• سه‌شنبه / ۱۹ آذر ۱۳۹۸ / ۰۹:۲۴
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98091913875
  • خبرنگار : 71477

رضایت شرکت‌کنندگان از نشست پاریس/ پوتین: هیچ جایگزینی برای توافق صلح مینسک وجود ندارد

رضایت شرکت‌کنندگان از نشست پاریس/ پوتین: هیچ جایگزینی برای توافق صلح مینسک وجود ندارد

نشست پاریس که با توافق آتش بس میان اوکراین و روسیه به پایان رسید از نظر شرکت‌کنندگان مثبت ارزیابی شد؛ پوتین آن را مفید و سازنده خواند، زلنسکی گفت مذاکرات خوبی بوده، مرکل حسن نیت موجود در مذاکرات را تقدیر کرد و ماکرون آن را یک دستاورد دانست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روسای جمهور اوکراین و روسیه با احیای روند صلح در خصوص درگیری‌های خونین جدایی‌طلبان در شرق اوکراین و تبادل تمامی زندانیان تا پایان سال جاری میلادی موافقت کردند اما در حل مسائل بسیار مهم همچون زمان برگزاری انتخابات محلی و کنترل مرزها در این منطقه که تحت کنترل شورشیان است، ناکام ماندند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی‌اش در نخستین دیدار دوجانبه‌شان نتوانستند به سازشی که منجر به پایان جنگ پنج ساله شرق اوکراین شود، دست یابند؛ جنگی که منجر به کشته شدن ۱۴ هزار تن شده، به کرملین جسارت بخشیده و وضعیت ژئوپلتیک اروپا را تغییر شکل داده است.

این مذاکرات بر احیای توافق صلح مینسک در سال ۲۰۱۵ میلادی با هدف پایان دادن به درگیری‌ها میان نیروهای اوکراینی و جدایی‌طلبان شرق اوکراین که تحت حمایت روسیه قرار دارند، متمرکز بود.

پوتین گفت: ما به توافق رسیدیم که هیچ جایگزینی برای توافق صلح مینسک وجود ندارد. اوکراین باید به سرعت قانونی را وضع کند که طبق این توافق خودمختاری زیادی به منطقه دونباس بدهد و همچنین قانونی را تصویب کند که شورشیان را مورد عفو قرار دهد.  

پوتین که نشست پاریس را "مفید" توصیف کرد، افزود: علاوه بر تبادل زندانیان، توافقی نیز در زمینه ادامه عقب نشینی نیروها در دیگر مناطق شرق اوکراین، پاکسازی مین‌ها از آنجا و برچیدن سنگرها به دست آمده است.

در همین حال زلنسکی اذعان کرد که بسیاری از توافقات آتش‌بس قبلی حفظ نشدند اما گفت: این بار ما توافق کردیم که بسیار جدی در خصوص این زمینه عمل کنیم. من متقاعد شدم که اگر تمامی طرفین به طور کاملا جدی این آتش‌بس را بخواهند، ما قادر خواهیم بود تا آن را اجرا کنیم.

وی تاکید کرد: شدیدا می‌خواهم که افرادم در زمان تعطیلات سال نو میلادی به خانه‌های خود بازگردند و اوقات خود را با خانواده‌هایشان سپری کنند.من و پوتین در خصوص پیش‌نویس توافقی که همچنان اجازه انتقال گاز طبیعی روسیه از خاک اوکراین را بدهد، گفت‌وگو کردیم.

وی افزود: من به هیچ عنوان درخصوص تمامیت ارضی و استقلال اوکراین سازش نمی‌کنم. من و پوتین در خصوص تعدادی از مسائل با یکدیگر اختلاف نظر داریم.

در حالی که زلنسکی تاکید کرد که از سرگیری مذاکرات با پوتین بسیار موضوع "خوب و مثبتی" است اما گفت: پس از این نشست هنوز مسائل حل نشده زیادی باقی مانده است.

وی افزود: من تاکید دارم که اوکراین باید کنترل کامل خود بر بخش‌های شرقی‌اش را حفظ کند و در خصوص واگذاری هیچ‌یک از بخش‌هایش سازش نخواهد کرد.  

اما این مذاکرات به طور کامل در خصوص مسائل مورد مناقشه از جمله خودمختاری برای شرق اوکراین و کنترل مرز شفاف‌سازی نکرد.   

 آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در کنفراس خبری مشترک با روسای جمهور فرانسه، روسیه و اوکراین گفت: صریحا می‌گویم که ما کار زیادی پیش رو داریم اما احساس من نسبت به این نشست این بود که حسن نیت مشهودی برای حل مسائل و مشکلات وجود دارد.

صدراعظم آلمان تاکید کرد، در نشست نرماندی در پاریس که با هدف پیشبرد تلاش‌ها برای احیای صلح در شرق اوکراین برگزار شد، حسن نیت مشهودی وجود داشت اگرچه هنوز کارهای بسیاری باقی مانده تا انجام شوند.

وی افزود: من از این نشست بسیار راضی هستم.

رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت، در این نشست که با هدف برقراری صلح در شرق اوکراین در پاریس برگزار شد، به پیشرفت‌هایی رسیدیم.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت: حقیقت این است که ما در کنار هم در نشست پاریس حضور داشتیم و این نتیجه مهم و یک آغاز مجدد مذاکراتی است که تا پیش از این به آن نرسیده بودیم. این یک دستاورد است.

وی همچنین ادامه داد: امیدوارم که یک نشست دیگر بر اساس فرمت نرمادی بین اوکراین و روسیه برگزار شود.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین به اختلافات مشخص بین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ولودومیر زلنسکی، همتای اوکراینی‌اش درباره زمان برگزاری انتخابات در شرق اوکراین اشاره کرد و گفت: امیدواریم که به یک سازش ظرف چهار ماه درباره این موضوع دست پیدا کنیم.

وی افزود: ما می دانیم که اختلاف نظرها و عدم توافق هایی درباره این مساله وجود دارد چون ما مدت هاست که در این باره گفتگو می کنیم.

انتهای پیام