• دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۲
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 99080502137
  • خبرنگار : 50182

افراد با این علائم را سریعا "قرنطینه" کنید

افراد با این علائم را سریعا "قرنطینه" کنید

ایسنا/کرمانشاه یک متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به قدرت سرایت بالای کرونا در موج جدید، از همه افراد خواست به محض مشاهده کوچکترین علائم کرونا در خود و اعضای خانواده، سریعا نسبت به قرنطینه اقدام کنند.

دکتر علیرضا جانبخش در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به افزایش قدرت سرایت کرونا در موج سوم آن گفت: در حال حاضر در موج سوم قدرت سرایت کرونا به حدی افزایش یافته که عمده موارد ابتلا به صورت خانوادگی است و به محض اینکه یکی از اعضای خانواده به کرونا مبتلا شده، به راحتی سایر اعضای خانواده هم درگیر می شوند.

وی افزود: با توجه به این موضوع ضروری است افراد هرچه سریعتر علائم کرونا را در خودشان و سایر اعضای خانواده شناسایی کرده و نسبت به قرنطینه کردن فرد بیمار اقدام کنند.

جانبخش در تشریح علائم کرونا گفت: متاسفانه در این فصل که عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی هم شیوع پیدا کرده، تشخیص علائم کرونا و تفکیک آن از بیماریها مانند سرماخوردگی بسیار دشوار است، بنابراین افراد باید با مشاهده هرگونه علائم مشابه سرماخوردگی پیش فرض آن را کرونا تصور کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: علائم کرونا به طور معمول با شدت بیشتر و به مدت طولانی‌تری بروز پیدا می کند که از جمله آن می توان به سردرد شدید، درد عمومی، سوزش چشم، اختلال یا کاهش حس بویایی و چشایی، سرفه های منقطع یا مداوم اما با دامنه کوتاه، تنگی نفس و درد قفسه سینه که بصورت تدریجی افزایش می یابد، اشاره کرد.

جانبخش خاطرنشان کرد: در کنار این علائم، تب هم می تواند وجود داشته باشد و یا علائم بدون تب بروز پیدا کند.

این متخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد: علائم سرماخوردگی هم مشابهت بسیاری با علائم کرونا دارد، اما بطور معمول سرماخوردگی درگیری تنفسی ایجاد نمی کند و سردرد خفیف و تب ضعیف و گلودرد هنگام بلع همراه با آبریزش بینی در آن مشاهده می شود، با این وجود باز هم تشخیص این بیماریها و تفکیک آنها از هم دشوار است، پس افراد به محض مشاهده هریک از این علائم باید در خانه خود را قرنطینه کنند.

جانبخش تصریح کرد: علائم سرماخوردگی به طور معمول سه تا پنج روزه بوده و فرد پس از این مدت بهبود می یابد و درصورت بهبودی کامل فرد می تواند از قرنطینه خارج شود، اما در مورد کرونا اگر علائم شدید بود بهتر است فرد تا بیش از دو هفته در قرنطینه بماند.

وی افزود: افراد باید در محیط خانه، اتاق یا محل جداگانه ای برای بیماران مشکوک به کرونا در نظر بگیرند و با رعایت پروتکل های بهداشتی افراد را قرنطینه کنند تا زنجیره انتقال قطع شده و سایر افراد خانواده درگیر نشوند.

انتهای پیام