• چهارشنبه / ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۴
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 99061914201
  • خبرنگار : 50200

رئیس دانشگاه علمی کاربردی مازندران خبر داد

پذیرش دانشجو در ۱۸ مرکز علمی کاربردی مازندران

پذیرش دانشجو در ۱۸ مرکز علمی کاربردی مازندران

ایسنا/مازندران رئیس دانشگاه علمی کاربردی واحد مازندران از پذیرش دانشجویان سال تحصیلی جدید در ۱۸ مرکز علمی کاربردی با ۱۰۶ کد رشته کاردانی و ۷۲ کد رشته کارشناسی خبر داد.

عبدالرضا شیخ الاسلامی، در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به مشکلات به وجود آمده به دلیل شیوع کرونا در سال تحصیلی جدید، تاکید کرد: علیرغم همه چالش های موجود اما در سال تحصیلی جدید بستر برای برگزاری کلاس ها در ترم پیش رو آماده است به این ترتیب که کلاس های نظری، غیرحضوری اما دروس عملی حضوری و با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی انجام می شود.

وی با اشاره به پیشرفت های قابل توجه پس از انقلاب در حوزه آموزش عالی به خصوص در تحصیلات تکمیلی گفت: اکنون زمانی است که باید به دوره های کاردانی و کارشناسی عملی پرداخته شود که این حوزه تحت وظایف دانشگاه های جامع علمی کاربردی تعریف شده و مسئولیت خطیری است.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی مازندران یکی از اهداف دانشگاه علمی کاربردی را انطباق شغل با رشته ها و دروس آموزشی عنوان کرد و افزود: بر این اساس در مراکز علمی کاربردی کشور، تعداد دروس عملی بیشتر از دروس نظری است و با ایجاد بسترهای شغلی انتظار جذب بیشتر دانشجو دور از انتظار نیست.

وی از علاقه و انگیزه خانواده ها برای تحصیل فرزندان در دانشگاه علمی کاربردی سخن گفت و اظهار کرد: والدین از طرفی به دنبال شغل برای فرزندان هستند و از طرف دیگر می خواهند آنان از لحاظ آکادمیک نیز دارای تحصیلات باشند، بنابراین این مراکز را انتخاب می کنند چراکه آینده دنیا به سمت توسعه دانشگاه های علمی کاربردی حرکت می کند.

شیخ الاسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا واحد استان مازندران تمایل به تاسیس دانشگاه علمی کاربردی جدید دارد، تصریح کرد: هیچ تمایلی در این زمینه وجود نداشته مگر اینکه واحد جدید هدفمند باشد، در حال حاضر نیز ۲۲ مرکز دانشگاهی در استان وجود دارد که یکی از آن ها به نام مرکز لبنیات هراز به تازگی و هدفمند تاسیس شده و با دو رشته کاردانی فرآورده های شیر و کاردانی ایمنی صنعتی، فعالیت دارد.

وی ایجاد دروس تک درس یا تک پودمان را یکی از ماموریت های دانشگاه جامع علمی کاربردی معرفی کرد و گفت: این دوره ها بر این اساس شکل گرفتند که ببینیم نیاز جامعه چیست و برای آن متخصص ایجاد کنیم، به عنوان مثال در هفته پیش برای نخستین بار، دوره کوتاه مدت تک درس «توپیاری» برگزار شد که در رابطه با هرس کردن درختان و گیاهان تزئینی کاربرد دارد اینکه که هرس کردن به شکل علمی انجام شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد مازندران ایجاد دروس تک پودمان و همچنین طراحی و برنامه ریزی و برپایی گرایش ها و رشته های دانشگاهی را بنابراقتضای استان و مطابق نیازسنجی های انجام گرفته اعلام و خاطرنشان کرد: مراکزعلمی کاربردی استان خوشه بندی هستند؛ بنابراین اگر مرکزی در کشاورزی فعال است باید در همان خوشه فعالیت داشته و مراکز نوآوری آن نیز در همان شاخه ایجاد شود.

شیخ الاسلامی هدف کلی از آموزش در مراکز علمی کاربردی را اشتغال به کار دانشجویان و بیکار نماندن آنان عنوان کرد و افزود: با برنامه ریزی دقیق به دنبال پُر کردن خلاهای آموزشی در رشته های مرتبط با نیاز استان هستیم که آن رشته ها بازار کار مطلوبی داشته باشند.

وی از وجود قریب به ۲۰۰ هزار دانشجو در سطح دانشگاه های استان خبر داد و با تاکید بر اینکه مازندران هم‌چنان استعداد پذیرش دانشجو را دارد، گفت: مراکز علمی کاربردی استان می توانند بستری فراهم کنند که دانشجویان از سراسر ایران و حتی سایر کشورها جذب این مراکز شوند و این ظرفیت وجود دارد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد مازندران اضافه کرد: حُسن مراکز ما این است که رشته دانشگاهیِ قطعی به یک مرکز داده نمی شود و رشته ها ترمی یا سالی است، بسته به پذیرش دانشجو در آن رشته ها، گرایش ها تمدید می شوند و یا تغییر پیدا می کنند.

شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه واحد علمی کاربردی مازندران با پایش و رصد شغل های پرطرفدار به دنبال این است که رشته های مرتبط با این مشاغل را وارد دانشگاه کند، افزود: در حال حاضرهیچ گرایشی برای تحصیلات تکمیلی در مراکزعلمی کاربردی وجود ندارد و بیشتر نیاز کشور به کاردانی و سپس کارشناسی ناپیوسته است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رشته های خاص و منحصر به مازندران در مراکز علمی کاربردی استان وجود دارد، تصریح کرد: بعضی رشته ها را همه استان ها می توانند داشته باشند اما گرایش هایی مثل آشپزی، هتلداری و گردشگری، موسیقی، عکاسی رشته های خاص و برنامه ریزی شده استان است، همچنین در رویدادهای ملی شتابِ مراکز شاخه های طیور، هوانوردی، طراحی پوشاک، کشاورزی هوشمند، صنایع تبدیلی برنامه ریزی شده تا در آینده اضافه شوند.

انتهای پیام