• شنبه / ۴ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۷
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99050402471
  • خبرنگار : 50402

رئیس اداره آموزش ‌و پرورش استثنایی استان همدان:

۲۴ هزار نوآموز همدانی سنجش می‌شوند

۲۴ هزار نوآموز همدانی سنجش می‌شوند

ایسنا/همدان رئیس اداره آموزش ‌و پرورش استثنایی استان همدان اعلام کرد: ۲۵ پایگاه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی درحال سنجش آمادگی تحصیلی و جسمانی نوآموزان استان هستند.

احمد قره‌خانی در گفت‌وگو با ایسنا، توضیح داد: نوبت گیری در طرح سنجش آمادگی تحصیلی و جسمانی نوآموزان بدو ورود به دبستان از تاریخ ۱۵ خردادماه توسط مدیران مدارس در سامانه ما آغاز شده و پایگاه های ما از ۲۱ تیرماه آغاز به سنجش نوآموزان کرده اند.

وی با بیان اینکه تعداد ۲۵ پایگاه برای این سنجش درنظر گرفته شده که تعداد آن به علت شیوع کروناویروس، نسبت به سال گذشته پنج پایگاه بیشتر است، ادامه داد: این طرح تا پایان شهریورماه و حتی در صورت نیاز تا اول مهرماه ادامه خواهد داشت و از مهرماه به بعد نیز سنجش نوآموزان پیش دبستانی آغاز می شود.

قره خانی افزود: پیش بینی ما برای تعداد نوآموزان استان ۳۰ هزار نفر بود که از این تعداد ۶۰۰۰ نفر سال گذشته در هنگام ورود به پیش دبستانی مورد بررسی قرار گرفتند و امسال ۲۴ هزار نوآموز سنجش می شوند که تاکنون بالای ۴۰۰۰ نفر در این طرح شرکت داشته و مورد سنجش قرار گرفته اند.

وی با بیان اینکه در این پایگاه ها بحث سنجش آمادگی تحصیلی، بینایی، شنوایی و درخودماندگی نوآموزان ارزیابی می شود، توضیح داد: هنگامی که می بینیم نوآموزی از نظر مباحث شناختی یا هوشی مشکل دارد و میزان بهره هوشی آن پایین تر از حد معمول است، این نوآموز بسته به نیازی که دارد به مراکز آموزش استثنایی یا مراکز آموزشی بهزیستی معرفی می شود.

قره خانی ادامه داد: در حوزه تشخیص یا مداخلات در حوزه مباحث شنیداری نیز اگر نوآموزی کم شنواییش در حدی باشد که بتواند در مراکز عادی ادامه تحصیل دهد به عنوان دانش آموز تلفیقی به مراکز عادی فرستاده می شوند و خدماتی را هم به آن ارائه می دهیم اما اگر افت شنوایی بالایی داشته باشد به مراکز استثنایی دانش آموزان کم شنوا ارجاع داده می شود.

رئیس اداره آموزش ‌و پرورش استثنایی استان همدان یادآور شد: در سنجش بینایی نیز بینایی بچه ها مورد بررسی قرار می گیرد و نوآموزانی که دچار مشکل شدید بینایی هستند به مراکز استثنایی تخصصی ارجاع داده می شوند.

وی در رابطه با غربالگری اوتیسم نوآموزان نیز بیان کرد: در حوزه درخودماندگی یا اوتیسم نیز غربالگری مقدماتی برای نوآموزان انجام می گیرد و افرادی که در این زمینه مشکل دارند به آموزش و پرورش استثنایی ارجاع داده می شوند.

قره خانی در رابطه با نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی در پایگاه های سنجش نوآموزان استان توضیح داد: سال گذشته تعداد مراجعه به پایگاه های روزانه بالای ۴۶ نفر بود اما امسال به جهت کاهش تجمعات و رعایت پروتکل های بهداشتی تعداد مراجعات روزانه را به ۲۶ مورد و سپس ۲۰ مورد کاهش دادیم.

رئیس اداره آموزش ‌و پرورش استثنایی استان همدان ادامه داد: نوبت دهی ها به فاصله نیم ساعت است یعنی وقتی یک نوآموز وارد پایگاه شده و مورد سنجش قرار می گیرد تا وقتی خارج نشود هیچ نوآموز دیگری وارد پایگاه نمی شود.

وی افزود: فقط یکی از والدین می تواند همراه نوآموز به داخل پایگاه بیاید و ورود والدین بدون ماسک نیز ممنوع است. هنگام ورود ما تب سنجی را انجام می دهیم و افراد پرخطر را اصلاً پذیرش نمی کنیم و نوبت می دهیم تا در طول سالتحصیلی برای سنجش نوآموزان بیایند.

وی تأکید کرد: خانواده ها برای سنجش نوآموزان دچار نگرانی نباشند چراکه در پایگاه ها همه افراد در هنگام ورود حتی کف کفش های آنها نیز ضدعفونی شده و دستگاه های ما نیز بعد از بررسی هر نوآموز ضدعفونی یا عوض می شود. 

قره خانی با اعلام اینکه تاکنون مبلغی بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تجهیزات بهداشتی به پایگاه ها تزریق کردیم، گفت: همه پایگاه ها به صورت روزانه توسط شهرداری و اداره ضدعفونی و گندزدایی می شود و تمام اعضا و کارکنان پایگاه ها دارای شیلد، ماسک و گان هستند.

انتهای پیام