• دوشنبه / ۲۱ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۳
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 99072115456
  • خبرنگار : 71613

بیژن شادمهر: تقسیم بودجه دوومیدانی سازوکار ندارد/ باید حساب شده عمل کرد

بیژن شادمهر: تقسیم بودجه دوومیدانی سازوکار ندارد/ باید حساب شده عمل کرد

کارشناس دوومیدانی معتقد است که تخصیص منابع در این رشته بدون برنامه و سیاست مشخصی انجام می‌شود.

بیژن شادمهر، کارشناس و پیشکسوت دوومیدانی در مورد وضعیت تخصیص منابع در این رشته به ایسنا گفت: این موضوع تا به حال سازوکاری نداشته، هر از گاهی فکری به ذهن سرپرست یا مسئول فدراسیون خطور کرده و اقداماتی مانند ساماندهی مربیان و حقوق ورزشکاران انجام داده‌ است. تقسیم بودجه مساله‌ای دشوار است که نمی‌توان برایش محاسبات و ارزیابی درستی انجام داد؛ فرض کنید برای ورزشکاری عددی قائل می‌شوند، آسیب می‌بیند و از میدان بیرون می‌رود اما توقع دارد که ادامه پیدا کند.

او افزود: مشکلات در بحث مسائل مالی وجود دارد اما باید سیاستی در نظر گرفت که معمولا دیده نمی‌شود، مثلا وقتی آقای مبینی سرپرست شد اقداماتی انجام و عددهایی را اختصاص داد که برای عده‌ای خوب بود و انتظار عده‌ای دیگر را برآورده نکرد. در کل باید رابطه‌ای برقرار باشد که به چه دلیل عددی را برای یک ورزشکار تعیین می‌کنند، شرایط ورزشی و ماده تخصصی او چگونه است و چه نتیجه ای کسب می‌کند، مثلا تمرین در پرش با نیزه خیلی سخت است چون وسیله می‌خواهد و به تهران محدود می‌شود در نتیجه باید ارزیابی این ورزشکار متفاوت باشد.

این کارشناس در ادامه بیان کرد: پیشنهاد می‌کنم کسانی که به فدراسیون می‌آیند و کار را دست می‌گیرند، دستورالعمل حساب شده‌ای که بر اساس تجربیات، نیازها و شرایط موجود باشد را برای تقسیم‌ بودجه در نظر بگیرند چون برآوردها و ارزیابی‌ها باید اساسی باشد.

شادمهر با اشاره به بودجه فدراسیون دوومیدانی در مورد کافی بودن میزان آن گفت: بحث مدیریت هزینه است، هر چه بودجه بیشتر باشد بهتر است چون جامعه و افراد بیشتری را پوشش می‌دهد. نمی‌توانیم‌ کفایت بودجه را مشخص کنیم، آن هم در شرایطی که هزینه‌ها به شکل غیرقابل باوری تغییر می‌کند و بالا می‌رود؛ اکنون برای اعزام یک نفر ۱۰۰ میلیون هزینه لازم است در حالی که زمانی با ۵ یا ۱۰ میلیون تومان ورزشکار اعزام می‌شد، پس میزان بودجه به شرایط بستگی دارد.

انتهای پیام