• چهارشنبه / ۷ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۴
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99030703722
  • خبرنگار : 71610

فشار دموکرات‌های کنگره آمریکا بر ترامپ برای افشای گزارش محرمانه قتل خاشقجی

فشار دموکرات‌های کنگره آمریکا بر ترامپ برای افشای گزارش محرمانه قتل خاشقجی

یک رسانه آمریکایی از اقدام جدید کنگره این کشور در جهت تحت فشار قرار دادن دولت برای افشای جزئیات گزارش محرمانه قتل خاشقجی پرده برداشت.

به گزارش ایسنا، سایت المانیتور فاش کرد، اعضای دموکرات کنگره آمریکا درحال تهیه پیش‌نویس قانونی هستند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را وادار می‌کند گزارش قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را از حالت محرمانگی خارج کند.

طبق این گزارش، در این پیش نویس همچنین از دولت آمریکا خواسته می‌شود تا هویت هر مقام عربستانی که در این جنایت دست داشته‌ است ازجمله محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور فاش شود.

در همین راستا، آدام شف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: بعید می‌دانیم که بدون اعلام اطلاعات دولت ترامپ درباره عاملان قتل خاشقجی و کسانی که در دولت عربستان سعی در سرپوش گذاشتن بر آن دارند، محاکمه محقق شود.

وی افزود: کنگره نیازمند اقدامات دیگری برای تضمین از محرمانگی خارج شدن تحقیقات دستگاه اطلاعات درباره قتل خاشقجی است.

تلویزیون عربستان اخیراً اعلام کرد که فرزندان جمال خاشقجی با انتشار توئیتی در صفحه اختصاصی صلاح خاشقجی، پسر جمال خاشقجی، قاتلان پدرشان را بخشیده‌اند.

در همین راستا، "ران وایدن" سناتور دموکرات کنگره آمریکا در واکنش به این توییت تأکید کرد: کسی که در سایه یک نظام استبدادی و قاتل زندگی می کند، نمی تواند با اراده خودش تصمیم گیری کند.

سازمان عربی حقوق بشر نیز در بیانیه‌ای درباره توییت صلاح خاشقجی تأکید کرد، مسأله قتل خاشقجی خانوادگی نیست و بخشش هر طرفی بر جنبه جنایی این مسأله و ضرورت تحقق عدالت مطلق و همچنین مشخص شدن سرنوشت جسد وی تأثیر نخواهد گذاشت.

طبق این بیانیه، احتمال داده می‌شد که مسأله قتل خاشقجی در این مسیر یعنی پول در مقابل گذشت اعضای خانواده وی قرار بگیرد.

سازمان عربی حقوق بشر در ادامه از اعضای خانواده خاشقجی خواست که درگیر مشاجره‌هایی نشوند که تلاش‌ها برای مجازات عاملان مرگ جمال را مختل می‌کند.

جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد سیاست‌های بن سلمان در اکتبر سال ۲۰۱۸ به طرز فجیعی در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. شواهد زیادی از دست داشتن مقامات ارشد دولت ریاض و بویژه شخص ولیعهد در این ماجرا وجود دارد. هر چند مقامات عربستان به شدت این موضوع را تکذیب می‌کنند و سعی در انحراف افکار عمومی دارند.

انتهای پیام