• پنجشنبه / ۳ مهر ۱۳۹۹ / ۱۷:۰۵
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 99070302309
  • خبرنگار : 50182

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

برای مقابله با کرونایِ سخت در پاییز و زمستان 600 میلیارد تومان می‌خواهیم

برای مقابله با کرونایِ سخت در پاییز و زمستان 600 میلیارد تومان می‌خواهیم

ایسنا/کرمانشاه رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به تدوین نقشه راه مقابله با کرونا گفت: برای حالت خفیف تا سخت و شدید این بیماری در پاییز و زمستان بین 350 تا 600 میلیارد تومان اعتبار می خواهیم.

دکتر محمودرضا مرادی در جلسه امروز (3 مهر) شورای برنامه ریزی و شورای اقتصاد مقاومتی استان که با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، با اشاره به تشدید وضعیت کرونا در استان گفت: متاسفانه طی دو هفته اخیر تعداد بیماران بستری کرونایی از حدود 150 نفر به 381 نفر رسیده و عملا حدود 2.5 برابر افزایش یافته که می‌تواند نشانه ای از شدت یافتن بیماری در هفته های آتی باشد.

وی با اشاره به تدوین نقشه راه مدیریت کرونا در شش ماهه دوم سال گفت: بر اساس این نقشه استان خود را برای سه وضعیت خفیف، متوسط و شدید بیماری آماده می کند که برای هریک از این مراحل نیازها و اعتبارات احصا شده است.

مرادی تاکید کرد: برای وضعیت خفیف بیماری در استان در شش ماهه پیش رو 350 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و برای وضعیت متوسط که تعداد بستری ها به 800 تا هزار نفر برسد نیازمند تامین اعتبار 450 میلیارد تومانی هستیم.

این مسئول افزود: برای حالت بدبینانه و شدید بیماری هم که تعداد بیماران بستری به بیش از 1500 نفر برسد نیازمند تامین اعتبار 600 میلیارد تومانی برای شش ماهه پیش رو هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: این میزان نیاز اعتباری در حالی است که تاکنون 68 میلیارد تومان دریافت کرده ایم و نیازمند مساعدت جدی در این حوزه هستیم.

وی به کمبود تخت های ICU در استان اشاره کردوافزود: پیش از شروع کرونا تصور این بود که به ازای هر 100 تخت بیمارستانی وجود 10 تخت ICU کفاف می دهد، اما با شدت گرفتن بیماری متوجه شدیم حداقل به 30 تخت ICU به ازای هر 100 تخت بیمارستانی نیاز داریم و باید تعداد این تخت ها را افزایش دهیم.

مرادی تصریح کرد: طی مدت شیوع کرونا حدود 70 تخت ICU در استان اضافه شده که عمده هزینه های خرید آن از محل اعتبارات دانشگاه بوده و بخشی را هم وزارت بهداشت کمک کرده و برای خرید تخت های بیشتر نیازمند مساعدت هستیم.

وی افزود: خرید تجهیزانی مانند دستگاه اکسیژن ساز که هرکدام حدود دو میلیارد تومان قیمت دارد و نیز کپسول های اکسیژن سایر تجهیزات هم نیازمند تامین اعتبار است که امیدواریم در این زمینه به دانشگاه کمک شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: هزینه درمان هر بیماری کرونایی حدود 20 میلیون تومان است و تا به امروز 250 میلیارد تومان در استان هزینه کرده ایم.

وی افزود: این هزینه ها در حالی است که درآمدهای اختصاص بیمارستان ها حدود 30 تا 40 درصد به دلیل شرایط کرونا کاهش پیدا کرده و بخش بهداشت و درمان نیازمند مساعدت جدی مالی است.

انتهای پیام