• سه‌شنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۹:۴۰
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: 99062518778
  • خبرنگار : 50223

تراژدی مرگبار گردو چیدن!

تراژدی مرگبار گردو چیدن!

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد گردو چیدن در ایران، هر ساله به کشته و مجروح شدن افراد زیاد می انجامد اما در دنیای مدرن امروز، با توجه به رشد علم و تکنولوژی می توان از این فاجعه انسانی جلوگیری کرد.

سقوط گردوچینان هر ساله اتفاق می‌افتد و به یک تراژدی تبدیل شده است که بعضا مرگ باغداران شان را هم رقم می زند. این سقوط‌ها به خاطر سهل انگاری نیست بلکه بخاطر استفاده از روش‌های سنتی و رعایت نکردن اصول ایمنی اولیه اتفاق می افتند.

سقوطی که یا جان باغدار را می‌گیرد و یا او را دچار ضایعه نخاعی می‌کند و علاوه بر تاثیر روانی بر شخص حادثه دیده و خانواده اش، هزینه‌های درمانی هنگفتی هم به دنبال دارد. البته دولت هم باید بخشی از هزینه‌های درمان را پرداخت کند و سوال اساسی این است که آیا هزینه ترویج روش‌های نوین بیشتر از هزینه‌های درمانی ضایعه‌های نخاعی است؟!

آنها که از درخت گردو بالا رفته‌اند می‌دانند که این درخت شاخه‌های صیقلی و کم دستگیره‌ای دارد و هنگام چیدن گردوها باید با چوب بلند و باریکی به شاخه‌ها یا گردوهایی کوبید که همچنان به شاخه چسبیده‌اند. چیدن گردو شاید به دشواری خرماچینی نباشد اما کار آسانی نیست.

«محسن جلیل»، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث استان کهگیلویه بویراحمد در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: در فصل برداشت گردو، دو نفر در استان جانباخته و ۵۱ نفر هم راهی بیمارستان شده‌اند.

وی افزود: از ابتدای سالجاری سقوط از درخت ۲۱نفر را راهی بیمارستان کرد که اکثر این افراد در حال چیدن گردو بودند.

جلیل با بیان اینکه طی مدت مشابه سال نیز ۲۱مورد مصدوم ناشی از چیدن گردو در استان داشته ایم، اظهارکرد: در سال گذشته ۳۰نفر در فصل چیدن گردو راهی بیمارستان شدند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث استان کهگیلویه بویراحمد خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون هیچ مورد فوتی ناشی از گردو چیدن در استان نداشته ایم اما در سال‌های ۹۷ و ۹۸ در این خصوص دو مورد فوت داشته ایم.

جلیل تصریح کرد: همچنین طی دو سال اخیر ۴ نفر در فصل برداشت گردو قطع نخاع شدند.

وی با اشاره به اهمیت رعایت مسائل ایمنی برای گردوتکان‌ها ادامه داد: همه ساله در این فصل بر اثر سقوط افرادی که مبادرت به گردو چینی می‌کنند، شاهد حوادث و مصدومیت‌هایی هستیم منجر به صدمات متعدد به اندام، ستون فقرات و ضربه به سر و دست شده‌اند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه افراد دچار سابقه فشار خون و دیابت باید بیشتر مراقب حوادث مشابه باشند، عنوان کرد: افرادی که سابقه مصرف داروهای فشار خون، مغز و اعصاب و یا دیابت دارند از رفتن به بالای درخت خودداری کنند.

جلیل با اشاره به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد درخت و باغ زیادی دارد و بهتر است که از سیستم‌های مکانیزه برای چیدن محصولات باغی استفاده شود، تاکید کرد: استفاده از کلاه ایمنی، کفش مناسب، کمربند مهاری و تجهیزات و نردبان‌های مناسب، شدت حوادث احتمالی را کاهش می‌دهد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بیشتر باغات بخصوص باغات گردو در مناطق صعب العبور و کوهستانی فاقد جاده دسترسی مناسب هستند، در برخی موارد دسترسی به محل حادثه برای امدادگران اورژانس سخت و با مشکلاتی مواجه است.

گفتنی است که سال ۹۶ مدیرکل وقت بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به معلولیت جدید در این استان بیان کرد:۲۰درصد از معلولیت‌های ضایع نخایی در استان به علت سقوط از درخت گردو هنگام برداشت محصول رخ داده است.

سطح زیر کشت باغات گردوی استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۸هزار هکتار است و سالانه بیش از ۱۲ هزار تن گردو در این استان برداشت شود.

لازم به ذکر است که چنین حوادثی نه تنها در استان کهگیلویه و بویراحمد بلکه سالانه در سایر استان‌های کشور نیز رخ می دهد با مصدومیت، معلولیت و قطع نخاع و مرگ همراه است.

انتهای پیام