• شنبه / ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۸:۰۳
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99051107272
  • خبرنگار : 50346

نماینده مردم بجنورد در مجلس:

جهاددانشگاهی خودباوری را در جامعه جریان می‌دهد

جهاددانشگاهی خودباوری را در جامعه جریان می‌دهد

ایسنا/خراسان شمالی نماینده مردم بجنورد، گرمه و جاجرم، رازوجرگلان، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی گفت: شناخت ظرفیت‌های داخلی و استفاده از این ظرفیت‌ها به معنای خود باوری است و جهاددانشگاهی می‌تواند این خود باوری را در جامعه ایجاد کرده و جریان دهد.

محمد وحیدی، با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا، به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی، با اشاره به اینکه در زمان دفاع مقدس نیز جهاد خودکفایی وجود داشت، اظهار کرد: جهاددانشگاهی نیز در جامعه کنونی مرکز پیشران توسعه‌ای است و هر کجا ورود پیدا کند می‌تواند شرایط تعامل با صنعت و تولید را به وجود آورد.

وی تاکید کرد: واحدهای صنعتی اهمیت دارند و نهادهایی مانند جهاددانشگاهی به عنوان پل ارتباطی باید ورود پیدا کرده و تولید را به ثروت تبدیل کند. تا زمانی که تولید، درآمدهای ملی را افزایش ندهد، خودکفایی به معنای واقعی نیز محقق نشده است.

وحیدی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در تربیت نیروی انسانی کارآمد در جامعه نیز می‌تواند بسیار مؤثر باشد، اضافه کرد: تولید ثروت یکی از عوامل توسعه است و تا زمانی که نیروی انسانی توانمند در کشور وجود نداشته باشد، اتفاق چشمگیری در پیشرفت رخ نمی‌دهد.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امکانات و منابع خدادادی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: ماهیت صنایع تولید ثروت است اما کشوری که فاقد نیروی انسانی توانمند باشد، نمی‌تواند از این امکانات و منابع به خوبی بهره‌برداری و تولید ثروت کند.

وی با تاکید براینکه مقام معظم رهبری نیز در شرایط کنونی جامعه، حرکت به سوی کار جهادی را بسیار با اهمیت می‌شمارند، ادامه داد: معادن بسیاری در کشور وجود دارد، تمام این معادن را نیروی انسانی می‌تواند به قابلیت تبدیل کند و حضور نیروی انسانی جهادگر و توانمند، حرکت به سوی خودباوری است که جهاددانشگاهی در ایجاد خود باوری در جامعه بسیار نقش مؤثری را ایفا می‌کند.

وحیدی با تاکید بر لزوم مقابله با تحریم، تصریح کرد: راه مقابله با تحریم بازگشت به ظرفیت داخل است و باید بتوانیم روی پای خود بایستیم و همینطور استان ضعیف نیز در صورتی می‌تواند پیشرفت کند که به ظرفیت‌های درونی خود توجه کند که در حال حاضر باید در استان خراسان شمالی به این مسئله بیش از گذشته توجه شود.

نایب رئیس اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کشورهایی که اقتصاد تک محصولی را سرلوحه کار خود قرار دادند، توسط جریان استعماری در آن هضم شدند و نتوانستند مسیر خود را ادامه دهند.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با کمک جهاددانشگاهی در استان می‌توانیم زنجیره تولید را ایجاد کنیم، اضافه کرد: در حوزه پرورش گیاهان دارویی و دام ظرفیت بسیار خوبی در خراسان شمالی وجود دارد و از همین جهت می‌توانیم زنجیره تولید را ایجاد کنیم که اتفاق بسیار خوبی رقم می‌خورد.

وحیدی با بیان اینکه اقتصاد مبتنی بر منابع غیر نفتی نیز با همین خودکفایی امکان‌پذیر است، ادامه داد: نباید تمام مرزها را بست اما خودمان باید بدانیم در چه مسیری باید حرکت کنیم و کدام مسیر برایمان اقتدار را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه در کشور پنج هزار و ۱۰۰ شرکت دانش بنیان فعال هستند، افزود: از این تعداد دو هزار و ۷۵۰ شرکت در تهران فعال هستند و این نسبت بسیار نا متوازن است و نشان می‌دهد که در استان نتوانستیم از ظرفیت‌های این شرکت‌ها بهره‌مند شویم.

نایب رئیس فراکسیون راهبری مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دانشگاه‌ها در استان باید هم‌افزا شوند و جهاددانشگاهی می‌تواند در رسیدن به نقطه اتکا به خود و تبدیل تولید به ثروت، بسیار مؤثر عمل کند و ظرفیت‌های لازم نیز در این مجموعه مشاهده می‌شود.

نمایند مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: جهاددانشگاهی در استان ظرفیت‌های بسیاری خوبی دارد و باید حمایت‌های لازم از این نهاد انقلابی انجام شود تا بتوانیم ظرفیت‌های استان را به ثروت تبدیل کنیم و به گفته مقام معظم رهبری خراسان شمالی جزو ۱۰ استان برتر در کشور باشد.

انتهای پیام