• جمعه / ۱۱ مهر ۱۳۹۹ / ۲۳:۲۳
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 99071108269
  • خبرنگار : 50216

معاون وزیر کشور خبر داد

ارائه تسهیلات بلاعوض به طرح‌های شهرداری‌ها به شرط افتتاح تا پایان سال

ارائه تسهیلات بلاعوض به طرح‌های شهرداری‌ها به شرط افتتاح تا پایان سال

ایسنا/یزد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بر لزوم پرداختن به عملکرد مثبت شهرداری‌ها تاکید کرد و از آمادگی این سازمان برای کمک به شهرداری‎ها خبر داد.

«مهدی جمالی نژاد» در نشست هم‌اندیشی شهرداران استان یزد که عصر امروز عصر در شهرستان میبد برگزار شد، با اشاره به ظرفیت ارزشمند نمایندگان یزد در مجلس شورای اسلامی و کارآمدی آنها، اظهار کرد: همگی مشکلات و گلایه‌های طرح شده از سوی شهرداری‌ها پذیرفتنی است اما در کنار آن باید عملکرد شهرداری‌هایی که اقدامات موثر و چشمگیری انجام داده‌اند نیز مطرح شود.

وی افزود: متاسفانه یزد با وجود اقدامات بسیار چشمگیر مانند توسعه قابل توجه حمل و نقل ریلی و بهره‌برداری از بیشترین طرح عمرانی، کمتر به این مسائل می‌پردازد.

وی به کسب رتبه اول یزد در حوزه عمرانی از نظر جمعیت به ویژه در زمینه طرح‌های دفاع مقدس و هفته دولت اشاره کرد و گفت: این زحمات و اقدامات بسیار مطلوب باید معرفی شود و علاوه بر اینها اتفاقات ناگوار و غیر قابل پیش‌بینی مانند سیل و زلزله و سایر مسائل نیز مورد نظر قرار گیرد.

وی به انقلاب ریلی یزد در حوزه حمل و نقل ریلی اشاره کرد و گفت: مطرح نشدن این مسائل موجب سواستفاده دشمن و نا امیدی مردم می‎شود لذا اطلاعرسانی و بیان آنها با توجه به مسائل ناراحت کننده اقتصادی ضروری است.

وی به مسائل دیگری مانند تحریم‌ها نیز اشاره و عنوان کرد: در سازمان شهرداری‌ها نیز اتفاقات خوبی افتاده است که یکی این مسائل پیگیری خودکفایی شهرداری‌ها در قالب لایحه و آماده کردن لایحه دیگری در مورد مالیات بر ارازش افزوده و کمک سازمان‌ها به دهیاری‌ها و شهرداری‌ها در لایحه استخدامی کشور است.

وی با بیان این که در بحث نرم افزاری و قانون‌گذاری لوایح خوبی تنظیم شده است، در بخش دیگری از سخنانش به ۳۵۰ ماموریت متنوع شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: هر ماموریت شهرداری‌ها به وسعت یک وزارتخانه‌ی مجزاست که به تبع آن اقدامات دشواری را به وجود آورده است.

معاون وزیر کشور به برخی از مسائل مانند احیای بحث قیر توسط یزد در بودجه سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: آمادگی پیگیری مسائل مربوط به ماشین آلات به صورت پرداخت سوم توسط سازمان و مابقی به صورت مساوی توسط استانداری‌ها و شهرداری‌ها را داریم.

وی از پیگیری ارائه تسهیلات به شهرداری‌های محروم از تسهیلات این سازمان خبر داد و گفت: شهرداری‌ها برای تکمیل طرح‌هایی که تا پایان سال جاری به بهره‌بردای می‌رسد، می‌توانند از سازمان دهیاریها و شهرداری‌های کشور تسهیلات بلاعوض دریافت کنند.

جمالی نژاد در ادامه یزد را شهری مقتصد خواند و مدیران این حوزه را مصداق مدیران اقتصادی کم هزینه اعلام کرد و گفت: یزد مجری بسیاری از طرح های کشوری است.

وی گفت: با توجه به رکود ساخت و سازها نیازمند اصلاح قانون و ارزانی سازی و تزریق شادابی به شهر هستیم.

معاون وزیر کشور به بسیاری از اقدامات موثر شهرداری‌ها اشاره کرد و خواستار معرفی اقدامات موثر شهرداری‌ها، پیگیری مشکلات این حوزه و از اهتمام این سازمان نسبت به رفع بسیاری از مسائل حوزه شهرداری‌ها خبر داد.

آمادگی مجلس جدید برای ورود به خلاهای قانونی

«سید جلیل میرمحمدی» نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود، لزوم ورود شهرداری‌ها به مسائل فرهنگی را یاداور شد و گفت: شهرداری‌ها در سالهای قبل بیشتر به زیرساخت‌های عمرانی توجه داشتند و توجه بیشتر به مباحث فرهنگی، اعتقادی و روانشناسی شهرداری‌ها می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

وی به مسئله دیوان محاسبات اشاره کرد و از پیگیری رفع این مشکل برای همیشه به نوع موثری خبر داد.

میرمحمدی با بیان این که مجلس شورای اسلامی ظرفیتی گسترده در اصلاح قانون دارد، گفت: مجلس آمادگی ورود به خلاهای قانونی را دارد لذا پیشنهاد ایجاد یک کمیته برای رفع خلا قانونی شهرداری‌ها را دارم.

