• یکشنبه / ۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۰
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 99050502903
  • منبع : ستاد مبارزه با مواد مخدر

ساخت ۱۰ اردوگاه کرامت برای بازگشت معتادان به چرخه زندگی عادی

ساخت ۱۰ اردوگاه کرامت برای بازگشت معتادان به چرخه زندگی عادی
عکس تزئینی است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ساخت ۱۰ اردوگاه کرامت در ۱۰ استان کشور توسط سازمان بسیج مستضعفین برای مقابله با اعتیاد در دستور کار است.

به گزارش ایسنا، ناصر اصلانی در آیین افتتاح اردوگاه ترک اعتیاد و صیانت "کرامت" استان اصفهان در مبارکه افزود: مواد مخدر به مثابه "جنگ خاموشی است که علاوه بر هزینه مادی، هزینه‌های معنوی بسیار از جمله شهادت چهار هزار نفر از بهترین جوانان کشور را به همراه داشته است‌.


وی با اشاره به همسایگی دو کشور افغانستان و پاکستان در مجاورت ایران گفت: میزان تولید این ماده مخدر در افغانستان در سال ۲۰۰۰ حدود ۲۰۰ تُن بود و پس از حضور آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر به مرز ۱۰ هزار تُن رسید.


معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه به مواد مخدر ادامه داد: سطح زیر کشت این مواد  در افغانستان پیش از این ۶۵۰۰ هکتار بود ولی امروز به ۲۶۵ هزار هکتار رسیده است.


اصلانی با اشاره به اینکه تمام کشورها برای کاهش این آسیب برنامه‌هایی دارند، افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر با ۱۴ سازمان و وزارتخانه عضو، برنامه‌هایی را تدارک دیده و در کل کشور پنج آسیب اجتماعی مهم شناسایی شده که یکی از آنها مواد مخدر است.


وی اظهار کرد: در همین راستا ستاد مبارزه با موادمخدر  تفاهمنامه‌ای با بسیج مستضعفین منعقد کرد و این سازمان با آغوش باز این ماموریت را پذیرفت تا در راستای منویات رهبر معظم انقلاب ۱۰ اردوگاه کرامت در سطح کشور راه‌اندازی کند.


معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد افزود: امروز افتتاحیه پنجمین اردوگاه کرامت در استان اصفهان برگزار شد و ۲ مرکز نیز بزودی در استان‌های خوزستان و همدان راه‌اندازی خواهد شد و همچنین سه مرکز دیگر در استان‌های خراسان رضوی، مازندران و البرز در مراحل ساخت قرار دارد.


اصلانی افزود: در جمع‌آوری معتادان متجاهر با کمک زیرساخت‌های ایجاد شده در بحث بهداشت و درمان هیچ کجا کمبود جا و مکان نداریم ولی  بیماری کرونا بر این مساله سایه انداخت و روند اجرایی آن را کُند کرد.


 وی خاطرنشان کرد: اردوگاه‌های کرامت مصداق مراکز ماده ۱۶ نیست که تنها به سم زدایی اکتفا کنند بلکه  شناسایی، جمع آوری، نگهداری، درمان و صیانت را به عنوان چرخه کامل بازگشت معتاد به زندگی عادی در دستور کار دارند.


معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد درباره وضعیت استان اصفهان در مبارزه با مواد مخدر گفت: اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه پیشگیری و مقابله در این استان صورت گرفته است.


اصلانی تاکید کرد: اصفهان در حوزه پیشگیری از اعتیاد موفق بوده است و در حوزه‌های مختلف دانشجویی، دانش‌آموزی و کارگری و تمام شاخص‌ها جایگاهی مناسب‌تر در مقایسه با وضعیت کشور قرار دارد که نشان از هماهنگی خوب در این زمینه در سطح استان است.


وی اظهار داشت: نرخ شیوع مواد مخدر در رده سنی عمومی در استان اصفهان ۲.۴۲ و در کشور ۵.۴ درصد است.


به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، اصلانی اضافه ‌کرد: نرخ تمایل به مشارکت فعال در مقابله با مواد مخدر در استان اصفهان ۶۶.۲۱ درصد است، در حالی که میانگین این نرخ در کشور ۶۶.۱۵ درصد است.


وی تصریح کرد: میزان کشف و ضبط مواد مخدر در سه ماهه اول سال جاری در این استان ۱۶ تُن بوده که نسبت به مدت مشابه بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است.


مراسم افتتاح مرکز صیانت و ترک معتادین با عنوان ارودگاه کرامت استان اصفهان با حضور سردار سرتیپ غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج کشور و عباس رضایی استاندار استان در اردوگاه امام علی (ع) مبارکه برگزار شد.


