• سه‌شنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۸ / ۲۳:۲۵
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: 98110100879
  • خبرنگار : 50336

احراز صلاحیت 2 نفر در انتخابات میان دوره خبرگان در قم

احراز صلاحیت 2 نفر در انتخابات میان دوره خبرگان در قم

ایسنا/قم 2 نماینده قم از میان 57 ثبت نام کننده شرکت در انتخابات میان دوره مجلس خبرگان رهبری احراز صلاحیت شدند.

انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، دوم‌ اسفندماه سال‌جاری برگزار خواهد شد. سه نماینده از حوزه انتخابیه قم راهی مجلس شورای اسلامی می‌شوند؛ همچنین این استان یک نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد.

مرتضی حیدری فرماندار قم در این ارتباط گفت: از میان ۵۷ نفر ثبت نام کنندگان اولیه برای انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری در قم دو نفر تایید صلاحیت شدند. در همین رابطه ۲۶ نفر دیگر رد صلاحیت شدند. از میان این ثبت نام کنندگان همچنین ۲۹ نفر پیشتر اعلام انصراف کرده بودند.

بنابر آیین نامه انتخابات، فرمانداری ظرف امروز و فردا (۱ و ۲ بهمن ماه جاری) مراتب را به داوطلبان اعلام  و آنها نیز طبق تبصره ۲ ماده ۱۶ این آیین نامه سه روز (از ۳ تا ۵ بهمن ماه) فرصت خواهند داشت اعتراض مکتوب خود را ارائه نمایند.

شورای نگهبان نیز از ۶ تا ۱۶ بهمن فرصت رسیدگی به شکایات و بررسی مجدد صلاحیت های داوطلبان انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری را خواهد داشت. در همین حال نتایج بررسی صلاحیت های نامزدان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران نیز پیشتر اعلام شده بود.

از ۲۰۱ نفر نام نویسی شده برای شرکت در رقابت‌های انتخابات مجلس شورای‌ اسلامی در این استان،‌ صلاحیت ۷۹ داوطلب در قم توسط هیات نظارت تایید و ۱۱۵ نفر دیگر رد شد و هفت نفر نیز انصراف دادند.

از ۲۰۱ نامزد ثابت نام کننده در قم،‌ ۱۷۲ نفر آقا و ۲۹ تن خانم بوده که هیات اجرایی از این تعداد صلاحیت ۲۸ تن را احراز نکرده است.

انتهای پیام