• سه‌شنبه / ۲۴ دی ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۹
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 98102418485
  • خبرنگار : 50190

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان عنوان کرد

کنترل شرایط در مناطق سیل‌زده استان کرمان

کنترل شرایط در مناطق سیل‌زده استان کرمان

ایسنا/کرمان استاندار کرمان گفت: در حال حاضر همه چیز تحت کنترل است و مشکل خاصی نداریم و برخی از کمبودها نیز از طریق شهرستان های مجاور در حال تأمین است و فکر می کنیم تا انتهای عصر روز چهارشنبه مشکلات ما به طور کامل رفع شود.

 دکتر "محمدجواد فدایی" با ارائه گزارشی از وضعیت مناطق سیل‌زده در شهرستان‌های جنوبی استان کرمان ارائه و با اعلام خبر تحت کنترل بودن شرایط در مناطق سیل زده استان کرمان گفت: از ۱۹ تا ۲۲ دی ماه برف و بارندگی های زیادی در مناطق مختلف استان داشتیم که حدود ۱۱ شهرستان استان دچار مشکل شدند. به عنوان نمونه در شهرستان کهنوج ۱۰۵ میلیمتر، در شهرستان قلعه گنج ۱۲۰ میلیمتر، شهرستان رودبار جنوب ۵۵ میلیمتر و شهرستان عنبرآباد ۴۷ میلیمتر بارندگی را داشتیم که سیلاب های این منطقه به سمت رودبار جنوب می رسند.

وی با اشاره به میزان بارش برف در مناطق مختلف استان ابراز کرد: در شهرستان رابر در ایستگاه هواشناسی این منطقه، ۵۰ سانتیمتر بارش برف ثبت شده که این میزان در دامنه های کوهستان به حدود یک متر می رسد. همچنین در بخش ساردوئیه ۹ سانتیمتر، در دهبکری ۵ سانتیمتر، در لاله زار بردسیر ۱۰ سانتیمتر برف باریده است.

راه ارتباطی ۱۰۴ روستای استان کرمان مسدود است

فدایی با اشاره به مسائل و مشکلات پیش آمده ناشی از بارش نزولات آسمانی افزود: اولین مشکل قطع راه های ارتباطی مخصوصاً راه های روستایی بوده است که جمعاً ۴۱۲ روستا دچار قطعی راه ارتباطی شدند که  تاکنون ارتباط ۳۰۸ روستا برقرار و ارتباط ۱۰۴ روستا هنوز دچار مشکل هستند.

استاندار کرمان با بیان اینکه در حال حاضر شبکه آب آشامیدنی شش روستا قطع است که چهار روستا در منوجان و دو روستا در رودبار جنوب هستند اظهار کرد ۱۹ روستا شامل ۸ روستا در رابر، ۱۰ روستا در بافت و ۱ روستا در بافت نیز دچار قطعی برق هستند که دلیل عدم وصل برق این مناطق به قطعی راه های ارتباطی مربوط است.

فدایی تصریح کرد: قطعی راه های دسترسی به مزارع به دلیل گل و لای ناشی از بارندگی به ویژه در قلعه گنج و رودبار جنوب یکی دیگر از مشکلات است و حمل محصولات کشاورزان به نقاط دیگر را با مشکل روبرو کرده و ممکن است کشاورزان دچار خسارت شوند که نیاز به ماشین آلات سنگین و شن ریزی داریم و از طریق امکانات شهرستان های مجاور و استفاده از امکانات پیمانکاران در حال رفع این مشکلات هستیم.

وی اظهار کرد: احتمال دارد در ساعات اولیه به دلیل بالا بودن آب و قطعی دسترسی مسیر امدادرسانی با تأخیر صورت گرفته باشد و تأخیر اولیه برای فروکش کردن سطح آب بوده است البته اکنون عمدتاً در رودبار جنوب و بخش جازموریان و دهستان کوهستان روستاهایی داریم که دسترسی تنها با ماشین های سنگین امکان پذیر است.

اعزام ۲ بالگرد به سیستان و بلوچستان

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان دلیل عدم استفاده از بالگرد در برخی از مناطق سیل زده استان را فراهم نبودن شرایط برای استفاده از بالگرد و امدادرسانی هوایی عنوان کرد و گفت: ما یک بالگرد را به سیستان و بلوچستان اعزام کردیم و دو بالگرد را نیز امروز اعزام خواهیم کرد. البته در مناطق صعب العبور استان کرمان نیز که امکان امدادرسانی هوایی فراهم نیست هم اکنون از طریق ماشین های سنگین امدادرسانی شده است و مشکل حادی نداریم که روستا یا روستاهایی به طور خاص در محاصره سیل باشند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه معمولاً قبل از بارندگی ها هشدار سیل را از سازمان هواشناسی دریافت می کنیم و حتی آمادگی برای انتقال و تخلیه برخی از روستاها را داشتیم افزود: خوشبختانه به دلیل فراهم بودن امکان کمک رسانی، لازم به انجام این کار نشدیم و فقط دو روستا به نقاط امن منتقل شدند و مشکلی برای آن ها ایجاد نشد البته آب آشامیدنی روستاهای دچار مشکل نیز از طریق آب رسانی سیار فراهم شده است و تنها دچار مشکل قطعی شبکه آب رسانی هستیم.

فدایی با اشاره به اقدامات و تمهیدات اندیشیده شده در هنگام دریافت هشدار سیل در استان افزود:  گزارش این هشدارها از طریق ستاد مدیریت بحران به فرمانداران ارسال شده است و برخی از فرمانداران تا ساعات بامدادی در مناطق در معرض خطر حضور داشتند و آن ها با استفاده از امکانات موجود در منطقه و یا از طریق امکانات شهرستان های مجاور و یا پیمانکاران کمک رسانی را انجام می دهند ولی به دلیل بارندگی های مداوم ممکن است راه ارتباطی برخی از روستاها برای یک و یا چند بار وصل شده و با بارندگی های بعدی دچار قطعی ارتباط باشد.

وی افزود: در مسیر دسترسی شهرستان رودبار جنوب به سیستان و بلوچستان ۲۴ آبنما و چهار پل و یک پل در حوزه برجک بر اثر سیلاب تخریب شده‌اند که ارتباط به صورت موقت برقرار شده‌ است ولی وقتی شدت آب زیاد است و ما ناچار به ایجاد راه های دسترسی موقت می شویم ممکن است به تداوم بارش ها این راه های موقت قطع شوند.

انتهای پیام