• شنبه / ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۴
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99031005176
  • خبرنگار : 71588

ترکیه اکتشافات نفتی را طبق توافق با لیبی در آب‌های مدیترانه آغاز می‌کند

ترکیه اکتشافات نفتی را طبق توافق با لیبی در آب‌های مدیترانه آغاز می‌کند

وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد، کشورش سه یا چهار ماه دیگر بر اساس توافقی که با لیبی امضا کرده است، برای آغاز عملیات اکتشاف نفت از داخل مرزهای دریایی برنامه‌ریزی می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، فاتح دونمز، وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد، در سال جاری میلادی برای نخستین بار کشتی حفاری "قانونی" وارد دریای مدیترانه می‌شود.

وزیر انرژی ترکیه خاطرنشان کرد: بر اساس توافق امضا شده با لیبی سه یا چهار ماه دیگر عملیات اکتشاف در داخل مرزهای دریایی آغاز می‌شود.

تصمیم ترکیه برای آغاز اکتشاف نفت در این منطقه می‌تواند بر تنش میان کشورهای منطقه مدیترانه بیفزاید؛ ترکیه سال‌هاست که با یونان، قبرس، مصر و اسرائیل بر سر مالکیت بر منابع طبیعی این منطقه اختلاف دارد.

این احتمال وجود دارد که با آغاز عملیات اکتشاف، آنکارا از سوی اتحادیه اروپا نیز تحریم شود.

وزیر انرژی ترکیه همچنین اعلام کرد که قرار است کشتی حفاری «فاتح» این کشور اولین مرحله از عملیات اکتشاف خود در دریای سیاه را در ۱۵ ژوئیه، در سالگرد شکست کودتای نافرجام ترکیه آغاز کند.

پیشتر، فاتح دونمز اعلام کرده بود، اقدامات برای اکتشاف نفت به محض اتمام مراحل اولیه آغاز خواهد شد.

این اقدام ترکیه تنش‌ها در منطقه را تشدید خواهد کرد چرا که علاوه بر اختلاف قدرت‌های منطقه درباره مالکیت منابع طبیعی شرق دریای مدیترانه، ترکیه از سویی و قبرس و یونان از سوی دیگر از سال‌ها پیش بر سر این موضوع اختلاف دارند.

فائز السراج، نخست وزیر دولت توافق ملی لیبی و ترکیه نوامبر ۲۰۱۹ توافق‌نامه‌ای را برای ایجاد منطقه اقتصادی انحصاری که سواحل جنوبی ترکیه در مدیترانه تا ساحل شمال شرقی لیبی را شامل می‌شود، امضا کردند. این توافق‌نامه خشم گسترده بین‌المللی به ویژه قبرس، یونان و اتحادیه اروپا را برانگیخت و آن را مغایر با قوانین بین‌المللی اعلام کردند.

همچنین پارلمان مصر درخواست ترکیه از دولت توافق ملی لیبی برای دادن مجوز حفاری در شرق دریای مدیترانه را اقدامی متجاوزانه خواند.

انتهای پیام