• شنبه / ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۵۹
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99051813189
  • خبرنگار : 71402

زلنسکی: آتش‌بس فرصتی برای روند صلح شرق اوکراین است

زلنسکی: آتش‌بس فرصتی برای روند صلح شرق اوکراین است

رئیس جمهوری اوکراین تاکید کرد، کی‌یف خواستار توقف درگیری‌ها در منطقه دونباس است تا یک سازش مسالمت‌آمیز پایدار در دور جدید مذاکرات چهار جانبه با روسیه، فرانسه و آلمان حاصل شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ابراز امیدواری کرد یک آتش بس دائم مورد توافق با نیروهای تحت حمایت روسیه در ۲۷ ژوئیه حاصل شود.

زلنسکی ۴۲ ساله پس از پیروزی انتخاباتی سال گذشته به پایان این درگیری که بیش از ۱۳ هزار کشته بر جای گذاشته و تحریم های غرب علیه روسیه را به دنبال داشت، وعده داد.

رئیس جمهوری اوکراین گفت: این فرصتی برای نجات مردم و ادامه گفت و گوی دیپلماتیک است. اگر آتش بس برقرار شود، اولین گام بزرگ برداشته شده است. لازم است که فرمت نرماندی اجرا شود.

زلنسکی گفت، اوکراین مایل است در مسائل کلیدی انعطاف پذیری نشان دهد؛ این شامل اعطای وضعیت ویژه به منطقه دونباس بعد از برگزاری انتخابات محلی می شود اما شامل فدرالی کردن نیست. اما انتخابات محلی تنها در صورتی برگزار می شود که نیروهای تحت حمایت روسیه خارج شوند.

رئیس جمهوری اوکراین گفت: "به اعتقاد من این مساله اهمیت ویژه ای دارد. اول امنیت و بعد انتخابات." زلنسکی همچنین گفت حمایت دوجانبه از اوکراین جدای از اینکه چه کسی در انتخابات آتی پیروز شود، اهمیت دارد.

انتهای پیام