• چهارشنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۵
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 99073022130
  • خبرنگار : 71604

ابداع مدل جدیدی برای پیش‌بینی شدت ابتلا به کووید-۱۹

ابداع مدل جدیدی برای پیش‌بینی شدت ابتلا به کووید-۱۹

پژوهشگران انگلیسی، مدل جدیدی را ابداع کرده‌اند که می‌تواند موارد شدید ابتلا به کووید-۱۹ و مرگ و میر ناشی از آن را پیش‌بینی کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، پژوهشگران انگلیسی موفق شده‌اند مدل جدیدی ابداع کنند که خطر بستری شدن به خاطر ابتلا به کووید-۱۹ و مرگ ناشی از آن را در افراد پیش‌بینی کند.

با نزدیک شدن به زمستان و افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹، نیاز فوری به مدل‌هایی احساس می‌شود که بتوانند احتمال ابتلا به این بیماری را پیش‌بینی کنند و پشتیبانی برای تصمیماتی باشند که به منظور محافظت، درمان و واکسیناسیون گرفته می‌شود.

این مدل جدید موسوم به "QCOVID"، اطلاعات مربوط به افراد از جمله سن، قومیت و بیماری‌های پیش زمینه را به کار می‌برد تا به شناسایی افرادی کمک کند که بیشتر در معرض خطر ابتلا به نوع شدید این بیماری قرار دارند. 

این مدل طوری طراحی شده است که بتوان از آن برای بررسی جمعیت بزرگسال انگلستان استفاده کرد. پزشکان می‌توانند این مدل را به کار ببرند تا میزان خطر را در افراد بهتر درک کنند.

این مدل باید به صورت منظم به‌روزرسانی شود و عملکرد آن به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

اگرچه پیشتر نیز مدل‌هایی برای پیش‌بینی بیماری ساخته شده‌اند اما نگرانی‌هایی در مورد آنها وجود دارد و کاملا قابل اطمینان نیستند.

یافته‌های این پژوهش، مبتنی بر اطلاعاتی است که از داده‌های مربوط به بیش از هشت میلیون بیمار بین ۱۹ تا ۱۰۰ سال به دست آمده‌اند.

این مدل در آزمایش‌ها عملکرد خوبی داشت و توانست پیش‌بینی‌های درستی انجام دهد.

پژوهشگران تاکید کردند که بهبود داده‌ها در مورد موارد ابتلا به کووید-۱۹ می‌تواند به پیش‌بینی دقیق‌تر کمک کند. آنها قصد دارند اعتبارسنجی و ارزیابی این مدل را برای بهبود آن ادامه دهند.

این پژوهش، در مجله "British Medical Journal" به چاپ رسید.

انتهای پیام