• پنجشنبه / ۱۰ مهر ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۸
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99071007630
  • خبرنگار : 50046

هشدار علوم پزشکی خراسان شمالی

احتمال ابتلای بیشتر به کرونا در موج های جدید

احتمال ابتلای بیشتر به کرونا  در موج های جدید

ایسنا/خراسان شمالی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مناطقی که میزان ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در آن ها کمتر بوده، پیش بینی می شود تا تعداد مبتلایان در موج جدید شیوع این ویروس کرونا افزایش یابد.

دکتر افشین دلشاد در ستاد استانی ویروس کرونا که ۱۰ مهر ماه در محل استانداری برگزار شد، اظهارکرد: البته این امر قابل کنترل خواهد بود در صورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی و مدیریت های صحیح و جدی که صورت خواهد گرفت.

وی تاکیدکرد: برای پیش گیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ هیچ راهی جزء رعایت مسائل بهداشتی همچون استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی دست ها وجود ندارد.

دلشاد با اشاره به اینکه هنوز موج سوم از شیوع ویروس کرونا در خراسان شمالی به وقوع نپیوسته است، افزود: طبق بررسی های صورت گرفته در این استان در هر کجا که میزان ازدحام بیشتر بوده در همان جا نیز ابتلا به بیماری بیشتر بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بالاترین میزان شیوه ویروس کرونا در شهرهای بجنورد، شیروان بوده و کمترین میزان ابتلا نیز در شهرستان های راز و جرگلان و مانه و سملقان بوده و یکی از مهمترین علل کاهش میزان ابتلا به کووید ۱۹ در شهرستان راز و جرگلان کاهش میزان تجمعات بوده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: بنابراین در هر جایی که میزان ابتلا کمتر بوده هم اکنون افراد مستعد بیشتری برای ابتلا در آن مناطق وجود دارد لذا باید رعایت پروتکل های بهداشتی و مدیریت آن مناطق به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

وی بیان کرد: رده سنی ابتلا به این بیماری در خراسان شمالی بیشتر در سن ۵۰ و فوتی های ناشی از این بیماری در گروه سنی ۶۰ سال بوده است بنابراین این امر نشان دهنده آن است که ویروس در جمعیت فعال و سالم کمتر تاثیرگذار بوده است.

دلشاد بیان کرد: طبق بررسی آمار دانش آموزان طی ۱۵ روز خوشبختانه آمار ابتلای این افراد به ویروس کرونا در استان افزایشی نداشته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی عدد R  در این استان را یک صدم درصد اعلام کرد.

وی در ادامه در ارتباط با توزیع واکسن آنفلوآنزا در این استان نیز گفت: سهم خراسان شمالی برای اختصاص واکسن آنفلوآنزا ۱۳ هزار دوز است که تاکنون پنج هزار دوز وارد استان شده در میان مادران باردار، زندانیان و سالمندان مستقر در مراکز شبانه روزی توزیع می شود.

انتهای پیام