• دوشنبه / ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۲
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 98121209160
  • خبرنگار : 71523

افزایش حجم مبنا در بورس+نحوه محاسبه

افزایش حجم مبنا در بورس+نحوه محاسبه

شیوه محاسبه حجم مبنا، با توجه به افزایش ارزش معاملات در اکثر نمادهای بورس اوراق بهادار تهران و با هدف ارتقاء سطح کارآمدی مدل محاسباتی حجم مبنا و بر اساس تقاضای بورس اوراق بهادار تهران و همچنین مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس از امروز(١٢اسفند) تغییر کرد.

به گزارش ایسنا،  حجم مبنای کلیه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،  در ١٠هزار سهام شرکت است؛  به شرطی که حداقل  ارزش  مبنا  برای  تمامی  شرکت‌ها  برابر  با  ۵۰  میلیارد  ریال  و  حداکثر  ارزش  مبنا  برای  شرکت های با سرمایه ۲۰ هزار میلیارد ریال و بالاتر،  ۱۲۰ میلیارد ریال و برای شرکت‌های با سرمایه کمتر از ۲۰ هزار میلیارد ریال،  ۱۰۰ میلیارد ریال باشد.

تعداد حجم مبنای هر سهم براساس قیمت پایانی سهم در آخرین روز معاملاتی هر هفته محاسبه و از اولین روز معاملاتی هفته بعد اعمال می شود.

همچنین در صورت اقدامات شرکتی تغییرات حجم مبنا براساس مقررات و با رعایت نصاب های این مصوبه محاسبه و اعمال می شوند.

نحوه محاسبه حجم مبنا در فرابورس

همچنین از امروز حجم مبنا برای تمامی شرکت‌های بازارهای اول و دوم فرابورس ایران معادل چهار در ١٠ هزار تعداد سهام هر شرکت اعمال می‌شود.

بر اساس این گزارش، کارشناسان بر این باورند که تغییر نحوه محاسبه حجم مبنا با توجه به شرایط کنونی بازار سرمایه، مخصوصا برای سهم های کوچکی که پیش از این با ارزش معاملات روزانه کم، حداکثر رشد قیمتی مجاز روزانه را تجربه می‌کردند اقدام مثبتی است.

البته این موضوع بیشتر روی سهام فرابورسی که پیش از این حجم مبنا نداشت تاثیرگذار است.

انتهای پیام