• چهارشنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۵:۰۰
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 99051511561
  • خبرنگار : 50041

ناراحتی برنجکاران و خوشحالی بادامکاران آستانه از بارش باران  

ناراحتی برنجکاران و خوشحالی بادامکاران آستانه از بارش باران  

ایسنا/گیلان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستانه اشرفیه گفت: بارش اخیر باران موجب ناراحتی برنجکاران و خوشحالی بادامکاران این شهرستان شد.

مسعود امیربنده‌ای در گفت و گو با ایسنا گفت: آستانه قطب تولید بادام در کشور است و در این شهرستان کیفی‌ترین برنج کشور تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آستانه برندی معتبر برای برنج گیلان است، افزود: این شهرستان ۲۳ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و بر اثر بارش اخیر شدید باران شاهد خوابیدگی یا ورس در ۳۵ تا ۴۰ درصد از شالیزارهای این شهرستان شدیم.

امیربنده‌ای ادامه داد: ورس موجب افزایش هزینه تولید برنج می‌شود، اما نمی‌تواند خسارت چندانی به محصول وارد کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستانه اشرفیه خاطرنشان کرد: اغلب ورس یا خوابیدگی برنج موجب می‌شود، که برنج سبز نتواند رشد کامل داشته باشد و به نیم دانه تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۶ درصد محصول در شالیزارهای این شهرستان برداشت شده است و اغلب محصول در دیگر اراضی این شهرستان نیز رسیده است، تصریح کرد: شهرستان آستانه اشرفیه یکی از شهرستان‌های برتر در تولید مکانیزه برنج است و پیش بینی می‌شود، ۹۲ درصد از شالیزارها به صورت مکانیزه برداشت شود و ۸۴ درصد نیز امسال به صورت مکانیزه نشاء شده است.

امیربنده‌ای ادامه داد: به طور میانگین در این شهرستان سالانه ۱۱۲ هزار تن شلتوک تولید می‌شود که به دلیل کیفیت بسیار خوبی که دارد از بازارپسندی بالایی برخوردار است.

وی گفت: اگر چه بارش باران برنجکاران را کمی ناراحت کرد اما موجب خوشحالی بادامکاران شد، زیرا گرمای بی‌سابقه امسال موجب شده بود که باغات بادام شهرستان کم‌آبی داشته باشند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستانه اشرفیه گفت: ده روز تا برداشت بادام مانده است و باران اخیر بسیار به بهبود وضعیت باغات بادام این شهرستان کمک کرد و مشکلات کم آبی را رفع کرد.

انتهای پیام