• سه‌شنبه / ۱ مهر ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۶
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99070100280
  • خبرنگار : 50188

نماینده مردم رفسنجان در خانه ملت:

دولت موانع صادرات پسته را بردارد

دولت موانع صادرات پسته را بردارد

ایسنا/کرمان نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت موانعی را که در مسیر صادرات ایجاد کرده بردارد زیرا اگر امسال پسته ما در بازار جهانی حضور نداشته باشد کشور رقیب منتفع شده و بازاری که یک قرن با تلاش به دست آوردیم را از دست خواهیم داد.

حجت السلام دکتر "حسین جلالی" در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خواسته ما این بود در حال حاضر که ۲۸ استان تولیدکننده پسته هستند و حدود ۲۰۰ هزار خانوار با تقریبا یک میلیون نفر با صنعت پسته اشتغال مستقیم و ۵ میلیون نفر به طور غیرمستقیم از این مسیر ارتزاق می کنند؛ نباید بگذاریم به کشاورزان کم لطفی و بی رحمی شود.

وی ادامه داد: با وجود افزایش ۵ تا ۶ برابری قیمت کود و سم و کم آبی که آب به سختی استحصال می شود تا تولید پسته صورت می گیرد، دولت نباید در خرید پسته سنگ اندازی کند و با ایجاد تعهد ارزی و باطل کردن کارت های بازرگانی برای صادرات مشکل درست کند که این موارد موجب نگرانی شده است.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به اینکه تولید کل محصولات کشاورزی ما ۴۰ میلیارد دلار است، سهم صادرات ۲ میلیارد دلار یعنی ۵ درصد است که به دولت گفتیم ارزش ندارد که بخواهید از این رقم سهمی بگیرید؛ با توجه به اینکه طی یک قرن تلاش، بازار خوبی در زمینه پسته در دنیا به دست آوردیم نباید به خاطر موانعی که بانک مرکزی در مسیر صادرات ایجاد کرده برای صادرات و بازار پسته ایران مشکل ایجاد شود.

وی ادامه داد: یکی، دو سال پسته آن طور که باید صادر نشده و اگر این محصول صادر نشود کشور رقیب منتفع می شود و بازار ایران را می گیرد. اگر امسال در بازار جهانی حضور نداشته باشیم بازارهای جهانی را که طی این سال ها در دست ما بودند را از دست خواهیم داد. بنابراین خواستیم موانع برطرف شود بتوانیم پسته را صادر کنیم که قشر زحمت کش ما آسیب نبینند.

انتهای پیام