این مرکز در مجموعه بالغ ۶ هکتار زمین و ۲ هزار و ۶۰۰ مترمربع ساختمان به عنوان بهترین مرکز درمان کار و صیانت کشور با هزینه‌ بالغ بر  یکصد میلیارد ساخته شده و برای تکمیل آن ۴۰۰ میلیارد ریال نیاز است. این اردوگاه به عنوان پنجمین اردوگاه کشوری بعد از مراکز استان‌های تهران، قم، فارس و کرمان است.

راه‌اندازی اردوگاه‌های کرامت از جمله برنامه‌های بسیج برای مقابله با اعتیاد است


سردار سرتیپ غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستضعفین کشور نیز در آیین افتتاح اردوگاه صیانت و ترک معتادان با عنوان اردوگاه کرامت استان اصفهان در مبارکه افزود: تمام کارکردهای مساجد اعم از عبادی، عمرانی، اشتغالزایی و کارآفرینی، خیریه و قرض‌الحسنه برای تحقق "محله اسلامی" در دستور کار بسیج مستضعفین کشور است‌.


وی تصریح کرد: بطور قطع در محله اسلامی آسیب‌های اجتماعی مثل اعتیاد و مواد مخدر وجود ندارد لذا پیشگیری از ابتلای به اعتیاد، آگاهی بخشی و آموزش مردم در برابر این پدیده شوم در مساجد دنبال می‌شود.


رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: برخی آسیب‌های اجتماعی از سوی رهبر معظم انقلاب حائز اهمیت شناخته شده‌اند که باید با وحدت و همکاری همه دستگاه‌ها، جبهه‌ای برای مقابله با آن تشکیل دهیم.


سلیمانی ادامه داد: در نخستین ‌گام باید باور کنیم که توانایی ریشه کن کردن اعتیاد را داریم لذا اگر سپاه و بسیج در این امر ورود پیدا می‌کنند به منزله آن است که این اقدام یک الگو برای تکثیر و مبنا قرار گرفتن در مراکز دیگر شود.


وی تصریح کرد: اگر عنوان کرامت بر این اردوگاه‌ها نهاده شده به این معناست که نظام تلاش می‌کند با حفظ کرامت و جایگاه انسانی افراد مبتلا به اعتیاد با آنها برخورد کند.


رییس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه جهان امروز، جهان نبرد الگوهاست، ادامه داد: در یکسو الگوی مردم سالاری اسلامی قرار دارد که بر محور خدا و ارزش‌های اسلامی به دنبال اعتلای انسان است و در سوی دیگر دموکراسی غربی است که با حذف خدا، از  انسان محوری و اومانیسم به سوی سرمایه پرستی و کاپیتالیسم حرکت دارد.


سلیمانی اضافه کرد: امروز آنچه بر مبنای فرهنگ لیبرالیستی و کاپیتالیستی غرب ارزش دارد، ثروت است‌ لذا می‌بینیم در شرایط کرونایی، بیمارستان‌های آمریکا از ارائه خدمت به بیمار کرونایی بدون پول سرباز می‌زنند.


وی ادامه داد: این نبرد، نبرد الگوهاست بنابراین دشمن از تمام ظرفیت ها استفاده می‌کند تا با ترویج اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در داخل شکاف ایجاد کند  از همین رو  باید حواسمان باشد تا نگذاریم این شکاف عمیق شود.


رییس سازمان بسیج مستضعفین اظهار کرد: ریزش‌های نسل جوان غیرقابل جبران است زیرا این افراد سرمایه‌های اجتماعی کشور محسوب می‌شوند و باید تلاش کنیم حرکت عمومی در برابر آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد شکل گیرد.


سلیمانی تصریح کرد: مجموعه بسیج در این میدان با حفظ استقلال در ماموریت و مسوولیت دستگاه‌ها در طول آنها قرار دارد نه در عرض و موازی آنها لذا هرجا نیاز به تکمیل، کمک و ارائه برخی ظرفیت‌ها باشد، بسیج آماده خدمت رسانی است تا در ادامه مسوولیت دستگاه ها ایفای نقش کند.


وی گفت: امروز بسیج با چنین نگرشی به مردم، پایه مطالعاتی را آغاز کرده و شیوه‌هایی را در معرض اندیشه‌ورزی قرار داده است که  پس از تایید با تکیه بر نیروی عظیم بسیج در خدمت رسانی عملیاتی خواهد شد.


سلیمانی راه‌اندازی اردوگاه‌های کرامت را از جمله برنامه‌های بسیج در مقابله با آسیب اجتماعی اعتیاد برشمرد و افزود: این اردوگاه‌ها فقط برای سم‌زدایی نیست بلکه اشتغال و صیانت را دنبال می‌کند و امیدواریم این افراد روزی به کارآفرینانی نمونه تبدیل شوند.


انتهای پیام