• سه‌شنبه / ۱ مهر ۱۳۹۹ / ۱۸:۱۲
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99070100828
  • خبرنگار : 71145

نشست اردوغان-میشل-مرکل؛ آمادگی ترکیه و یونان برای آغاز مذاکرات فعالیت‌های اکتشافی

نشست اردوغان-میشل-مرکل؛ آمادگی ترکیه و یونان برای آغاز مذاکرات فعالیت‌های اکتشافی

رجب طیب اردوغان اظهار کرد، هرگونه تلاش برای محروم ساختن کشورش از حقوق و منافعش در مدیترانه شرقی بی‌فایده خواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه امروز، سه شنبه گفت: باید برای حل اختلافات در این منطقه مذاکراتی بین کشورها برگزار شود.

نشست مجازی رئیس جمهوری ترکیه با رئیس شورای اروپا و صدراعظم آلمان با محور آخرین تحولات مدیترانه شرقی و آمادگی آنکارا و آتن برای آغاز مذاکرات فعالیت‌های اکتشافی برگزار شد.

به گزارش «مرکز ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه»، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور در نشست سه جانبه مجازی با چارلز میشل، رئیس شورای اروپا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان شرکت کرد.

در این نشست سه‌جانبه که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، آخرین تحولات مدیترانه شرقی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و آمادگی ترکیه و یونان برای آغاز مذاکرات فعالیت‌های اکتشافی مطرح شد.

براساس خبرگزاری آناتولی، اردوغان ضمن تاکید بر لزوم کاهش تنش با اقدامات متقابل به منظور فعالیت هرچه زودتر کانال‌های گفتمان برای حفظ آن، اظهار کرد: ترکیه همواره بر مذاکره و گفتمان تاکید داشته و علی‌رغم اقدامات تحریک‌آمیز از موضع خویشتن‌دارانه و عاقلانه خود دست برنداشته است.

رئیس‌جمهوری ترکیه ضمن قدردانی از تلاش‌های میانجیگری آلمان، خاطرنشان کرد: اقدامات یونان در خصوص نحوه اجرای توافق صورت گرفته برای مذاکرات فعالیت‌های اکتشافی و احیای کانال‌های گفتمان حائز اهمیت است. 

اردوغان در ادامه افزود: معتقدیم تصمیمات سازنده‌ای از یک کنفرانس منطقه‌ای که با مشارکت همه طرف‌ها از جمله تُرک‌های قبرس برگزار شود، حاصل خواهد شد.

وی با اشاره به نقش موثر توسعه روابط همکاری سالم اتحادیه اروپا با ترکیه در حل مسائل منطقه، از تلاش مرکل و میشل برای سیر مثبت روابط ترکیه-اتحادیه اروپا ابراز خرسندی کرد. 

گفتنی است در این نشست مجازی، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه، خلوصی آکار وزیر دفاع، هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات، فخرالدین آلتون رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری، متین کراتلی رئیس امور اداری و ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز حضور یافتند.

انتهای پیام