• شنبه / ۲۸ تیر ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۸
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99042820809
  • منبع : روابط عمومی وزارتخانه میراث فرهنگی صنایع…

دادستان عمومی و انقلاب تبریز:

مدیران شهری موظف به رعایت ضوابط میراث فرهنگی در بافت تاریخی هستند

مدیران شهری موظف به رعایت ضوابط میراث فرهنگی در بافت تاریخی هستند

ایسنا/آذربایجان شرقی دادستان عمومی و انقلاب تبریز با اشاره به صراحت قانون، مدیران شهری را موظف به رعایت ضوابط میراث فرهنگی در بافت تاریخی دانست.

بابک محبوب علیلو در دیدار با مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و اعضای هیئت‌مدیره انجمن حامیان میراث‌فرهنگی استان، با تأکید بر لزوم هم‌افزایی تمام دستگاه‌های اجرایی در صیانت و حفاظت از مواریث تاریخی، گفت: با توجه به اینکه آذربایجان شرقی مملو از مواریث تاریخی و فرهنگی فاخر بوده و صیانت از آن‌ها وظیفه‌ای عمومی برای انتقال به نسل‌های آینده محسوب می‌شود، لذا تمام دستگاه‌های اجرایی موظف به رعایت ضوابط میراث فرهنگی در حوزه کاری خود هستند.

وی ادامه داد: در راستای رسیدن به اهداف صیانتی و حفاظتی مواریث تاریخی از اداره کل میراث فرهنگی استان خواستاریم با حداکثر توان در زمینه نظارت بر رعایت ضوابط بافت‌های تاریخی ورود کند، چراکه بخش بزرگی از گردشگری استان مبتنی بر تاریخ و فرهنگ آن است و مدیریت شهری نیز باید ضمن همسویی با تأکید قانون، در این زمینه اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: در راستای تدوین برنامه‌ای جامع در خصوص ضوابط حفاظت از تک بناها و بافت تاریخی جلسه‌ای با حضور دادستان، مسئولان استانی ذی مدخل و مدیران شهری و همچنین انجمن‌های میراث فرهنگی برگزار خواهد شد.

محبوب علیلو گفت: دغدغه‌های انجمن حامیان میراث فرهنگی استان در خصوص تعرض به بافت تاریخی از جمله بلندمرتبه‌سازی در حریم آثار ثبتی، خانه‌های تاریخی در معرض خطر تخریب و ...، با توجه به حساسیت و جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی موضوع باید از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

رتبه سوم آذربایجان شرقی در ارزیابی کلی کشوری از نظر شاخص گردشگری

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه گفت: حفاظت از مواریث فرهنگی با توجه به گستردگی و درهم تنیدگی وظایف پیرامون این موضوع، نیازمند همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌ها و نهادها است.

احمد حمزه زاده ادامه داد: وجود برخی خلأهای قانونی باعث شده تا حفاظت از بافت تاریخی با مشکلات بسیاری مواجه شود و در برخی موارد شاهد آسیب به بافت یا منظر و سیمای آن باشیم، امیدواریم با رفع خلأهای یادشده از سوی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی امکان میراث فرهنگی در خصوص برخورد با تعرض احتمالی به بافت تاریخی، بیشتر فراهم شود.

وی با اشاره به این‌که آذربایجان شرقی سال گذشته در ارزیابی کلی کشوری از نظر شاخص گردشگری رتبه سوم را به خود اختصاص داده است، ادامه داد: با توجه به این‌که گردشگری فرهنگی و تاریخی محور اصلی توسعه گردشگری در استان است، اهمیت توجه و اجرای کامل ضوابط در نگهداری از بافت و آثار تاریخی باید دوچندان باشد؛ به همین منظور رعایت ضوابط و همچنین مشارکت جمعی دستگاه‌های اجرایی و مدیریت شهری در این امر ضروری است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تاکید کرد: یگان حفاظت ویژه بافت تاریخی، در فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تشکیل شده و با جدیت موارد مربوط به تخلفات در این حوزه رصد و اقدامات لازم انجام می‌شود.

وی در خاتمه با اشاره به مواد 13 و 14 اصل 123 قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی-فرهنگی مبنی بر تکلیف دستگاه‌ها و نهادها برای مشارکت در حفاظت و احیای بافت تاریخی، گفت: شهرداری‌ها مکلف هستند در حوزه صیانت و حفاظت از مواریث و بافت تاریخی با تخصیص بودجه، تلاش حداکثری داشته باشند، ازاین‌رو از تمام متولیان شهری خواستاریم تا اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، وی اضافه کرد: به استناد ماده ۱۰۲ قانون شهرداری‌ها، شهرداری‌های سراسر کشور مکلف‌اند، پیش از انجام هرگونه عملیات اجرایی در حرایم و بافت تاریخی استعلامات لازم را از میراث فرهنگی به عمل آورند و نظر میراث فرهنگی را در خصوص حفظ آثار باستانی و میزان حریم و منظر و ... اخذ کنند.

انتهای پیام