• پنجشنبه / ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۰۹:۵۱
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 98091410033
  • خبرنگار : 50187

رییس شورای شهر کرمان:

شورای شهر از عملکرد شهردار کنونی راضی است

شورای شهر از عملکرد شهردار کنونی راضی است

ایسنا/کرمان رییس شورای شهر کرمان گفت: در کرمان هماهنگی لازم بین شورای شهر و شهردار وجود دارد و شورای شهر کرمان از عملکرد شهردار کنونی راضی است.

"محمد فرشاد" صبح امروز ۱۴ آذرماه در همایش شهرداران، رؤسا و اعضای شوراهای شهر سراسر استان کرمان با اشاره به اهمیت سیستم شورا اظهار کرد: بحث مشورت و شورا از بدو تشکیل جامعه بشری با خواسته های مردم همراه بوده و مردم همواره خود را نیازمند شور و مشورت می دانستند.

وی افزود: مشورت سازمان یافته در قرون اخیر شکل گرفته و در برخی کشورها به بلوغ رسیده است و در کشور ما در سال ۱۳۲۵ قمری حدود ۱۱۶ سال قبل همزمان با نهضت مشروطیت نظام شورایی ما مستقر شد.

فرشاد تصریح کرد: بعد از استقرار جمهوری اسلامی، با توجه به آموزه های دین اسلام و تاکید امام راحل بحث شوراها در قانون اساسی پررنگ دیده شد اما به دلیل مسائل اول انقلاب و جنگ، ۲۰ سال مغفول واقع شد.

رییس شورای شهر کرمان در ادامه با بیان اینکه قانون شوراها علی رغم اینکه چند بار تغییر کرده، اما نواقص و مشکلات زیادی دارد افزود: شهرداران در سیستم شورایی و اجرایی به نوعی مظلوم واقع شده اند که از یک سو باید به مردم پاسخگو بوده، از یک سو باید به شورا و همچنین به دستگاه های اجرایی و نظارتی پاسخ بدهند.

فرشاد اظهار کرد: در کرمان هماهنگی لازم بین شورای شهر و شهردار وجود دارد و شورای شهر کرمان از عملکرد شهردار کنونی راضی است.

وی با اشاره به وجود دستگاه های متعدد نظارتی بیان کرد: نظارت خوب است اما وقتی متعدد شود و هر دستگاهی بخواهد با قانون خود رسیدگی کند، دست و پای شهردار و همکارانش بسته می شود که این موارد در قانون مغفول شده است.

رییس شورای شهر کرمان با بیان اینکه شان نظارتی برای شورا دیده شده اما ابزار آن وجود ندارد، گفت: شورای عالی استان ها در تدارک اصلاح تدریجی قانون شوراها است تا شورا برای نظارت در حین هزینه کرد بودجه بتواند بر اعتبارات و درآمدهای محلی نظارت داشته باشد.

وی افزود: باید خلاءهای قانونی را با تعامل بیشتر شورا و شهرداری و از سوی دیگر تعامل این دو نهاد با دستگاه های نظارتی، وزارت کشور و استانداری جبران کرده و امیدواریم قانون شوراها به بلوغ رسیده و مشکلات شهروندان را رفع کند.

فرشاد در پایان اظهار کرد: از مسوولان سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور درخواست تقویت ایستگاه های آتش نشانی در شهرستان های استان را داریم زیرا در کرمان و شهرستان ها در این بخش کمبود داریم.

انتهای پیام