• شنبه / ۱۲ مهر ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۷
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 99071208505
  • خبرنگار : 50042

رئیس جهاددانشگاهی:

جهاددانشگاهی در زمینه تجهیزات مورد نیاز زباله سوز صاحب دانش و فناوری است

جهاددانشگاهی در زمینه تجهیزات مورد نیاز زباله سوز صاحب دانش و فناوری است

ایسنا/گیلان رئیس جهاددانشگاهی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در زمینه اغلب تجهیزات مورد نیاز مجموعه زباله سوز صاحب دانش و فناوری است، گفت: یک مجموعه با ظرفیت سوزاندن ۴ – ۵ تن زباله در ساعت، جزء مواردی است که خودمان هم می‌توانیم طراحی و اجرا کنیم که مقرر شد مطالعات اولیه در این زمینه انجام گیرد.

حمیدرضا طیبی در حاشیه سفر خود به گیلان در گفت‌وگو با ایسنا، از آغاز رسمی ساخت مجتمع فرهنگی - آموزشی جهاددانشگاهی در چابکسر خبر داد و اظهار کرد: هدف از تاسیس چنین مجموعه‌ای این است که از این فرصت استفاده می‌کنیم تا موارد فرهنگی و آموزشی را برای کارکنان پیگیری و اجرا ‌کنیم؛ هزینه ساخت این مجموعه نیز از محل فروش مجموعه‌هایی که در اختیار داریم و کاربردی دیگر برای آنها وجود ندارد، تامین می‌شود.

وی گفت: دیدار با استاندار گیلان از جمله برنامه‌های سفر به این استان بود که در این دیدار اعلام کردیم جهاددانشگاهی می‌تواند فعالیت‌های فناورانه و خدمات خوبی در حوزه پسماند داشته باشد.

طیبی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در زمینه اغلب تجهیزات مورد نیاز مجموعه زباله سوز صاحب دانش و فناوری است، گفت: وقتی نیاز داریم تعداد زیادی از این زباله‌سوز در کشور استفاده شود منطقی‌ترین کار این است که به جای خرید تجهیزات، انتقال تکنولوژی انجام گیرد.

رئیس جهاددانشگاهی بیان کرد: جهاددانشگاهی واحد گیلان با همکاری سازمان مدیریت پسماند استان پیشنهاد کردند که زباله‌سوزهای کوچک بسازیم؛ اعلام کردیم که ما در این زمینه حتی نیاز به انتقال تکنولوژی نداریم یعنی یک مجموعه با ظرفیت سوزاندن ۴ – ۵ تن زباله در ساعت، جزء مواردی است که خودمان هم می‌توانیم در داخل کشور طراحی و اجرا کنیم که مقرر شد مطالعات اولیه در این زمینه انجام گیرد.

وی با بیان اینکه تقویت بهره وری بوته چای از دیگر مواردی بود که در دیدار با استاندار گیلان مطرح شد، تصریح کرد: در حوزه چای، ارتقای کیفیت بوته چای چه به لحاظ کیفیت بوته و چه در زمینه تبدیل به برگ سبز، پژوهشکده گیاهان دارویی ما آماده همکاری هستند.

طیبی در خصوص راه اندازی مرکز تحقیقات درمانی سرطان در منطقه آزاد انزلی گفت: نمایندگان استان گیلان در مجلس، به ویژه جبار کوچکی‌نژاد اصرار و علاقه داشتند که جهاددانشگاهی در حوزه سرطان به ویژه گوارش فعالیت‌های پژوهشی در استان داشته باشد که در صورت تامین منابع مالی ما علاقمند هستیم که بتوانیم مجموعه خدماتی را فراهم کنیم تا علاوه‌بر اینکه به مردم استان خدمات می‌دهد بتواند به کشورهای همجوار هم خدمات توریست درمان ارائه کند.

رئیس جهاددانشگاهی گیلان ادامه داد: با حمایت‌های استان و منطقه آزاد انزلی می‌توانیم یک مرکز تحقیقاتی متمرکز بر بحث گوارش در سطح منطقه آزاد انزلی راه اندازی کنیم تا هم بتوانیم خیلی از نیازهای فناورانه را به راحتی تامین کنیم و هم بتوانیم سایر خدمات در زمینه سرطان سینه، درمان ناباروری، زخم‌های مزمن و دیابت ارائه دهیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های آموزشی جهاددانشگاهی، خاطرنشان کرد: در حوزه آموزش تعداد زیادی از فرزندان این مرز و بوم در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، می‌توان با توجه به موقعیت بسیار خوب منطقه آزاد انزلی که دسترسی آسانی به بخش زیادی از کشور دارد، با همکاری مشترک با روسیه مجموعه‌ها و دوره‌های آموزشی را راه اندازی کنیم.

طیبی بیان کرد: کار در خارج از کشور جزء برنامه‌های جهاددانشگاهی در حوزه آموزش عالی بوده و در این راستا دانشگاه علم و فرهنگ در حال برنامه ریزی است لذا مقرر شده ریاست دانشگاه علم و فرهنگ و امور بین‌الملل جلسه‌ای در این خصوص با مدیرعامل منطقه آزاد انزلی داشته باشند تا بتوانیم در این زمینه فعالیت مناسبی را ارائه دهیم.

رئیس جهاددانشگاهی با بیان اینکه در طی ۴۰ سال اخیر بالغ بر ۱۰ هزار پژوهش فناورانه توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی انجام شده، ادامه داد: نگاه‌ ما این بود که کاملا همه فناوری‌هایی که تولید می‌کنیم مرتبط با نیاز کشور و رفع وابستگی باشد و اغلب پژوهش‌ها نیز به مرحله تجاری سازی رسیده تا مورد کاربرد جامعه قرار گیرد.

وی گفت: یک مشکلی که در کار ما وجود داشت این بود که اثبات توانمندی برای کارهای بزرگ بسیار زمان‌بر است به ویژه عمده کارفرمایان دولتی هستند، به همین دلیل برای برخی از فناوری‌ها بین ۳ تا ۱۲ سال زمان گذاشتیم تا به نتیجه رسیدند. طی صحبت‌هایی که با مقام معظم رهبری و همچنین رئیس جمهور انجام گرفت مبنی بر اینکه منابعی در اختیارمان قرار گیرد تا با سرعت بیشتر فناوری‌هایی که توان تولید داریم انجام دهیم و خوشبختانه مورد تایید واقع شد؛ در حال حاضر ۳۱ پروژه فناورانه در دست اجرا داریم که برای کشور بسیار مهم هستند و تامین بودجه هم شده‌اند؛ مجدد برنامه ریزی شده تا پروژه‌های فناورانه بیشتری برای سال ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ به عهده بگیریم.

انتهای پیام