شناخته نمی‌شد.

رئیس دانشگاه شریف در پایان به یکی از مهم ترین و شاخص‌ترین اقدامات پروفسور رضا در دوره مدیریت خود در دانشگاه شریف اشاره کرد و گفت: دکتر مجتهدی که موسس دانشگاه شریف بودند در زمان تاسیس این دانشگاه سیستم آموزشی آن را مانند سیستم آموزشی دوره دبیرستان طراحی کرد؛ در واقع در آن دوره یک سیستم آموزشی درسی در دانشگاه اجرا می‌شد اما پروفسور رضا به عنوان دومین رئیس در زمان مدیریت کوتاه مدت خود سیستم آموزشی درسی را به سیستم آموزشی واحدی تغییر داد و می‌توان از او به عنوان موسس نظام آموزش واحدی در دانشگاه شریف یاد کرد.

انتهای پیام