• یکشنبه / ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۱
  • دسته‌بندی: کشتی، رزمی
  • کد خبر: 99031810513
  • خبرنگار : 71506

حضور سردار در جودو؛ نوش دارو بعد از مرگ سهراب؟

حضور سردار در جودو؛ نوش دارو بعد از مرگ سهراب؟

استفاده از سردار درخشان در فدراسیون جودو برای کمک به حل تعلیق جودوی ایران اگر در همان ابتدای کار صورت می گرفت شاید می توانست جلوی حواشی حضور سعید ملایی در رقابت های جهانی و حتی تعلیق جودو را بگیرد اما با این وجود باید این اتحاد را به فال نیک گرفت.

به گزارش ایسنا، در انتخابات ریاست فدراسیون جودو که مهر ماه ۹۵ برگزار شد، سردار محمد درخشان رییس کهنه کار فدراسیون جودو با ۳ رای بیشتر گوی سبقت را از آرش میراسماعیلی جوان ربود و بار دیگر سکان فدراسیون جودو را در دست گرفت اما در نهایت در آخرین روزهای سال ۹۷ و پس از کناره گیری اجباری بدلیل بازنشستگی، میراسماعیلی در حالیکه رقبای شاخصی نداشت به عنوان رییس فدراسیون جودو انتخاب شد.


با روی کار آمدن میراسماعیلی که اختلافات زیادی نیز با رییس سابق داشت، اندک امید طرفداران درخشان همچون محمد منصوری سرمربی تیم ملی و محمدرضا رودکی مدیر تیم ملی از بین رفت تا جایی‌که هنوز مجمع انتخاباتی به پایان نرسیده بود که استعفا را به دریافت حکم برکناری ترجیح دادند.

اما این پایان ماجرا نبود. سعید ملایی تک ستاره جودوی ایران و نفر اول رنکینگ جهان که پس از شکستن طلسم ۱۵ ساله طلای جهانی برای جودو، اینبار امید اول جودوی ایران برای طلسم شکنی در المپیک توکیو بود، ساز مخالفت با میراسماعیلی را با غیبت بدون اطلاع در اردو و نرفتن به رقابتهای قهرمانی آسیا کوک کرد.


ملایی که حالا پس از ۱۵ سال جودوی ایران را صاحب مدال طلای جهان کرده بود، ارتباط بسیار خوبی مخصوصا با محمد منصوری داشت و استعفای مربی محبوب او و کار کردن زیر نظر مربیانی غیر از او، چیزی نبود که باب میلش باشد.


ملایی اعتراض و ناسازگاری خود را با مدیریت جدید فدراسیون و تیم ملی خیلی زود نشان داد و تنها چند روز بعد، بدون اطلاع مربیان تیم ملی که او را برای حضور در رقابت های قهرمانی آسیا به اردو فراخوانده بودند در اردوی تیم ملی حاضر نشد و هیچ پاسخی هم به تماس های آن ها نداد و در نهایت قید حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا را زد.


در ادامه با پیگیری های فدراسیون و دیدار و گفتگوی ملایی و میراسماعیلی، فدراسیون از حمایت قاطع از تک ستاره خود گفت. ملایی هم از عزمش برای کسب دومین مدال طلای جهان سخن به میان آورد. 

بلافاصله مجید زارعیان در فاصله کمتر از ۴ ماه تا رقابت های جهانی ژاپن سرمربی تیم ملی شد و بالاخره ملایی که شاید در ذهن سناریوی رقابت های جهانی ژاپن را طراحی می کرد، حاضر شد به اردوی تیم ملی بازگردد.

  محمد بریمانلو و سعید ملایی تنها نفراتی بودند که شانس رسیدن به مدال را در رقابت های جهانی ژاپن داشتند، بریمانلو در واپسین لحظات به بهانه حاضر نشدن روادید از ترکیب تیم ملی کنار گذاشته شد و به نشانه اعتراض از جودو خداحافظی کرد تا سعید ملایی تنها اعزامی تیم ملی به رقابت های جهانی 2019 ژاپن شود.

