• شنبه / ۸ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۵:۲۹
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99060806151
  • خبرنگار : 71592

سفیر آمریکا: پیشنهاد فرانسه درباره لبنان به خودشان مربوط می‌شود

سفیر آمریکا: پیشنهاد فرانسه درباره لبنان به خودشان مربوط  می‌شود

سفیر آمریکا در لبنان با بیان اینکه پیشنهادات فرانسه به خود فرانسوی‌ها مربوط می‌شود، مدعی شد، تحریم‌های آمریکا لبنان و اقتصادش را تضعیف نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، دوروتی شیا، سفیر آمریکا در لبنان در مصاحبه با "المدن" درخصوص ابعاد سفر دیوید هیل، نماینده وزارت خارجه آمریکا به لبنان و دیدارهایی که انجام داد، گفت، هیل از سفر اخیرش به بیروت چندین هدف داشت و خواست به دلیل وقوع انفجار بیروت که چهارم اوت رخ داد شخصا تسلیت ملت آمریکا را ابلاغ و آثار فاجعه را ببیند و محورهای مهم را پیرامون اتخاذ اقدامات در لبنان بررسی کند. او علاوه بر چهره‌های دولتی و سیاسی با چهره‌های غیردولتی مانند فعالان جامعه مدنی، دانشجویان و داوطلبان سازمان‌های غیردولتی نیز دیدار کرد. هیل از این سفر برای بررسی راههای مختلف حمایت آمریکا از لبنان پس از فاجعه وحشتناک انفجار بیروت استفاده کرد.

وی پیرامون اختلاف نظر آمریکا و فرانسه هم گفت: ما به طور منظم با شرکای بین‌المللی خود دیدار می‌کنیم و در این رابطه ارتباط نزدیک با فرانسه داریم، پیشنهاد فرانسه تنها به خودش مربوط می‌شود. آمریکا روی تشکیل دولت جدید لبنان قادر به اجرای اصلاحات اقتصادی برای کمک به بازسازی اقتصاد فرو ریخته این کشور متمرکز است. واشنگتن همچنین با جامعه بین‌الملل از طریق هئیت این سازمان در لبنان همکاری دارد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه یک نقشه راه برای سیاستمداران لبنانی در زمینه اصلاحات سیاسی و اقتصادی ضروری با هدف جلب کمک‌های خارجی و نجات کشور از بحران‌های متعدد از جمله فروپاشی اقتصادی آماده کرده است.

شیا در خصوص روابط دو جانبه ایالات متحده با لبنان گفت، واشنگتن همواره یک شریک متعهد بوده و درمورد مسائل آموزشی، کمک‌های بشردوستانه و تقویت امنیت، ثبات و حاکمیت لبنان در کنار این کشور بوده است. موضع آمریکا در مورد حزب‌الله هم روشن است و رهبران ارشد آمریکا در وزارت خارجه و کاخ سفید در این رابطه به صراحت اظهار نظر کرده‌اند و خود شیا بارها اعلام کرده که "فعالیت‌های تروریستی و غیرقانونی حزب‌الله در لبنان نشان می‌دهد که این حزب بیشتر از لبنان و مردمش، به منافع خودش توجه دارد".

وی درخصوص اینکه آیا شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی به ملت لبنان اجازه می‌دهد نظامی جدید تشکیل داده و نظام طائفه‌ای را تغییر دهند، گفت، مردم لبنان باید به این سوال پاسخ دهند و تنها آنها هستند که می‌توانند نسخه موفقیت را تعیین کنند نه تاثیرگذاران خارجی. هیل در سفر اخیرش به لبنان نیاز مبرم رهبران لبنانی برای کنار گذاشتن دغدغه‌ها و منافع حزبی و عمل به منافع ملی را یادآور شد. تمرکز روی آنچه برای آینده لبنان بهتر است و در پیش گرفتن بهترین راه‌های مقابله با فساد و سوء مدیریت، کلید آینده‌ای درخشان برای این کشور و مردمش است.

شیا درخصوص شایعات پیرامون تحریم احتمالی مقامات لبنانی از جمله جبران باسیل، رئیس جریان آزاد ملی مدعی شد، هدف از تحریم‌های آمریکا قطع کمک‌های مالی به "گروه‌های خبیث" و تغییر منش طرف‌های خبیث و هم‌پیمانان آنهاست. این تحریم‌ها برای آسیب رساندن به شهروندان عادی لبنانی نیست و لبنان و اقتصاد آن را ضعیف نمی‌کند. بحران اقتصادی این کشور نتیجه دهه‌ها فساد و سوء مدیریت است.

وی تاکید کرد، اصلاحات تصمیم و مسؤولیت دولت و ملت لبنان است، آمریکا و دیگر شرکای بین‌المللی نباید این اصلاحات را دیکته یا هدایت کنند. واشنگتن هم مانند ملت لبنان معتقد است فساد و سوء مدیریت در بخش‌های مختلف مثل گمرک، بندر، برق تبعات خطرناکی بر اقتصاد دارد. دولت باید به مطالبات مردمش توجه کند و اصلاحات را انجام دهد.

شیا درخصوص نیروهای حافظ صلح در جنوب لبنان (یونیفل) هم گفت، این نیروها نقش مهمی در حفاظت از امنیت مرزهای دارند. اما با توجه به چالش‌های مختلفی که این نیروها دارند می‌توان گفت چندان کارآمد نیستند. به همین دلیل در سازمان ملل تمدید دوره این نیروها در لبنان مطرح شد و موضع آمریکا این بود که یونیفل باید ماموریت خود را انجام دهد، اگر قادر به انجام این کار نیست باید گزارش شود و حجم عملیات آنها با توجه به این داده‌ها تعیین شود.

انتهای پیام