• شنبه / ۲۸ دی ۱۳۹۸ / ۲۱:۵۹
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 98102821883
  • خبرنگار : 50018

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم آذربایجان شرقی مطرح کرد

سهم 70 درصدی تبریز در تولید چرم کشور

سهم 70 درصدی تبریز در تولید چرم کشور

ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر در تبریز حدود ۱۵۱ واحد فعال و نیمه فعال در زمینه چرم گاوی و اشبالت فعالیت دارند و سهم تبریز در تولید چرم کشور حدود ۷۰ درصد است.

مسعود بنابیان در پنجاه و هشتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، اظهار کرد: صنعت چرم می‌تواند یکی از صنایع اشتغال‌زا باشد؛ از این رو مرتفع کردن موانع و عارضه های تولید و اشتغال تأثیرگذار بوده و در صورت مدیریت صحیح نتیجه خوبی به همراه خواهد داشت.

وی افزود: با در نظر گرفتن حجم مشخص و تقاضای داخلی، در حال حاضر مهمترین مناطق تولید چرم شهرهای تبریز تهران و مشهد هستند.

وی با بیان این‌که میزان اشتغال صنعت چرم حدود شش هزار الی هفت هزار نفر است، گفت: سالانه میزان تولید چرم سنگین گاوی در کشور در حدود ۴۰ میلیون فوت مربع پوست است.

بنابیان عنوان کرد: به دلیل افزایش ثروت و درآمد تقاضا برای چرم در حال افزایش بوده و همچنین فروش کالاهای چرمی لوکس، لوازم منزل چرم و چرم های تودوزی اتومبیل نیز در حال افزایش است.

وی ادامه داد: طی سال های گذشته ارزش صادرات صنعت چرم تا ۲۰۰ میلیون دلار نیز رسیده است؛ اما عمده محصولات صادر شده به صورت سالامبور بوده است، یعنی محصولی که تنها دارای ۱۰ درصد ارزش افزوده محصول نهایی باشد.

وی با اشاره به مشکلات این صنعت، اضافه کرد: کمبود پوست به دلیل کاهش کشتار در داخل از اصلی‌ترین مشکلات موجود این صنعت بوده و تولید کنندگان را با کمبود مواد اولیه مواجه کرده است.

وی همچنین مشکلات مربوط به کیفیت پوست خام، وجود دلالان و واسطه گران تامین، عرضه و کیفیت عرضه مواد شیمیایی، کمبود نیروی انسانی ماهر و با تجربه، فرسوده بودن ماشین آلات که منجر به کاهش کیفیت محصول و عدم رقابت محصول نهایی با دیگر کشورها شده را از دیگر مشکلات موجود در این صنعت عنوان کرد.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم استان، متذکر شد: دولت باید در راستای عرضه پوست خام، سیاست‌های پرورش حیوانات، کنترل بیماری، ترویج پرورش تجاری حیوانات را تدوین کند و از سویی نیز سیستم قیمت گذاری با صرفه، مقررات کشتار، مقررات زیست محیطی و تسهیل سازی واردات را در دستور کار خود قرار دهد.

وی با بیان این‌که سیاست های لازم جهت حذف واسطه ها و دلالان باید از سوی دولت پیش‌بینی شود، خاطرنشان کرد: در راستای تامین مواد شیمیایی مورد استفاده در این صنعت سهولت های وارداتی این مواد از سوی دولت در نظر گرفته شود.

انتهای پیام