• جمعه / ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۰:۱۵
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 99061914518
  • خبرنگار : 71038

قاسم محبعلی:

ترامپ تنها به دنبال منافع آمریکاست نه تغییرات ساختاری در خاورمیانه

ترامپ تنها به دنبال منافع آمریکاست نه تغییرات ساختاری در خاورمیانه

یک دیپلمات پیشین کشورمان ،با بیان اینکه سیاست خاورمیانه ای ترامپ با برخی از سیاست های دولت اوباما در منطقه غرب آسیا، دارای تضادهای جدی است، گفت: ترامپ برخلاف چند رئیس جمهور پیشین خود به دنبال تغییرات ساختاری در خاورمیانه نبود بلکه بر اساس نگاه تجاری خود از دولت های محافظه کار در منطقه به عنوان متحدینش حمایت می کرد.

قاسم محبعلی، در گفت وگو با ایسنا در ارتباط با سیاست خاورمیانه ای دولت ترامپ در طول چهار سال گذشته اظهار کرد: ترامپ بعد از رسیدن به قدرت همانطور که وعده داده بود از برجام خارج شد و اقدام به اعمال فشار حداکثری علیه ایران کرد، از طرف دیگر او در راستای نگاه خود تلاش هایی را برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق، سوریه و حتی افغانستان شروع کرد.

این دیپلمات پیشین کشورمان همچنین به نوع تعامل دولت ترامپ با اسرائیل اشاره کرد و گفت: حمایت جدی از اسرائیل و بنیامین نتانیاهو از ویژگی های مهم سیاست خاورمیانه ای دولت واشنگتن در چهار سال گذشته بوده است. دولت ترامپ مصوبه کنگره آمریکا که چندین سال بر روی زمین مانده بود را اجرایی کرد و سفارت آمریکا را از تل آویو به قدس اشغالی انتقال داد و این شهر را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. دولت ترامپ همچنین در این چهار سال اقدام به تهیه طرح "معامله قرن" کرد. الحاق بلندی‌های اشغالی جولان سوریه به اسرائیل را به رسمیت شناخت و از الحاق بخشی دیگر از کرانه باختری به اسرائیل حمایت کرد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در همین راستا افزود: او همچنین تلاش هایی را برای عادی کردن روابط برخی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی انجام داد و سعی کرد جبهه ای از ائتلاف اعراب خلیج فارس و اسرائیل با توسل به پروژه "ایران هراسی" علیه تهران ایجاد کند.

وی با بیان اینکه شاید بتوان گفت نوع تعامل دولت ترامپ با رژیم صهیونیستی نسبت به دولت های پیشین آمریکا متفاوت تر بوده و ترامپ سعی کرد که رابطه استراتژیکی را بین واشنگتن و تل آویو ایجاد کند، ادامه داد: اینکه ترامپ به چه میزان در پیشبرد سیاست های ذکر شده موفق بوده یا نه؟ مسئله جداگانه ای است.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه در مجموع سیاست خاورمیانه ای ترامپ در برخی از حوزه ها با سیاست اوباما و دموکرات ها در این عرصه متفاوت است، اظهار کرد: از دوران بیل کلینتون، رئیس جمهور اسبق آمریکا، آمریکایی‌ها موضوع تشکیل "خاورمیانه جدید" را مطرح کردند و تاکید بر استقرار دموکراسی و توسعه اقتصادی مد نظر خود در خاورمیانه داشتند و در همین چهارچوب موضوع تغییر ساختاری برخی از دولت های منطقه نیز مطرح بود ولی دولت ترامپ این موضوع را کنار گذاشت.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در همین راستا گفت: ترامپ با رژیم های محافظه کار منطقه از جمله عربستان و مصر بعد از بهار عربی رابطه نزدیکی برقرار کرد و به دنبال ایجاد تغییرات ساختاری در خاورمیانه نیست بلکه بر اساس نگاه تجاری خود بیشتر به دنبال حمایت از متحدان خود در این منطقه در جهت کسب منافع آمریکا است.

انتهای پیام