 ملایی در ژاپن تا مبارزه نیمه نهایی با اقتدار از سد همه رقبا گذشت اما پس از شکست در دیدار ماقبل فینال، مدعی شد مسوولان ورزش ایران به او دستور باخت عمدی داده اند تا در فینال به رقیب اسرائیلی برخورد نکند. مصاحبه های بی پروای ملایی خبر ساز شد و در نهایت با ورود مستقیم مسئولان فدراسیون جهانی، ملایی از ژاپن عازم اروپا شد. 

ملایی پس از چند ماه کش و قوس، سرانجام به دیدار رییس جمهور مغولستان رفت و تابعیت این کشور را قبول کرد تا اینبار برای مغول ها در المپیک افتخار آفرینی کند!

با تاکید و پیگیری عجیب ماریوس ویزر رئیس فدراسیون جهانی مبنی بر دخالت سیاست در ورزش بخاطر تکرار روبرو نشدن جودوکاران ایران و مخصوصا سعید ملایی با رقبای اسرائیلی، جلسات و رایزنی های متعدد مسئولان ورزش ایران نیز راه به جایی نبرد و در نهایت جودوی ایران از حضور در تمامی میادین بین المللی محروم شد.


 این تعلیق در شرایطی رقم خورد که دو دستگی و اختلافات ریشه دار در داخل جودوی ایران نیز وجود داشت. بر کسی پوشیده نیست که استفاده از محمد درخشان رییس با سابقه فدراسیون جودو مخصوصا با توجه به روابط بسیار خوبش با رییس فدراسیون جهانی و عضویت در کمیته آموزش فدراسیون جهانی، شاید می توانست از همان ابتدا نقشی مهم و تعیین کننده در کمک به رئیس جوان فدراسیون جودو و احتمالا جلوگیری از این اتفاقات تلخ داشته باشد.

با توجه به احتمال زیاد برخورد ملایی با حریف اشغالگر قدس در رقابتهای جهانی ژاپن، مسئولان ورزش می توانستند با دور اندیشی شرایطی را فراهم بیاورند تا از تجربه و پتانسیل حضور درخشان در کنار میراسماعیلی و نزدیکی دو طرف استفاده کنند و تا حد زیادی جلوی این اتفاقات را با توجه به رابطه نزدیک درخشان با ملایی، منصوری و رییس فدراسیون جهانی بگیرند.


پس از اقدام فدراسیون جهانی در تعلیق جودوی ایران، مسئولان ورزش ایران به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کردند تا این پرونده در تاریخ ۲۶ شهریور سال جاری مورد بررسی قرار گیرد، روزی سخت و سرنوشت ساز برای ورزش ایران، تا جایی‌که میراسماعیلی در نهایت بر روی همه اختلافات پا گذاشت و حکم به انتصاب درخشان در فدراسیون جودو با هدف کمک به رفع تعلیق جودوی ایران داد.

شاید اگر میراسماعیلی و مسئولان ورزش زودتر از این ها به فکر استفاده از سردار درخشان می افتادند، جلوی خیلی از اتفاقات گرفته می شد، هر چند باز هم می توان با این اتحاد، امیدها را برای رفع تعلیق جودو زنده نگه داشت.

میراسماعیلی پس از این انتصاب اذعان کرد تجربه ای کمتر از درخشان دارد، اعترافی که امیدواریم دیرهنگام نباشد و با همگرایی ایجاد شده در نهایت جودوی ایران به میادین بین المللی بازگردد.


سعید ملایی نفر اول این ماجرا به همراه محمد منصوری سرمربی سابق تیم ملی و وحید سرلک دیگر پناهنده جودوی ایران ۳ نفر از تیم ۷ نفره ای هستند که گفته می‌شود قرار است در روز دادگاه علیه جودوی ایران شهادت بدهند.

مجید زارعیان سرمربی تیم ملی در رقابت های جهانی ژاپن، محمدرضا داورزنی معاون وقت وزیر ورزش و نصرالله سجادی نماینده کمیته المپیک ایران نیز ۳ شاهد ایران برای رد ادعاهای مطرح شده علیه جودوی ایران خواهند بود.

انتهای پیام