• سه‌شنبه / ۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۵۲
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99070806100
  • خبرنگار : 50037

مدیر اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد:

تمدید پروانه دامداری‌ها منوط به پلاک‌کوبی دام است

تمدید پروانه دامداری‌ها منوط به پلاک‌کوبی دام است

ایسنا/همدان مدیر اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد گفت: تمدید پروانه دامداری ها از این پس منوط به پلاک گذاری و هویت گذاری دام ها بوده که در غیر این صورت دامپزشکی پروانه هیچ کدام از دامداری هایی که دام خود را پلاک کوبی نکرده باشند، تمدید نخواهد کرد.

دکتر عادل بصیری‌محمدپور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هر گونه نقل و انتقال دام با پلاک کوبی و هویت گذاری دام امکان پذیر بوده و در آینده نزدیک کشتارگاه ها دام را براساس پلاک کوبی کشتار خواهند کرد که این امر تسریع در روند پلاک کوبی و هویت گذاری دام سبک و سنگین شهرستان را با همکاری دامداران و شرکت تعاونی موردنظر ضرورت می بخشد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۰ درصد از دام سنگین و ۳۰ درصد از دام سبک شهرستان پلاک گذاری شده است، تصریح کرد: اصلاح نژاد دام ها، برنامه ریزی برای تحقق سند توسعه دامپروری و جلوگیری از قاچاق دام از مهمترین اهداف پلاک گذاری دام های سبک و سنگین به شمار می رود.

بصیری‌محمدپور با اشاره به اینکه ثبت اطلاعات دام علاوه بر جلوگیری از قاچاق دام، نقش کلیدی در آمار به روز میزان دام  و پیش بینی تولیدات دامی ایفا می کند، یادآور شد: براساس دستورالعمل اجرایی هویت دار کردن دام کشور اطلاعات کامل دام و دامداران در سامانه هویت گذاری و اصلاح نژاد دام ثبت و برای دام های سبک و سنگین یک بارکد ملی ۱۵ رقمی صادر و نصب می شود.

وی در ادامه با اشاره به واکسیناسیون سگ های صاحب دار شهرستان گفت: اداره دامپزشکی اسدآباد به صورت رایگان در طول سال اقدام به واکسیناسیون علیه بیماری هاری می کند که در همین راستا از ابتدای سال تاکنون ۶۲۳ قلاده سگ صاحب دار مورد واکسیناسیون قرار گرفته اند و تا پایان سال این رقم به بیش از ۱۲۰۰ قلاده خواهد رسید.

انتهای پیام