• شنبه / ۲۱ تیر ۱۳۹۹ / ۱۲:۴۶
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 99042115296
  • منبع : نمایندگی مازندران

بیماری "تب ۳ روزه گاوی" به انسان منتقل می‌شود؟

بیماری "تب ۳ روزه گاوی" به انسان منتقل می‌شود؟

ایسنا/مازندران مدیرکل دامپزشکی مازندران اظهار کرد که، بیماری تب ۳ روزه در گاو یک بیماری ویروسی نادر بوده که مشترک بین انسان و حیوان نیست و به راحتی به درمان پاسخ می‌دهد.

بر اساس گزارش روابط عمومی دامپزشکی مازندران، سید حسین رضوانی مدیرکل دامپزشکی استان گفت: در حال حاضر احتمال وقوع، بروز و شیوع بیماری ویروسی تب ۳ روزه گاوی وجود دارد و مناسب‌ترین راهکار برای به حداقل رساندن ضایعات و خسارات اقتصادی ناشی از بروز این بیماری، تشخیص سریع مبتلایان و درمان مناسب بیماری است.

وی تصریح کرد: با توجه به وارداتی بودن واکسن و اینکه این بیماری ویروسی به درمان به خوبی پاسخ می دهد توصیه می‌کنیم دامداران مازندرانی در صورت مشاهده علائمی همچون کاهش تولید شیر و وزن دام همراه با تب ناگهانی، لنگش، عدم تعادل در راه رفتن، بی اشتهایی، ریزش اشک، ترشحات بزاق و بینی، درد و خشکی مفاصل و سفتی شدید عضلات به کلینیک های دامپزشکی مراجعه تا پروتکل درمانی مناسب تجویز شود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران سمپاشی اماکن دامی علیه حشرات را یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه اعلام کرد و خاطرنشان کرد، با توجه به فصل گرما و ازدیاد فعالیت پشه‌ها و بندپایان بعنوان ناقلین اصلی این بیماری انتظار داریم دامداران توصیه های بهداشتی دامپزشکی را جدی گرفته و نسبت به سمپاشی بدن دام‌ها و جایگاه های نگهداری دام در اولین فرصت اقدام کنند.

رضوانی دیگر علائم این بیماری را افزایش تعداد تنفس و ضربات قلب، آبریزش از بینی، دهان و چشم برشمرد و گفت: ممکن است در دام یبوست یا اسهال نیز دیده شود که بعد از فروکش کردن تب سه روزه، دام شروع به غذاخوردن کرده و نشخوار می کند، اما لنگش و ضعف ممکن است دو تا سه روز باقی بماند و زمین گیری ممکن است تا چند روز ادامه یابد.

وی در پایان با اشاره به اینکه این بیماری زئونوز نبوده و بین انسان و حیوان مشترک نیست گفت که، خطری جوامع انسانی را تهدید نمی‌کند و درمان این بیماری را بصورت علامتی و حمایتی برشمرد و تاکید کرد تمامی داروهای لازم برای درمان این بیماری در بازار موجود بوده و مشکلی در زمینه تامین دارو فعلاً نداریم.

انتهای پیام