• یکشنبه / ۴ آبان ۱۳۹۹ / ۱۶:۵۴
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99080401913
  • خبرنگار : 71592

در مجموعه نصیحت‌هایی

اسقف مارونی‌های لبنان به حریری: از توافقات دو جانبه محرمانه دوری کن!

اسقف مارونی‌های لبنان به حریری: از توافقات دو جانبه محرمانه دوری کن!

اسقف مارونی‌های لبنان به نخست وزیر مکلف این کشور توصیه کرد، از توافق‌های دوجانبه محرمانه و وعده و وعیدها برحذر باشد که همین مسائل در دل خود بذر اختلافات و درگیری‌ها را به همراه دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، مار بشاره پترس الراعی، اسقف مارونی‌های لبنان ماموریت سعد حریری برای تشکیل دولت جدید را به وی تبریک گفت و تاکید کرد: ملت منتظر فرج و گشایش لبنان، انقلاب مثبت فراتر از طوائف و احزاب و مناطق، لبنانی‌های وطن پرست، آسیب دیدگان نیمی از بیروت ویران شده در اثر انفجار بندر بیروت که اکثریت آنها مسیحی هستند، در کنار حریری قرار دارند.

وی از حریری خواست، شروط گروه‌های سیاسی و شروط مخالف آنها را کنار بگذارد و از باتلاق منافع و سهمیه بندی و طمع سیاستمداران و فرقه گرایان پرهیز کند، چرا که مردم از آنها مبرا هستند.

الراعی ادامه داد: برای دستیابی به این هدف از حریری می‌خواهیم تنها به قانون اساسی و اساسنامه و موارد لازم برای نجات کشور و نیز اصل توازن در گفت‌وگوی جامع و انتخاب اشخاص با کفایت و شایسته و وطن پرست متعهد باشد چرا که دانش همراه با تجربه و تخصص با استقلال سیاسی قرین هستند.

وی نخست وزیر مکلف را از توافق‌های دوجانبه محرمانه و وعده و عیدها برحذر داشت و گفت، چرا که در دل این مسائل ریشه‌های اختلافات و درگیری‌ها به ضرر موفقیت دولت نهفته است و هیچ‌گاه ماه پشت ابر نمی‌ماند و همه پنهانی‌ها برملا می‌شوند.

وی از حریری خواست سخنان پدر مرحومش را یاد آورد که گفته بود، کشور بدون مسیحیان پیش نمی‌رود. الراعی ادامه داد، این رویکردی دقیق و خردمندانه است چرا که مسیحیان بر سر لبنان معامله نمی‌کنند چون تنها وطن آنهاست و آنها همواره در رده وطن فداکاری کرده و خواهند کرد.

الراعی گفت: این بار برخلاف همه دفعات قبلی، شما با یک چالش تاریخی روبرو هستید و آن بازگردان لبنان به قانون اساسی و اساسنامه و هویت اساسی و طبیعی خود به عنوان یک دولت بی‌طرف فعال و کارآمد است، دولتی که به ساخت حاکمیت داخلی با ارتش، نیروهای نظامی خود مبتنی بر حاکمیت قانون و عدالت پایبند است و خود به تنهایی درباره جنگ و صلح تصمیم می‌گیرد و از خود در مقابل بیگانگان دفاع می‌کند. دولتی بی‌طرف و کارآمد که از حقوق بشر به ویژه ملت‌های عرب دفاع می‌کند. دولتی که در درگیری‌ها و جنگ‌های منطقه‌ای مداخله نمی‌کند. این بی‌طرفی فعال تنها ورودی مطمئن برای رسیدن به اتحاد داخلی و برقراری ثبات و خیزش اقتصادی و مالی و اجتماعی است.

اسقف مارونی‌های لبنان در پایان گفت، اکنون مشورت‌ها پیرامون تشکیل دولت پایان یافته و مطالبات روشن شده و نیاز کشور معلوم شده است پس یک بار دیگر امیدهای لبنانی ها و جامعه جهانی را ناامید نکنید.

انتهای پیام