• یکشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۱
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 98091712620
  • خبرنگار : 71451

سایه کاهش بودجه بر سر ترویج فرهنگ دفاع‌مقدس

سایه کاهش بودجه بر سر ترویج فرهنگ دفاع‌مقدس

بودجه سال ۹۹ در حالی در حوزه دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت از سوی رئیس دولت به مجلس تقدیم شده است که در این زمینه با روند کاهشی حدودا ۱۱ درصد مواجه هستیم.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور امروز ۱۷ آذرماه لایحه بودجه سال ۹۹ را تقدیم مجلس کرد. بر اساس جدول شماره (۷) این لایحه که به بودجه دستگاه‌های سیاستگذار در سال ۱۳۹۹  اختصاص دارد؛ به استثنای بنیاد شهید و امور ایثارگران در سایر حوزه‌های مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت از جمله راهیان نور نسبت به سال گذشته با کاهش بودجه روبرو هستیم.

بنیاد شهید و امور ایثارگران

برمبنای لایحه بودجه سال گذشته بودجه بنیاد شهید و امور ایثار گران برابر با  ۱۳۹,۳۷۱,۰۰۰ میلیون ریال به تصویب رسیده بود اکنون بودجه این بنیاد با احتساب یارانه‌ای که به آن اختصاص یافته است برای سال ۹۹ برابر با ۱۸۴,۲۷۱,۹۶۱ میلیون ریال به تصویب رسیده است.

بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران برای سال ۹۹

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس

هدف از تشکیل این بنیاد، حفاظت و بهره‌برداری از آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و ثبت حماسه‌های جاودانه امت اسلام و آثار آن در شئون فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی و جلوگیری از نابودی و تحریف یا به فراموشی سپرده شدن میراث گرانب‌های خون پاک ایثارگران اسلام و دستاوردهای دفاع‌مقدس است. بودجه این بنیاد برای سال ۹۹ برابر با ۴۶۵,۰۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.  این در حالیست که بودجه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس در سال جاری۵۲۰,۰۰۰ میلیون ریال محاسبه شده بود.

بودجه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سال۹۹

 ستاد مرکزی راهیان نور در سال ۹۹

ستاد مرکزی راهیان نور هم از دیگر نهادهای مرتبط با ترویج فرهنگ دفاع‌مقدس است.  بودجه این ستاد برای سال ۹۹ برابر با ۱۳۲,۲۵۶ میلیون ریال برآورد شده است. بودجه ستاد مرکزی راهیان نور در سال ۹۸ برابر با ۲۵۰,۰۰۰ میلیون ریال به تصویب  رسیده بوده است.

بودجه ستاد مرکزی راهیان نور در سال ۹۹

«حفظ و نشر آثار فرهنگی و هنری دفاع‌مقدس» و « ارائه خدمات فرهنگی به کاروان‌های راهیان نور» از دیگر دستگاه‌های و متولیان حوزه دفاع مقدس هستند که بودجه آنها نسبت به سال ۹۸ با روند کاهشی مواجه شده است.

«حفظ و نشر آثار فرهنگی و هنری دفاع مقدس»
« ارائه خدمات فرهنگی به کاروان‌های راهیان نور»

بر همین اساس بودجه «حفظ و نشر آثار فرهنگی و هنری دفاع مقدس» ۴۸۰,۱۰۰ میلیون ریال در سال ۹۸ محاسبه شده بود اما در سال ۹۹ بودجه این دستگاه فرهنگی  ۴۳۱,۴۰۰ میلیون ریال برآورد شده است. علاوه بر این در بخش « ارایه خدمات فرهنگی به کاروان‌های راهیان نور» سال جاری ۳۹,۹۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته بودند که برای سال ۹۹ این مبلغ به ۳۳,۶۰۰ میلیون ریال اُفت داشته است.

انتهای پیام