• یکشنبه / ۲۴ آذر ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۲
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 98092417705
  • خبرنگار : 50132

رئیس حوزه هنری کردستان اعلام کرد

رونمایی از کتاب «مفهوم بَند در موسیقی کُردهای مُکریان»

 رونمایی از کتاب «مفهوم بَند در موسیقی کُردهای مُکریان»

ایسنا/کردستان رئیس حوزه هنری کردستان از رونمایی کتاب «مفهوم بند در موسیقی کُردهای مُکریان» به همراه سی دی اثر کژوان ضیاءالدینی هنرمند کردستانی در سالن آمفی تئاتر دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان خبر داد.

امین مرادی امروز(۲۴آذر) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این کتاب اثر پژوهشی هنرمند توانمند استان «کژوان ضیاءالدینی» است که پس از تشریح ویژگی های جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی منطقه مُکریان به ارائه دورنمایی از گونه های موسیقی رایج در این ناحیه و ساختار موسیقایی آن ها می‌پردازد.

وی افزود: این اثر در ۱۶۸ صفحه و چهار بند شامل مقدمات و روش و آوانگاری، تعاریف و مفاهیم، ویژگی های مُدال خرده بندی مُکری و نتیجه گیری، ۲۳ آوانگاری و در ۲۹ شکل در قالبی پژوهشی چاپ شده است.
رئیس حوزه هنری کردستان، بیان کرد: در این کتاب ضمن مطالعه واژه شناسی این فرهنگ و ارتباط‌های ساختاری موسیقی مکریان و موسیقی دستگاهی ایران و تفاوت و شباهت‌های موسیقی مُکری و دیگر کُردهای ایران، به تجزیه و تحلیل ساختارهای بنیادین موسیقایی و استخراج ویژگی های بخشی از این موسیقی، پرداخته شده است.

مرادی ذکر کرد: این کتاب به همراه سی دی مربوطه توسط حوزه هنری استان کردستان در انتشارات سوره مهر در شمارگان ۱۲۵۰ نسخه با قیمت ۳۰۰هزار ریال چاپ و روانه بازار شده است.

وی در خصوص ویژگی های دیگر این کتاب، گفت: بررسی بدون واسطه خود خرده بندها و مطالعه‌ای مبتنی بر بررسی خصوصیات موسیقایی و اجرایی این گونه ادبی موسیقایی از راه آوانگاری و سپس تجزیه و تحلیل آن‌ها با هدف استخراج ویژگی‌های مشترک خرده بندها که می‌تواند برای انجام مطالعه مشابه زمینه ای شود.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، افزود: بررسی کامل طبقات اجتماعی اجراء کنندگان موسیقی در مکریان از دیگر قسمت های این کتاب بوده که در آن ضمن اشاره به استعداد بالای بیتخوانان به حافظه سپردن بیت ها و در مواردی افزودن به آن، خوش خوانان و بیت‌خوانان و حیران گویان را در بالاترین جایگاه اجتماعی قرار داده که از احترام و منزلت خاصی برخوردار بوده‌اند و این ویژگی است که سبب مانایی آثار نیز شده است. 

مرادی عنوان کرد: بررسی ویژگی های فرهنگی منطقه مکریان شامل زبان، موسیقی و انواع آن و ویژگی خاص موسیقی مکریان با دیگر مناطق کردنشین براساس تفاوت در هجاها، شیوه های مبتنی بر موسیقی کلاسیک ایرانی از جمله "مقام "،" قام " یا "قطار" که نمونه آن در آوازهای «استاد محمد ماملی» مشهود است از دیگر مواردی است که در این کتاب به آن پرداخته شده و می‌تواند به عنوان منبعی ارزشمند مورد استفاده  پژوهشگران موسیقی قرار گیرد.

وی ذکر کرد: در سی دی پیوست این کتاب ۱۰ نمونه از بیت‌خوانی‌های به جامانده از خوش خوانان و بیت خوانان مطرح را به صورت صوتی در اختیار خواننده قرار داده تا به شکل مناسب در جریان مستقیم تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته قرار گیرد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، در خصوص مکان رونمایی نیز، بیان کرد: دانشگاه هنر و معماری دانشگاه کردستان یکی از معدود دانشگاه‌های ایران است که در رشته موسیقی و زمینه ساز ایرانی از سال ۹۵ به تربیت هنرجویان به منظور آموزش و گسترش موسیقی ایرانی می‌پردازد و با توجه به ضرورت پیوند این مکان علمی و تخصصی با هنرمندان حوزه هنری و گسترش فعالیت‌های فی مابین در راستای کمک به اعتلای هنر استان آیین رونمایی از این کتاب تخصصی موسیقی با همکاری این دانشکده در محل دانشگاه کردستان برگزار می‌شود.

