• یکشنبه / ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۲
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99051913619
  • خبرنگار : 50185

معاون میراث فرهنگی استان کرمان خبر داد

بافت تاریخی «کورموئیه هنزا» واجد ارزش تاریخی فرهنگی شناخته شد

بافت تاریخی «کورموئیه هنزا» واجد ارزش تاریخی فرهنگی شناخته شد

ایسنا/کرمان معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: بافت تاریخی کورموئیه هنزا در شهرستان رابر واجد ارزش تاریخی فرهنگی شناخته شد.

"مجتبی شفیعی" با اعلام این خبر که بافت تاریخی کورموئیه هنزا در شهرستان رابر واجد ارزش تاریخی فرهنگی شناخته شد افزود: بافت تاریخی کورموئیه هنزا با شماره 151در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی فرهنگی قرار گرفت.

وی اظهار کرد: آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی آثاری هستند که از ارزش‌های محلی و منطقه‌ای به ‌لحاظ فرهنگی و تاریخی برخوردار هستند و از سوی وزارتخانه معرفی و در فهرست ذیربط آثار ملی قرار می‌گیرند.

شفیعی به باغ شهر هنزا اشاره و اظهار کرد: بافت جدید این باغ شهر پس از شکل گیری هسته اولیه آن در محله  های تاریخی کرموئیه و دهکده بزرگ، شکل گرفته و در امتداد باغات و زمین های کشاورزی گسترش یافته است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به شیوه های ساخت و ساز محله های موجود در بافت تاریخی کورموئیه و دهکده بزرگ تصریح کرد: ساختار این محله ها به صورت پلکانی است که دلیل آن کمبود زمین، سردبودن منطقه مذکور، امنیت بیشتر ساکنان و همچنین جلوگیری از رطوبت صعودی حاصل از بارش بوده است.

انتهای پیام