• پنجشنبه / ۳ مهر ۱۳۹۹ / ۱۵:۲۰
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 99070302249
  • خبرنگار : 50182

استاندار کرمانشاه:

1300 میلیارد تومان باشد، 10 پروژه مهم و حیاتی را تا پایان دولت تکمیل می‌کنیم

1300 میلیارد تومان باشد، 10 پروژه مهم و حیاتی را تا پایان دولت تکمیل می‌کنیم

ایسنا/کرمانشاه استاندار کرمانشاه با اشاره به شناسایی 10 پروژه مهم و حیاتی در استان گفت: در صورت تامین 1300 میلیارد تومان اعتبار، این پروژه‌ها تا پایان عمر دولت تکمیل می‌شود.

هوشنگ بازوند در جلسه امروز (3 مهر) شورای برنامه ریزی و شورای اقتصاد مقاومتی استان که با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، با قدردانی از کمک های این سازمان در جریان زلزله سال 96 استان گفت: زلزله یازده هزار میلیارد تومان به استان خسارت وارد کرد که خوشبختانه سازمان برنامه و بودجه به سرعت بار مالی این خسارت را جبران کردند که جای قدردانی دارد.

به گزارش ایسنا، بازوند افزود: در بحث سیل سال گذشته هم شاهد کمک های فراوان این سازمان بودیم، اما هنوز مقداری مشکلات در حوزه بازسازی زیرساخت های مناطق سیل زده بویژه در شهرستانهای شرقی استان باقی مانده که نیازمند مساعدت هستیم.

بازوند با اشاره به اختصاص 68 میلیارد تومان اعتبار به استان در حوزه مقابله با کرونا گفت: این اعتبارات کمک کننده است، اما اگر با شرایط سخت کرونا در پاییز امسال مواجه شویم که نشانه های آن از هم اکنون با افزایش دو برابری بیماران بستری ظرف یکی دو هفته اخیر مشهود است، نیازمند اعتبارات بیشتری هستیم.

وی با اشاره به نیاز استان به افزایش تخت های ICU گفت: این انتظار هست که سهم استان در این زمینه از مجموع تخت های تامین شده پررنگ‌تر دیده شود.

بازوند در ادامه با اشاره به خسارت های فراوان استان در طول هشت سال جنگ تحمیلی گفت: عملا در این هشت سال کرمانشاه از ریل توسعه کشور عقب ماند و این انتظار از دولتمردان هست که برای جبران این عقب ماندگی‌ها کرمانشاه را ویژه‌تر ببینند.

وی افزود: از جمله کمک هایی که دولت می تواند برای این استان داشته باشد تکمیل پروژه هایی است که بهره برداری از آنها ظرف مدت کوتاه می تواند شغل و تولید را برای مردم این استان به همراه داشته باشد.

بازوند از شناسایی 10 پروژه در این حوزه خبر داد وافزود: برای اجرای این پروژه ها طبق برآورد صورت گرفته 1300 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که بتوانیم تا پایان عمر این دولت این پروژه ها را افتتاح و یا بخش عمده آنها را راه اندازی کنیم.

وی افزود: اولین این پروژه ها، پروژه آبرسانی به شهر کرمانشاه است که اجرای آن می تواند تا حد زیادی از مشکلات کم آبی این شهر کم کند.

بازوند تصریح کرد: هم اکنون حدود 9000 متر مکعب آب بر ثانیه جهت تامین آب شرب کرمانشاه کم داریم و اجرای این پروژه می تواند کمک موثری در این زمینه باشد.

استاندار کرمانشاه از تکمیلی تاسیسات فاضلاب شهر کرمانشاه به عنوان پروژه مهم دیگر برای این شهر یاد کرد وافزود: کرمانشاه تنها مرکز استانی در کشور است که هنوز شبکه فاضلاب آن تکمیل نشده و در حال حاضر از 9 ورودی، فاضلاب وارد رودخانه قره سو می شود و برای مسدود کردن این ورودی و ساماندهی تقریبی فاضلاب شهر حداقل به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

بازوند از جاده گیلانغرب-سومار به عنوان پروژه مهم دیگر برای استان یاد کرد وافزود: احداث این محور می تواند شهر گیلانغرب را از بن بست خارج کرده و به مرز متصل کند و از طرفی می تواند افزایش ترانزیت صادرات را به دنبال داشته باشد که برای این محور هم اعتباری حدود 80 میلیارد تومان نیاز است.

بازوند تکمیل سالن شش هزار نفری دهکده المپیک و احداث باند دوم محور بیستون-هرسین-نورآباد را هم از جمله دیگر پروژه های مهم برای استان عنوان کرد وافزود: پروژه مهم دیگر بهسازی محور متصل به پایانه مرزی شیخ صله است، این پروژه ردیف بودجه هم دارد که انتظار داریم در اعتبارات سال آینده پررنگ دیده شود و قطعا با بهسازی این مسیر تعداد تردد کامیون های ترانزیتی هم افزایش می یابد.

استاندار کرمانشاه از تکمیل پروژه راه آهن غرب کشور به عنوان یکی از پروژه های مهم و حیاتی برای استان یاد کرد وافزود: زمانی مسیر راه آهن غرب کشور کارکرد اصلی خود را پیدا خواهد کرد که ریل به مرز خسروی برسد و تقاضا داریم این مسیر ریلی هم در اعتبارات ویژه دیده شود.

وی افزود: در حال حاضر زیرسازی مسیر راه آهن کرمانشاه-اسلام آبادغرب 80 درصد و روسازی آن 30 درصد پیشرفت دارد و امیدواریم در قرارداد 60 هزار میلیارد تومانی که قرارگاه خاتم (ص) تا پایان عمر این دولت دارد، این پروژه هم دیده شود.

استاندار کرمانشاه تکمیل باغ موزه دفاع مقدس را هم یکی از پروژه های مهم و از مطالبات جدی استان عنوان کرد وافزود: کرمانشاه نقطه آغاز و پایان جنگ تحمیلی است، اما هنوز از داشتن یک باغ موزه دفاع مقدس محروم است و امیدواریم طرح ویژه ای برای تکمیل هرچه سریعتر این پروژه دیده شود.

بازوند از پروژه برج فناوری استان هم به عنوان دیگر پروژه مهم استان یاد کرد و با تاکید بر لزوم تکمیل هرچه سریعتر این پروژه گفت: این پروژه برای اتمام نیازمند تخصیص اعتبارات است که امیدواریم با مساعدت صورت گرفته این پروژه نیز هرچه سریعتر به بهره برداری برسد.

وی خاطرنشان کرد: از کمک های دیگری که دولت می تواند به مردم این استان داشت بحث امهال تسهیلات زلزله زدگان است که برای اینکه یک سال دیگر این امهال صورت گیرد نیاز است دولت 484 میلیارد تومان به بانک مرکزی پرداخت کند که امیدواریم این مساعدت برای مردم زلزله زده استان صورت گیرد.

انتهای پیام