• سه‌شنبه / ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۴
  • دسته‌بندی: ایسنا+
  • کد خبر: 99052820925
  • خبرنگار : 71410

/۱۹ آگوست؛ روز جهانی انسان‌دوستی/

آدم‌حسابی‌هایی که این روزها کمتر دیده شدند

آدم‌حسابی‌هایی که این روزها کمتر دیده شدند
غسالخانه بهشت زهرا، ۲۰ فروردین ۹۹

بحران‌ها و آسیب‌های زیادی ما آدم‌ها را تهدید می‌کنند. مثلا جنگ، فقر، بیماری و خیلی بحران‌های دیگر که می‌توانند به راحتی همه ما را از پا در بیاورند اما در دل بحران های سخت همیشه آدم‌هایی هم هستند که از جان، مال و دلبستگی‌های قلبی‌شان گذر می‌کنند تا کمی از رنج ما در مواقع حساس کاسته شود.

وجود چنین انسان‌هایی - که ما خیلی اوقات با صفت «آدم‌حسابی» آنها را می‌شناسیم - در سراسر جهان باعث شده است تا سازمان ملل روز ۱۹ آگوست را به یاد ۲۲ نیروی داوطلب این سازمان که در سال ۲۰۰۳ بر اثر انفجار بمب در بغداد کشته شدند، روز «انسان دوستی» نام‌گذاری کند.

این روز، فداکاری انسان‌هایی را به یاد ما می‌آورد که تخصص و توانایی‌های خود را در راه کمک به آدم‌ها صرف می‌کنند و در دل همین بحران‌ها شاید جان خودشان هم در خطر باشد.

اما امسال روز جهانی «انسان دوستی» در حالی از راه رسیده است که جهان، ماه‌هاست با پاندمی کرونا مبارزه می‌کند و کادر درمان در همه دنیا تبدیل به قهرمانانی شده‌اند که زندگی خود را برای نجات و محافظت از بیماران مبتلا به کرونا به خطر انداخته‌اند.

امسال، کرونا بزرگ‌ترین چالش جهانی برای فعالیت‌های بشردوستانه بوده است و سازمان‌های مردم‌نهاد هم هر آنچه در توان داشته‌اند، برای عبور از این بحران به کار گرفته‌اند. فعالیت‌هایی مثل تهیه غذا برای افراد نیازمند، تهیه لوازم بهداشتی برای اقشار مختلف جامعه و انواع حمایت‌های مالی از این دست هستند.

سازمان ملل از مردم خواسته است تا به مناسبت این رویداد، داستان‌هایی از قهرمانان واقعی این روزهای بحران‌زده را در فضای مجازی با هشتگی مشخص با یکدیگر به اشتراک بگذارند و از جلوه‌های فداکاری در این روزها بنویسند.

اما در این روزهای بحران‌زده، ما ایرانی‌ها چه کردیم و چقدر همدیگر را دوست داشتیم؟ بیایید فارغ از تمام سختی‌های این روزها، جلوه‌هایی زیبا از انسان‌دوستی را با هم مرور کنیم:

اجاره‌نشین‌ها و صاحبخانه‌های خوب

وخامت بازار مسکن در روزهایی که گذشت بر هیچ یک از ما پوشیده نیست. طی ماه‌های اخیر قیمت اجاره مسکن به خصوص در شهرهای بزرگ با افزایش بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شد و خیلی‌ها مجبور شدند به خانه‌های کوچک تر یا حتی به شهرهای کوچک کوچ کنند. همه اینها در حالی بود که به دلیل شیوع کرونا بسیاری از کسب و کارها از رونق افتاد و خیلی‌ها عملا درآمدی ندارند. کمپین «صاحبخانه خوب» یکی از جلوه‌های زیبا در این روزهای بحران‌زده بود. در این کمپین، اجاره‌نشین‌ها از مالکان مسکن می‌خواهند با توجه به مشکلات اقتصادی و همه‌گیری کووید ۱۹، میزان اجاره‌بها را افزایش ندهند یا افزایش حداقلی داشته باشند. در این کمپین همچنین از مستاجران خواسته شده است نام صاحب‌خانه‌ای را که با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی اجاره‌بها را افزایش نداده است، برای یک برنامه تلویزیونی در شبکه ۳ سیما ارسال کنند. بسیاری از صاحبخانه‌های خوب نیز به این کمپین پیوستند که یا از چند ماه اجاره‌بهایشان چشم‌پوشی کرده بودند یا افزایش قیمتی را برای مستاجر خود در نظر نگرفته بودند.

از ضد عفونی معابر تا دوخت ماسک

از همان روزهای اول شیوع بیماری که کمبود بسیاری از لوازم بهداشتی در کشور مشهود بود، بسیاری از فعالان جهادی دور هم جمع شدند و شروع به دوختن ماسک کردند. گروه‌های جهادی توزیع ماسک‌های دست‌دوز را به وزارت بهداشت واگذار کردند تا سربازانی باشند برای فرماندهان خط مقدم مبارزه با کرونا. گروه‌های جهادی در سراسر ایران علاوه بر این کار، به ضدعفونی معابر پرداختند.

طلبه‌هایی که به غسالخانه رفتند

یکی از دغدغه‌های مردم از همان اولین روزهای شیوع بیماری، نحوه کفن و دفن قربانیان این پاندمی بود. از همان روزها، بسیاری از طلبه‌های جوان در غسالخانه‌ها مشغول به کار شدند تا قربانیان کووید ۱۹ با احترام و با همان آداب مرسوم کفن و دفن شوند. طلبه‌ها این کار را بدون چشم‌داشت مالی و تنها برای کم‌کردن بار روانی بازماندگان انجام می‌دادند.

فداکاری کادر درمان

قطعا هیچ کدام از ما فداکاری کادر درمان کشور را در روزهای مبارزه با کووید ۱۹ فراموش نخواهیم کرد. پزشکان و پرستارانی که ماه‌ها از دیدار عزیزانشان محروم بودند و خیلی‌هایشان هم این سختی را تاب نیاوردند و از دنیا رفتند. با این حال کادر درمان کشور همچنان در خط مقدم مبارزه با کرونا حضور دارند و فرشتگان نگهبان ما هستند.

شما در این روزها چقدر مهربان و انسان‌دوست بودید؟

انتهای پیام