• پنجشنبه / ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۲
  • دسته‌بندی: عمران و اشتغال
  • کد خبر: 99061309668
  • خبرنگار : 80001

ساماندهی مسکن سیستان و بلوچستان، اولویت کشور

ساماندهی مسکن سیستان و بلوچستان، اولویت کشور

بالغ بر ۲۵ هزار نفر در حاشیه شهر چابهار زندگی می کنند که عموماً محل زندگی آنها آلونک هایی بدون آب و برق است؛ این صحبت یکی از نمایندگان مجلس است که می گوید تعدادی از نمایندگان، مأمور رسیدگی به مشکلات حاشیه نشینان سیستان و بلوچستان شده اند.

به گزارش ایسنا،  طبق آماری که سال ۱۳۹۶ ارائه شد ۴۱ درصد مردم سیستان و بلوچستان و ۵۰ درصد مردم چابهار حاشیه نشین هستند. بیکاری و خشکسالی از جمله مشکلاتی است که مردم این منطقه را درگیر کرده و البته دولت و مجلس برای رفع این معضلات ورود کرده‌اند.

بیشترین حاشیه نشینی کشور بر اساس جمعیت در چابهار

اواخر خرداد ماه بود که مهدی عبوری مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در بازدید از منطقه سیستان و بلوچستان اعلام کرد: بیشترین حاشیه نشینی بر اساس نرم جمعیت در کشور به چابهار اختصاص دارد. او از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت راه و شهرسازی، بسیج سازندگی و بسیج مستضعفان خبر داد که بر اساس آن طرح پاکسازی چابهار از معضل حاشیه نشینی قرار است به صورت پایلوت کشوری اجرا شود.

 احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان هم آنجا خبر داد که دولت ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای حل مسئله حاشیه نشینی سیستان و بلوچستان اختصاص داده است.

 نوسازی ۱۰ هزار واحد مسکونی در زاهدان

دوم شهریور ماه ۱۳۹۹ نیز علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ۱۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های حاشیه‌ای زاهدان در حال نوسازی است که تعدادی از این واحدهای برای دریافت تسهیلات و صدور پروانه به بانک‌ها و شهرداری معرفی شده اند.

همواره گفته می شود که حل معضلات مربوط به بافت های ناکارآمد و سکونتگاه های غیررسمی از عهده یک دستگاه خاص بر نمی آید و باید بسیاری از وزارت خانه ها، سازمان ها و ارگان ها در این موضوع ورود کنند. دستگاه هایی مثل وزارت نیرو، شهرداری ها، بنیاد مسکن، بانکها و چندین دستگاه دیگر باید وزارت راه و شهرسازی را برای هدف نوسازی سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در کل کشور یاری کنند.

به تازگی برخی نمایندگان استان تهران که بازدید از مناطق محروم را در دستور کار خود قرار داده اند به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده و گفته می شود هم اکنون در حال بازدید از مناطق حاشیه نشین شهرستان چابهار هستند.

 سیدنظام موسوی نماینده مردم تهران  با اعلام این خبر گفته است: ۲۵ هزار نفر در حاشیه شهر چابهار زندگی می کنند که عموماً محل زندگی آنها  آلونک هایی بدون آب و برق است. او گفت که تعدادی از نمایندگان، مامور و موظف به پیگیری مشکلات حاشیه‌نشینان شدند.

انتهای پیام