• دوشنبه / ۲۱ مهر ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۰
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 99072115556
  • خبرنگار : 50040

مدیرکل شیلات گیلان عنوان کرد

رهاسازی ۱۷۵ میلیون قطعه بچه ماهی/ سرانه مصرف ۱۵ کیلوگرمی آبزیان در گیلان

رهاسازی ۱۷۵ میلیون قطعه بچه ماهی/ سرانه مصرف ۱۵ کیلوگرمی آبزیان در گیلان

ایسنا/گیلان مدیرکل شیلات گیلان گفت: ۱۷۵ میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی و خاویاری را در رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی کردیم که نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است.

عظیم مدبری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز فصل صید ماهیان استخوانی از دریای خزر و تقارن این ایام با شیوع بیماری کرونا، اظهار کرد: با توجه به اهمیت سلامت جامعه صیادان با همکاری مدیران اتحادیه استانی پره و شرکت های تعاونی صیادی در همه شهرستان ها، تدابیر لازم جهت رعایت پروتکل های بهداشتی و ضد عفونی جایگاه های صید پره و استفاده از ماسک و دستکش انجام شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۸۰۰ تن از انواع ماهیان استخوانی در سبد صیادان گیلانی قرار گرفت، افزود: براساس پیش بینی ها و مساعد بودن شرایط جوی، امسال ۲۰۰۰ تن ماهی توسط صیادان تولید خواهد شد.

مدیرکل شیلات گیلان، یکی از مهمترین وظایف سازمان شیلات را تکثیر و بازسازی ذخائر ژنتیکی ماهیان بومی دانست و تصریح کرد: در سال «جهش تولید» علیرغم شیوع بیماری کرونا و با همکاری مراکز بازسازی، ۱۷۵ میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی و خاویاری را در رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی کردیم که نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است.

مدبری، رهاسازی بچه ماهیان را موجب رونق سبد صیادان طی چند سال آینده دانست و عنوان کرد: گیلان از نظر رهاسازی بچه ماهی در بین استان های شمالی رتبه نخست را دارد.

وی با اشاره به وجود صید غیر مجاز در تمام فصول سال، گفت: رفتارهای زیست شناسی انواع ماهیان دریای خزر نشان می دهد که اغلب رودکوچ هستند و فقط در فصول مجاز صید برای تغذیه و تولید مثل می آیند لذا صیادان غیر مجاز در خارج از پره های صیادی در فصول صید برابر صید مجاز و در سایر فصول یک سوم صید مجاز صید می کنند.

مدیرکل شیلات گیلان، با بیان اینکه ۵۰ درصد صیادان گیلانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند، اضافه کرد: به دنبال اجرای طرح جامع صیادی هستیم.

وی پرورش ماهی در قفس را یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی دانست و خاطرنشان کرد: این طرح با رویکرد استفاده از آب های شور به واسطه محدودیت آب های شیرین در استان اجرایی شده است. در نوار ساحلی گیلان ۷۵ هزار و ۵۰۰ تن پرورش ماهی در قفس در قالب ۱۲ زون دریایی و ۲۴ هزار مترمربع عرصه آبی پیش بینی شده است.

مدبری، از صدور مجوز پرورش ماهی در قفس برای ۴۶ سرمایه گذار خبر داد و متذکر شد: سال گذشته ۱۱۵ تن تولید داشتیم که نسبت به سال قبل تر رشد دو برابری را نشان می دهد. در سال جهش تولید نیز پیش بینی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تن تولید شده است.

وی مصرف سرانه آبزیان در گیلان را بالاتر از میانگین کشوری دانست و اظهار کرد: سرانه مصرف ماهی در گیلان حدود ۱۵ کیلوگرم است که می خواهیم به ۲۰ کیلوگرم برسد.

مدیرکل شیلات گیلان، از فعالیت ۴۱ صنعت وابسته شیلاتی در استان از جمله کارخانه کنسرو، پودر ماهی، انجماد، دودی کردن، فرآوری کیلکا و... خبر داد و گفت: باید مصرف انسانی ماهی را در قالب فرآورده های شیلاتی افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه پره های صیادی ظرفیت خوبی برای گردشگری است، عنوان کرد: از ۵۱ شرکت تعاونی پره، شش پره به عنوان پایلوت گردشگری انتخاب شده و در حال حاضر یک پره در انزلی مجوز دریافت کرده است.

انتهای پیام