مرادی در این زمینه، افزود: مشارکت در برگزاری اجراهای پژوهشی موسیقی که برنامه "راویان سنتور" و اجرای تکنوازی سنتورنوازان توانمند ایرانی در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج روز یکشنبه ۲۴ آذرماه نیز بر مبنای تقویت تعامل حوزه هنری و دانشگاه شکل گرفته است. 

وی در خصوص دیگر فعالیت‌های موسیقایی حوزه هنری استان کردستان، گفت: در سال های اخیر به همت هنرمندان و پژوهشگران توانمند عرصه موسیقی و به منظور معرفی پتانسیل‌های موسیقایی سنتی و فولکلور مناطق مختلف کردستان آثار ارزشمندی در قالب کتاب و سی دی های پژوهشی و آموزشی، مقاله عرضه شده است.

وی گفت: کتاب و سی دی پژوهشی"سمفونی اورامان" اثر "مهدی احمدی" ، کتاب دو جلدی" آموزش جامع دف نوازی" اثر "فرزاد عندلیبی"،  کتاب آموزشی "پرواز " قطعاتی برای کمانچه اثر "راشد بابا شهابی" ، سی دی پژوهشی قطعات عرفانی دف، آلبوم موسیقی اورامی «کوسالان» اثر " هیوا شاه محمدی" آلبوم موسیقی "دَریاب و دُریاب " با صدای" محی الدین شعبانی "، آلبوم موسیقی "گول هه نار" با صدای " دیلان نصیری" بخشی از فعالیت های صورت گرفته در این زمینه است.

حمایت و معرفی موسیقی فاخر ونمونه آفرینی در این زمینه اولویت حوزه هنری است 

رئیس حوزه هنری کردستان، با اشاره به سیاست های محوری حوزه هنری در بخش موسیقی، تاکید کرد: برجسته سازی نمادها و ارزش های اسلامی و انقلاب، ارتقای حساسیت مردم در انتخاب موسیقی مناسب، معرفی موسیقی ارزشمند و فاخر سنتی و فولکلور و نمونه آفرینی در این زمینه و گسترش سرود از اولویت هایی بوده که در بخش موسیقی مد نظر است.

مرادی ذکر کرد: در کنار این اهداف و سیاست‌ها، ارتقای توانایی و مهارت‌های هنرمندان جوان، معرفی جنبه‌های بومی موسیقی غنی استان و فراهم سازی زمینه تولید آثار ارزشمند هنرمندان جوان مورد توجه جدی است.

وی بیان کرد: بخش عظیمی از میراث فرهنگی مردم کردستان آواها و نواهای بی‌شماری است که در قالب‌های مختلف موسیقایی نمود پیدا کرده و به عنوان نمادی از هویت ملت کُرد خودنمایی می‌کند.

گفتنی است؛ کژوان ضیاءالدینی متولد ۱۳۶۷ سنندج، رتبه‌ یک کنکور کارشناسی ارشد موسیقی ایرانی سال ۱۳۹۰ فارغ التحصیل دوره‌ کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران (۱۳۹۲)، فارغ التحصیل دوره‌ کارشناسی نوازندگی موسیقی ایرانی از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران (۱۳۹۰) است که ضمن کسب عناوین مختلف در جشنواره های مختلف داخلی سابقه تدریس در آموزشگاه های مختلف و همچنین دانشگاه های کشور را دارد و هم اکنون علاوه بر  عضو یت در هیأت علمی دانشگاه هنر و معماری دانشگاه کردستان مسئولیت واحد موسیقی حوزه هنری استان کردستان را نیز عهده دار است.

از جمله فعالیت های دیگر این هنرمند می توان به انجام طرح پژوهشی با عنوان «موسیقی کردهای مکریان» به سفارش حوزه‌ هنری استان کردستان (۱۳۹۲)، نگارش سلسله مقالات انتقادی سیزده‌ گانه در رابطه با فرهنگ موسیقایی کردستان در هفته نامه‌ سیروان (۹۱-۱۳۹۰) و داوری هفتمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت، تشکیل گروه موسیقی سنتی دانشگاه کردستان و دبیر علمی نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت اشاره کرد.

انتهای پیام