• یکشنبه / ۲۴ آذر ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۳
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98092417617
  • خبرنگار : 99999

ونزوئلا اپوزیسیون را به سازماندهی یک "حمله تروریستی" متهم کرد

ونزوئلا اپوزیسیون را به سازماندهی یک "حمله تروریستی" متهم کرد

دولت ونزوئلا معتقد است حمله برنامه ریزی شده تروریستی که قرار بود در این کشور انجام شود، توسط عوامل خارجی به خصوص کلمبیا تامین مالی شده است. روابط میان این دو کشور از زمانی که بوگوتا به همراه آمریکا "خوان گوایدو" را به عنوان "رئیس جمهور موقت" ونزوئلا به رسمیت شناخت، وخیم‌تر شده است.

به گزارش ایسنا، شبکه محلی "وی تی وی" به نقل از خورخه رودریگز، وزیر "قدرت مردمی برای ارتباطات و اطلاعات" (نهادی برای اطلاع‌رسانی درباره امور دولت به مردم) گزارش کرد که اپوزیسیون ونزوئلا برای یک اقدام "تروریستی" علیه ارتش در ایالت سوکره در حال آمادگی بوده است.

به گفته رودریگز، خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا، همراه با لئوپولدو لوپز، یانت فرمین و فرناندو اوروزکو در پشت این حمله احتمالی برای خرابکاری در جشن کریسمس در این کشور بوده‌اند. آنها همچنین توانسته بودند تا دو تن از سیاستمداران را نیز به موضع خود بکشانند.

او همچنین افزود که دولت مانع این اقدام تروریستی شد.

ونزوئلا بر این باور است که اپوزیسیون سلاح‌ها و منابع مالی مورد نیاز برای این حمله برنامه ریزی شده را از سوی دولت کلمبیا دریافت کرده است.

روابط میان کاراکاس و بوگوتا در میانه بحران سیاسی شدید ونزوئلا وخیم‌تر شده است. در ماه ژانویه، خوان گوایدو، قانونگذار اپوزیسیون به صورت غیر قانونی خود را "رئیس جمهور موقت" ونزوئلا معرفی کرد و از شهروندان کمک خواست تا قدرت را در این کشور به دست بگیرد.

گوایدو خیلی سریع از سوی آمریکا و برخی از کشورهای آمریکای لاتین از جمله کلمبیا حمایت شد، در حالی که نیکولاس مادور، رییس جمهور ونزوئلا او را به تلاش برای ایجاد یک کودتا در ونزوئلا به کمک واشنگتن متهم کرد.

در حالی که گوایدو به عنوان "رئیس جمهور" توسط آمریکا و کلمبیا به رسمیت شناخته شد، تعدادی از کشورها از جمله روسیه و چین گفته‌اند، فقط مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

انتهای پیام