• شنبه / ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۴
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99062921975
  • خبرنگار : 71592

تغییرات در گروه اخوان المسلمین مصر

تغییرات در گروه اخوان المسلمین مصر

معاون رهبر گروه اخوان المسلمین مصر از برخی جزئیات و ابهامات در تشکیل کمیته جدید به ریاست خودش جهت اداره امور این گروه پرده برداشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از عربی ۲۱، ابراهیم منیر، معاون رهبر گروه اخوان المسلمین در مصاحبه ویژه‌ای که شبکه "الحوار" امروز (شنبه) پخش خواهد کرد، گفت، خودش مسؤول تشکیل این کمیته است که برای اداره امور اخوان المسلمین تشکیل شده است زیرا تعیین اعضای کمیته از اختیارات رهبر یا معاونش یا کاردارش است اما بررسی عملکرد کمیته برعهده مجلس شورای گروه اخوان المسلمین خواهد بود که اعضایش خارج از مصر حضور دارند.

منیر با بیان اینکه کمیته جدید به مدت دو سال به کارش ادامه می‌دهد و سپس عملکردش ارزیابی می‌شود، گفت، در پی بازداشت محمود عزت از رهبران اصلی این گروه در مصر تصمیم به تشکیل این کمیته گرفته شد چون با بازداشت او دفتر ارشاد داخل مصر عملا منحل شد و اعضای آن یا در زندان هستند و یا خارج از کشور. طبق ساختار جدید، دبیرخانه و سمت معاونت رهبری اخوان المسلمین وجود نخواهد داشت و دبیرکل و معاون رهبر گروه به عضویت کمیته در می‌آیند.

وی افزود، معیار انتخاب اعضای کمیته قدرت عمل آنهاست اما از جزئیات تغییرات در اداره گروه صحبتی نکرد و تنها گفت، خطوط کلی مشخص است اما جزئیات هنوز نهایی نشده است و در صورت نهایی شدن اعلام می‌شوند.

منیر در این مصاحبه همچنین درباره اختلافات داخل گروه گفت، اختلاف اصلی با اعضایی بود که خواستار خشونت در مصر بودند اما این دو دستگی‌ها رفع شد.

منیر پیرامون رایزنی‌هایی که قبلا با دولت عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر صورت گرفته هم گفت، با رهبران نظامی مانند محمد حسین طنطاوی، رئیس سابق شورای نظامی مصر رایزنی شد اما بعدها کاشف به عمل آمد که او نماینده سیسی بوده است.

وی گفت، درخواست سیسی به رسمیت شناختن قدرتش در ازای آزادی بازداشتی‌های گروه اخوان المسلمین بود.

انتهای پیام