• یکشنبه / ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۸:۴۲
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 99051914071
  • منبع : فضای مجازی

بیانیه انجمن دفاع از قربانیان تروریسم

هفتادو پنجمین سالگرد فاجعه هیروشیما و ناگازاکی فرصتی برای بازخوانی عاملان جنایت

هفتادو پنجمین سالگرد فاجعه هیروشیما و ناگازاکی فرصتی برای بازخوانی عاملان جنایت

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در سالگرد حمله اتمی امریکا به هیروشیما و ناگازاکیبا صدور بیانیه ای هفتادو پنجمین سالگرد فاجعه هیروشیما و ناگازاکی را فرصتی برای بازخوانی عاملان جنایت دانست.

به گزارش ایسنا در این بیانیه آمده است: در ششم و نهم آگوست سال 1945 جنایتی علیه شهروندان هیروشیما و ناگازاکی ژاپن رخ داد که هولناکترین جنایت در کشتار دسته جمعی انسان ها در تاریخ بشری است.
این فاجعه ضد بشری به دستور رئیس جمهور وقت آمریکا، سرهنگ هری ترومن صورت گرفت که با دو بمب اتمی با فاصله چند روز، ده‌ها هزار انسان بی‌گناه و منابع طبیعی در یک لحظه نابود می گردد. این جنایت تا به امروز ، تنها مورد استفاده از بمب هسته‌ای در جامعه بشری بوده که هنوز پس از گذشت دهه های متمادی، عوارض ناشی از تشعشعات آن مواد خطرناک همچنان باقی است و مرور آن نیز روح انسان را آزرده و قلوبشان را جریحه دار می نماید.
ابعاد این فاجعه بزرگ شوکی به جهان وارد نموده که پس از گذشت دهه ها هیچ توجیه و استدلالی قادر به توجیه کردن آن نبوده و نخواهد بود. حال در هفتاد و پنجمین سالگرد این فاجعه باید پرسید چه اقدام عملی مثبتی در جهت جلوگیری از تکرار چنین فجایعی صورت گرفته، که باید پاسخ دهیم مقامات ایالات متحده نه تنها متنبه نشده و در سیاست هایشان تغییری ایجاد ننموده اند بلکه از یک عذرخواهی ساده و اظهار پشیمانی طفره می روند، که این خود نشانه واضحی از برخورد دوگانه با مصادیق حقوق بشر و تروریسم از سوی سیاست های حاکم بر کشور امریکا است.
ما معتقدیم بزرگداشت و اسوه سازی قربانیان ترور، همچون مجسمه ساداکو ساساکی در پارک یادمان صلح هیروشیما، واکنش اجتماعی موثری در تقبیح جنایت و سست نمودن پایه های آن در جهان خواهد بود.
انجمن دفاع از قربانیان تروریسم ضمن ابراز همدردی با بازماندگان و آسیب دیدگان این اقدام هولناک از مجامع بین‌المللی و دولت‌ها و فعالان حقوق بشر انتظار دارد، اقدامات مؤثرتری در جهت منع تولید و گسترش سلاح‌های هسته‌ای انجام دهند تا تکرار چنین فجایعی را منتفی نمایند.
هفتاد و پنجمین سالگرد فاجعه هیروشیما و ناگازاکی فرصتی برای بازخوانی جنایت از سوی نخبگان و وابستگان نظامیان شرکت کننده در این جنایت می باشد، که امیدواریم با این بازخوانی، اظهار پشیمانی و عذرخواهی، نقطه عطفی در تکریم و احترام به کرامت انسان و تقبیح ظلم و جنایت در جهان را شاهد باشیم.

انتهای پیام