وی در خصوص بودجه ۱۴۰۰ نیز تصریح کرد: اگر بتوانیم بدهی ارکان دولت به شهرداری‌ها را با در نظر گرفتن اعتباری مشخص البته به صورت تقسیط طی چند سال در قالب بودجه ۱۴۰۰  برای جبران بخشی از مشکلات مالی شهرداریها در نظر بگیریم، می‌تواند در رشد و توسعه زیرساخت های عمرانی شهرها موثر باشد.

این نماینده مجلس به هم افزایی و نبود حاشیه در شهرداری و شورای شهر میبد نیز به عنوان یک مزیت در توسعه این شهر اشاره کرد.

انقلاب ریلی در یزد

«محسن صادقیان» معاون هماهنگی امور عمرانی استان یزد هم در این نشست با بیان این که اقدامات بسیار موثری در حوزه فعالیت‌های عمرانی استان یزد انجام شده است، اظهار کرد: حوزه عمرانی با توجه به گستردگی وظایف توانسته زیرساخت‌های عمرانی استان و کشور را با خدمات خود ارتقا و گسترش دهد و با توجه به عمده‌ترین اولویت‌های استان در حوزه آب و حمل و نقل و زیرساخت‌های مربوط به انرژی دستاوردهای خوبی را به همراه داشته باشد.

وی از برنامه ریزی و اولویت بندی دقیق اقدامات برای دستیابی به اهداف بسیار موثر خبر داد و گفت:  طی سال‌های گذشته سالانه ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه به یزد اضافه می‌شد اما در سال گذشته ۲۰۰ کیلومتر در دستور کار قرار گرفته که از این میزان ۷۳ کیلومتر مورد بهره برداری قرار گرفته و تا پایان سال این میزان به ۱۰۰ کیلومتر میرسد.

این مسئول به انقلاب یزد در حوزه حمل و نقل ریلی اشاره کرد و گفت: تا سال ۹۲ در یزد  ۶۰۰ کیلومتر راه اهن ایجاد شده بود اما از ۹۲ تا اردیبهشت سال آینده ۶۰۰ میلومتر راه آهن ایجاد خواهد شد.

وی مدیریت آب و مصرف آب را نیاز اول استان دانست و گفت: در حوزه مدیریت مصرف، اقدامات بسیار خوبی را شاهد هستیم. در عین حال مسئله فاضلاب‌های شهری هم در دستور کار شهرهاست و تا سال ۱۴۰۵ فاضلاب های شهری در خدمت استان و کشاورزی قرار خواهد گرفت.

وی در رابطه با خطوط آب استان نیز توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: ۳۲ مجتمع آب رسانی در دستور کار است و بزرگترین خط آبرسانی با اعتبار  ۳۸۰ میلیارد تومان در شهرستان تفت مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

صادقیان به برخورداری ۱۰۰ درصدی شهرهای استان از نعمات گاز و برق و تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت برق اشاره کرد و گفت: برای مناطق محروم از برخی از این انرژی ها نیز برنامه‌ریزی شده و این مشلات را رفع خواهیم کرد.

وی از توازن نگاه عمرانی به شهرها و روستاها در رویکردهای مدیریتی استان خبر داد.

لزوم پیگیری موضوع فوق العاده دیوان محاسبات

«جمال‌الدین عزیزی» نماینده شهرداران استان یزد نیز در این نشست با اشاره به ترمیم حقوق پرسنل شهرداری‌ها و بهبود روند تبدیل وضعیت پرسنل، از عملکرد سازمان شهرداری‌ها تقدیر کرد و گفت: یکی از مسائلی که به وجود آمده مسائل مربوط به دیوان محاسبات و دادسرای تعدادی از شهرداران توسط دیوان محسابات است.

وی با تاکید بر ضرورت پیگیری این مسئله، تصریح کرد: اگر قرار است اتفاقی بیفتد باید در چارچوب مصوبات قانون باشد و مشمول همه شود در  حالی که دیوان محسابات اجازه ورود به اعتبارات مربوط به شهرداری‌ها را نداشته، در خصوص بودجه‌های عمرانی شهردرای‌های استان یزد اقدام کرده است.

شهردار یزد خواستار رسیدگی به این موضوع ویژه به عنوان موضوعی فوق‌العاده شد و گفت: شهرداران در شهرها به خصوص شهرهای کوچک دارای چتر امنیتی نیستند و با وجود مشکلات عدیده شهرداری‌ها، چنین اتفاقاتی می‌تواند به طور حد در روحیه شهرداران و کاهش انگیزه آن‌ها و در عین حال روحیه شهرداران آینده تاثیر گذار باشد لذا این مسئله نیازمند قانون گذاری و رایزنی است.

وی با اشاره به مسئله کرونا و کاهش درامدهای مربوطه، تصریح کرد: در حوزه سرمایه گذاری نیاز به بازنگری جدی در روش و دستورالعمل سرمایه گذاری شهردرای‌ها به خصوص در شهرهای کوچکی مانند یزد داریم.

عزیزی افزود: در کلان‌شهرها سرمایه‌گذار با دیدگاه بازگشت سرمایه خود تشویق می‌شود اما با وجود پتانسیل‌های موجود در یزد هنوز ابزارهای سرمایه گذاری موجود نیست و پاسخگویی به دستگاه‌ها و روند طولانی مدت شیوه‌نامه از موانع سرمایه گذاری به شمار می‌رود که نیازمد اصلاح شیوه نامه مربوطه است.

انتهای پیام