• شنبه / ۱۹ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۵۲
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99071913519
  • خبرنگار : 50046

یک مسئول:

ابتلا به عفونت حاد در کووید-19 نسبت به آنفلوآنزا بالاتر است

ابتلا به عفونت حاد در کووید-19 نسبت به آنفلوآنزا بالاتر است

ایسنا/خراسان شمالی رئیس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: طیف علایم بیماری آنفلوآنزا و ویروس کرونا مشابه هستند، اما در بروز بیماری با علایم شدید، تفاوت‌هایی با هم دارند و احتمال وخامت بیماری و ابتلا به عفونت حاد در کووید-19 نسبت به آنفلوآنزا بالاتر است.

فیض الله برزگر در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: آنفلوآنزا یک بیماری دستگاه تنفسی فوقانی است که در اثر آلودگی به ویروس آنفلوآنزا ایجاد می شود.

وی ادامه داد: شایعترین یافته های بالینی این بیماری شامل تب با شروع ناگهانی و لرز، سرفه، گلودرد، کسالت، سردرد و درد عضلانی و مفصلی که می تواند با استفراغ و اسهال همراه باشد البته این علائم در گروه های خاصی نظیر شیرخواران و افراد سالمند و مبتلایان به نقایص ایمنی ممکن است به صورت غیر معمول و گاها شدید ظاهر شود.

برزگر درخصوص عوارض بیماری آنفلوآنزا گفت: عوارض آن می تواند به صورت پنومونی (ذات الریه)، سینوزیت، التهاب گوش میانی، عوارض قلبی مثل التهاب عضله قلب و پرده دور آن و حتی عوارض عصبی به صورت آنسفالیت حاد و تشنج بروز کند.

وی عنوان کرد: کودکان، زنان باردار، سالمندان و افرادی که بیماری زمینه ای مزمن داشته و یا به ضعف ایمنی مبتلا هستند، بیشتر از همه در خطر ابتلا به آنفولانزای شدید قرار دارند.

برزگر مرگ و میر ناشی از کووید-19 را از آنفلوآنزا، به ویژه آنفلوآنزا فصلی، بیشتر خواند و گفت: با این حال، نرخ مرگ‌ومیر تا حدود زیادی به میزان رعایت نکات بهداشتی و درمانی و کیفیت آن بستگی دارد.

برزگر با اشاره به اینکه رعایت نکات بهداشتی در کرونا و آنفلوآنزا مشترک است، خاطرنشان کرد: اگر همه نکاتی که برای بیماری کرونا لازم است مانند ماسک، شستن مرتب دستها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را مردم رعایت کنند خطر ابتلا به بیماری کرونا و همچنین  آنفلوآنزا کاهش می یابد و از مردم مخصوصا نسل جوان درخواست داریم بخاطر سلامت خانواده خودشان در زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و شستن دست ها نهایت دقت را داشته باشند.

انتهای پیام