• یکشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۸ / ۱۷:۵۸
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 98091712784
  • خبرنگار : 50225

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان خبر داد:

ایجاد دایک‌های حفاظتی برای روستاهای بحرانی خوزستان در مقابل سیل

ایجاد دایک‌های حفاظتی برای روستاهای بحرانی خوزستان در مقابل سیل

ایسنا/خوزستان مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان از ایجاد دایک‌های حفاظتی برای روستاهای بحرانی خوزستان در مقابل سیل خبر داد.

مسعود انصاریان در جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده که امروز یکشنبه (۱۷ آذرماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: در پی سیل اخیر ۵ هزار و ۴۶۸ واحد احداثی و ۱۹ هزار و ۳۹۴ واحد تعمیری در مناطق سیل‌زده شناسایی شده‌اند که در این مدت تعمیر منازل به پایان رسیده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: با توجه به گرمای خوزستان در فصل تابستان، احداث واحدهای آسیب‌دیده از مهرماه آغاز شد که اکنون کار در زمینه واحدهای احداثی با پیشرفت فیزیکی ۵۴ درصد در حال انجام است و امیدواریم طبق برنامه، این عملیات تا پایان سال به اتمام برسد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان ادامه داد: تاکنون ۲۹ هزار و ۴۴۵ پرونده به سیستم بانکی خوزستان معرفی شده است که برای ۲۵ هزار و ۳۳ پرونده عقد قرارداد در زمینه احداثی، تعمیری و معیشتی انجام شده است. همچنین تاکنون ۱۰۷ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت شده است. ۴ هزار و ۳۰ تن میلگرد و ۳۹ هزار و ۴۰۰ تن سیمان نیز بین صاحبان این واحدهای سیل‌زده توزیع شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان تصریح کرد: همچنین در پی زلزله تیرماه مسجدسلیمان، یک هزار و ۴۲۸ واحد احداثی و ۱۰ هزار و ۱۷۱ واحد تعمیری شناسایی شده‌اند که کار تعمیر ۴ هزار و ۵۰۱ واحد تعمیری آغاز شده و تعمیر یک هزار و ۳۳۳ واحد از این تعداد به پایان رسیده است.

انصاریان گفت: همچنین تاکنون ۶ هزار و ۳۸۹ پرونده به بانک معرفی شده که برای ۲ هزار و ۷۴۷ پرونده عقد قرارداد شده است. برای احداث منازل،‌صاحبان منازل را به شهرداری معرفی کردیم که تاکنون برای ۸۸۵ واحد جهت دریافت پروانه، پرونده تشکیل شده است و ۶۴۲ پرونده از این تعداد به شهرداری معرفی شده‌اند که تاکنون برای ۳۰ واحد پروانه صادر شده است.

انصاریان ادامه داد: بر اساس اعلام شهرداریها، ۲۲۳ واحد از واحدهای احداثی معرفی شده باید جابجا شوند که زمینی با وسعت ۱۰ هکتاری از سوی مسکن و شهرسازی در نظر گرفته شده و مشاور هم طرح را آماده‌سازی کرده است و کار در زمینه آماده‌سازی زمین آغاز شده است.

وی عنوان کرد: بر اساس مطالعات مشاور ما در زمینه سیل، تعدادی روستاهای بحرانی در خوزستان مشخص شد که باید دایک حفاظتی در مقابل سیل برای این روستاها ایجاد شود که در این راستا در حال حاضر کار احداث ۱۴ دایک حفاظتی توسط ۲۱۶ دستگاه ماشین آلات در ۱۴ روستا آغاز شده است و کار احداث ۲۰ دایک حفاظت دیگر نیز به زودی آغاز خواهد شد.

غلامعباس بهرام‌نیا مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان نیز در این جلسه با اشاره به پروژه‌های موجود در حوزه راهداری اظهار کرد: خسارات ناشی از سیل در قالب ۷۰ پروژه تعریف شده است که ۵۰ پروژه از این تعداد، تعیین تکلیف شده‌اند و فعالیت تعدادی از این پروژه‌ها در حال انجام است، و برخی پروژه‌ها به ویژه در ایام اربعین، که جزو اولویت‌ها بود، به اتمام رسیده‌اند. همچنین در ۸۰ درصد پروژه‌های روستایی، مطالبه بیشتر مردم تعیین تکلیف شده است و پیمانکاران در حال کار کردن هستند.

وی گفت: امیدواریم طبق برنامه زمان‌بندی شده، این برنامه‌ها به پایان برسند. مشکلات ما جهت تکمیل این پروژه‌ها است زیرا اعتباراتی که تخصیص یافته، در قالب اسناد خزانه است که قابلیت پیش‌پرداخت ندارند. این موضوع موجب شده که استقبال از پروژه‌ها کمتر باشد و به همین دلیل ۲۰ پروژه باقی مانده است که در حال تلاش هستیم هر چه سریع‌تر این پروژه‌ها را تعیین تکلیف کنیم.

در ادامه علی عیدی‌وندی معاون مهندسی و ساخت اداره راه و شهرسازی خوزستان نیز با اشاره به خسارت‌های وارد شده به راه‌های اصلی و روستایی خوزستان در پی سیل اخیر، اظهار کرد: در مجموع ۲۶۸ کیلومتر به راه‌های خوزستان و ۴۴۰ دستگاه ابنیه خسارت جدی وارد شد.

وی افزود: عملا عملیات ۲۵ کیلومتر بدون قرارداد انجام شده که پیشرفت فیزیکی در زمینه عملیات راه‌های اصلی، ۶۱ درصد است.

عیدی‌وندی ادامه داد: در زمینه راه‌های روستایی ۸۰۰ کیلومتر راه در حال ساخت در خوزستان وجود دارد که ۲۳۳ کیلومتر از آن مورد تخریب جدی قرار گرفت که ۵۸ کیلومتر آن با پیشرفت فیزیکی ۴۷ درصد، کار در حال انجام است.

انتهای پیام