• جمعه / ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۹:۱۳
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 99062115611
  • خبرنگار : 50179

یک روانشناس:

عزت نفس می‌تواند توان افراد را برای مقابله با اعتیاد افزایش دهد

عزت نفس می‌تواند توان افراد را برای مقابله با اعتیاد افزایش دهد

ایسنا/لرستان یک روانشناس گفت: عزت نفس می‌تواند توان افراد را برای مقابله با اعتیاد افزایش دهد.

دکتر محمدعلی سپهوندی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اعتیاد به مواد مخدر و سوء مصرف مواد به صورت یک معضل اجتماعی – روانی و بهداشتی درآمده که کشورهای مختلف را به شدت تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: روند رو به گسترش اعتیاد بنیادهای جوامع را در ابعاد گوناگون اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی تحت تاثیر قرار داده است.

سپهوندی افزود: شرایط خاص جغرافیایی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور ما محیط مستعدی را برای روی آوردن جوانان به اعتیاد داراست که با توجه به تلاش‌های همه‌جانیه نهادهای مختلف در روند مبارزه با این معضل اجتماعی این مشکلات هنوز پابرجاست.

این عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان یادآور شد: اعتیاد یک اصطلاح عامیانه و غیرعلمی به معنای وابستگی بیمارگونه به مصرف یک یا چند نوع ماده مخدر است که سبب بروز رفتارهای جست‌وجوی مواد شده و در صورت عدم مصرف مواد موردنظر، علائم محرومیت در رفتار معتاد بروز می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: از عواملی که می‌تواند توان افراد را برای مقابله با اعتیاد افزایش دهد، عزت نفس است. عزت نفس قضاوت شخصی از ارزشمندی خود است.

سپهوندی افزود: درمان شناختی-رفتاری یکی از انواع روان درمانگری است که از نظر تجربی بسیار معتبر است که کارایی آن در درمان اختلال‌های روان‌پزشکی مانند افسردگی، اختلال‌های شخصیت و... ثابت شده است.

وی اضافه کرد: درمان شناختی-رفتاری رویکردی کوتاه‌مدت و متمرکز برای کمک به افراد مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر است.

انتهای پیام