• شنبه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۵۵
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 99052518311
  • خبرنگار : 71604

خنثی سازی بمب با کمک ملخ‌هایی که مواد منفجره را بو می‌کشند!

خنثی سازی بمب با کمک ملخ‌هایی که مواد منفجره را بو می‌کشند!

پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با مجهز کردن ملخ‌ها به الکترود، از آنها برای یافتن بمب استفاده کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، پژوهشگران "دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس"(WUSTL) موفق شده‌اند نوعی ملخ سایبورگ ابداع کنند که بخارهای ناشی از  مواد منفجره را بو می‌کشند و شاید روزی بتوان از آنها برای جست و جوی بمب استفاده کرد.

پژوهشگران، الکترودهایی را روی قسمتی از مغز ملخ‌ها قرار دادند که ورودی‌های مربوط به احساس بویایی را دریافت می‌کند و امکان تشخیص بویایی را فراهم می‌سازد.

سیگنال‌های مغز این حشرات می‌توانند تراکم بخار ناشی از مواد منفجره تی‌ان‌تی، دی‌ان‌تی، آردی‌ایکس، پینتریت و آمونیوم نیترات را منعکس کند.

این گروه پژوهشی، در بررسی پیشین خود دریافتند که حس بویایی ملخ‌ها قابلیت تجزیه کردن دارد. این ویژگی به پژوهشگران امکان داد تا آنچه ملخ می‌بوید را در زمینه‌های مختلف مشخص کنند.

آزمایش‌ها علاوه بر اثبات توانایی ملخ‌ها در تشخیص بو، واکنش متفاوت نورون‌ها را نیز نسبت به بخار ناشی از مواد منفجره نشان داد.

پژوهشگران، یک جعبه شیشه‌ای طراحی کردند تا ملخ‌ها را در معرض بو قرار دهند. آنها ملخ را روی یک خودروی کنترل از راه دور قرار دادند تا در اطراف جبعه حرکت کند و به استشمام بوهای متفاوت بپردازد.

الکترودها طی این آزمایش توانستند فعالیت نورونی ملخ را هنگام قرار گرفتن در معرض بو کنترل کنند.

پژوهشگران امیدوارند که بتوانند این روش را برای جست و جوی مواد منفجره به صورت ایمن به کار بگیرند.

انتهای پیام