• یکشنبه / ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۴
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 99061611576
  • خبرنگار : 71560

در پاسخ به تذکر نماینده سردشت و پیرانشهر

نایب رئیس مجلس: دولت برنامه مدون و بلندمدتی برای ساماندهی کولبران ارائه کند

نایب رئیس مجلس: دولت برنامه مدون و بلندمدتی برای ساماندهی کولبران ارائه کند

نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده مردم سردشت و پیرانشهر درباره وضعت کولبران گفت: مجلس انتظار دارد دولت برنامه مدون و بلند مدتی برای ساماندهی کولبران ارائه کند و باید گزارشی در این خصوص به مجلس ارائه شود.

به گزارش ایسنا، کمال حسین پور در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به رییس جمهور بیان کرد: آیا شغل کولبری در شأن جوانان تحصیل کرده مناطق مرزی است؟ در کمترین فرصت شغلی و کمترین میزان  امکانات و در شرایطی که بیکاری بیداد می‌کند آیا مردم راه چاره دیگری برای تامین حداقل  معیشت خانواده‌های خود را دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه چرا یک کولبر به این کار روی می‌آورد، اظهار کرد: فرهاد ۱۴ ساله از اورامانات پاسخ این سوال را داده است که کولبری می‌کنم تا یک دست لباس ورزشی بخرم. یکی برای خرید یک لباس ورزشی و دیگری نیز برای تامین حداقل معیشت خانواده خود جانش را به خطر انداخته و در گرما و سرمای کوه‌های صعب العبور به کولبری می‌پردازد.  یک کولبر بر زیر بهمن و یا بر روی مین‌های باقیمانده از زمان جنگ و یا با تیر مستقیم جانش را از دست می‌دهد تا شرمنده خانواده‌اش نشود و تمام سعی خود را می‌کند تا با عزت و شرافت برای خانواده‌اش کاری کند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت برای اشتغال جوانان مناطق مرزی چه کرده است؟ تا کی باید شاهد داغدار شدن خانواده‌هایی باشیم که جوانان خود را در این مسیر از دست می‌دهند؟. همه ما مقصر هستیم و باید پاسخگو باشیم.

حسین پور در تذکری خطاب به وزیر کشور بیان کرد: به نیروهای مرزی خود استفاده صحیح از سلاح را یاد دهید.

این نماینده مجلس همچنین با انتقاد از لغو احکام معلمین حق التدریس نهضت سواد آموزی گفت: متاسفانه نسبت به این افراد که خط اول آموزش بودند و آموزش کشور را ارتقاء دادند بی مهری شده است. نمایندگان اجازه ندهند وزارت آموزش و پرورش به نیروهای حق التدریس ظلم کند.

حسین پور قطع ارز دولتی برای نهاده های کشاورزی، کود و سم را موجب گرانی و چند برابر شدن قیمت کود، ذرت و سویا عنوان کرد و گفت: کشاورزان در این زمینه با مشکل مواجه شده اند.

نماینده مردم پیرانشهر خواستار تقویت مدیریت گمرکات از سوی وزیر اقتصاد شد و گفت: این موضوع در سال جهش تولید باید مورد توجه قرار گیرد چرا که صادرات کالاهای غیر نفتی بیش از همیشه حائز اهمیت است.

 امیرحسین قاضی زاده هاشمی که اداره جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ به این تذکر، خطاب به معاون پارلمانی رئیس جمهور بیان کرد:  تذکر آقای حسین پور در مورد مرگ جمعی از کولبران مظلوم مناطق غرب کشور بود موضوع کولبری برای نظام اسلامی  به یک مسئله تبدیل شده و این وضعیت در شان نظام ما نیست، مجلس انتظار دارد دولت برنامه مدون و بلند مدتی برای ساماندهی کولبران ارائه کند و باید گزارشی در این خصوص به مجلس ارائه شود.

انتهای پیام