• شنبه / ۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۱
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 98110503331
  • خبرنگار : 71603

انقلاب در نمایشگرها با ماده ساخت محققان استرالیایی

انقلاب در نمایشگرها با ماده ساخت محققان استرالیایی
عکس دریافتی است

محققان موفق به تولید ماده‌ای الکترونیکی بسیار نازک و انعطاف‌پذیر برای صفحات لمسی شدند که می‌تواند درون یک لوله قرار گیرد و مانند روزنامه چاپ شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، محققان استرالیایی از "اکسید قلع ایندیم" و روش چاپ فلز مایع استفاده کردند تا آن را به یک فیلم دو بعدی تبدیل کنند.

این ماده دارای قابلیت لمس ۱۰۰ برابر نازک‌تر از موادی است که در صفحات لمسی گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها استفاده می‌شود.

انعطاف این ماده به اندازه‌ای است که می‌توان آن را مانند یک لوله جمع کرد.

سازندگان گوشی‌های هوشمند همچون سامسونگ یا موتورولا اخیرا نمایشگرهای تاشو خود را عرضه کرده‌اند که می‌توانند بدون شکستن، خم شوند.

ولی محققان مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن استرالیا مدعی شده‌اند که ماده ساخت آن‌ها می‌تواند حتی پیچ و تاب هم بخورد.

این تیم تحقیقاتی با استفاده از ماده ساخت خود نمونه اولیه یک صفحه نمایش لمسی را ساخته‌اند و قصد دارند پس از ثبت اختراع این ماده آن را به مرحله تجاری‌سازی برسانند.

"توربن دانیکه"(Torben Daeneke) محقق این دانشگاه اظهار کرد، ما یک ماده قدیمی را از داخل تغییر دادیم تا نسخه جدید یک ماده بسیار نازک و منعطف را تولید کنیم.

وی ادامه داد، می‌توان این ماده را خم کرد و با استفاده از آن، با روشی به مراتب ارزان‌تر و کارآمدتر از روش‌های فعلی، به تولید صفحات لمسی پرداخت.

توربن دانیکه ادامه داد، ورقه‌های نازک نانو بسیار رسانا و دو بعدی هستند. این به این معناست که از یک لایه نازک از اتم‌ها ساخته شده‌اند. دوبعدی ساختن این ورقه‌ها سبب می‌شود که شفاف‌تر شوند و نور بیشتری از آنها عبور کند.

به این ترتیب یک گوشی همراه با نمایشگری که از ماده ساخت محققان استرالیایی تولید شده است، از انرژی کمتری استفاده می‌کند و عمر باطری را تقریبا ۱۰ درصد افزایش می‌دهد.

این در حالی است که روش‌های فعلی برای ساخت فیلم‌های شفاف برای نمایشگرهای لمسی، روندی آهسته داشته و بسیار انرژی‌گیر و گران هستند.

توربن دانیکه افزود زیبایی کار ما این است که رویکرد ما نیازی به تجهیزات گرانقیمت و یا تخصصی ندارد و حتی می‌توان این ماده را در یک آشپزخانه هم ساخت.

" اکسید قلع ایندیم"(ITO) خود از یک ترکیب سه‌گانه بی‌رنگ شامل ایندیم، قلع و اکسیژن ساخته شده است.

این ماده جدید دو بعدی تولید شده از "ITO" در برابر شیشه‌های استاندارد رسانا که پنج تا ۱۰ درصد نور را جذب می‌کنند، تنها ۰.۷ نور جذب می‌کند.

بدین ترتیب بیش از ۹۹ درصد نور به گوشی‌ هوشمند بازتابش می‌شود و سبب می‌شود نمایشگر وضوح بیشتری پیدا کند.

محقق ارشد پروژه گفته که تیم تحقیقاتی پروژه مشتاق تجاری‌سازی محصول و استفاده از آن در صنعت هستند.

انتهای پیام